Hak holowniczy Seat Leon I – montaż z wiązką UNI7

Hak holowniczy Seat Leon – to tytuł wiadomości jaką przesłał nam na pocztę jeden z zadowolonych klientów. W przesłanym mailu podzielił się z nami opinią a także przedstawił nam swoją relację z montażu haka wraz z załączonymi zdjęciami. Klient po kontakcie z naszym doradzą zdecydował się na zakup haka produkowanego w Słupsku mianowicie mowa o marce Auto-Hak model SC28 przeznaczony do tego samochodu. Do pełni kompletu brakowało tylko wiązki, więc zestaw uzupełniła uniwersalna wiązka elektryczna haka UNI7. Całość została spakowana i wysłana do klienta co też opisuje w treści maila opisanego poniżej.

Hak holowniczy Seat Leon – wiadomość od klienta

” Witam. Po odebraniu paczki od kuriera (który był u mnie już na drugi dzień po zamówieniu) przyszedł czas na montaż haka…”Długo biłem się z myślami czy montować go samemu czy zlecić to mechanikowi. Postanowiłem jednak spróbować swoich sił tym bardziej, że instrukcja dołączona do haka była mega czytelna. Ilustrowana forma instrukcji dużo lepiej wpływa na łatwość montażu niż taka czytana. Dlatego też postanowiłem sam go zamontować i podzielić się z Państwem moją opinią na ten temat.

Dla próbujących swoich sił w podobnym montażu dodam tylko, że warto zadbać o uniesienie samochodu więc przyda nam się podnośnik kolumnowy, kanał w garażu lub cokolwiek innego by można było wejść pod auto. A więc zaczynajmy ;)

Hak holowniczy Seat Leon – demontaż

Po wjechaniu autem na warsztat, garaż z kanałem lub inne miejsce gdzie będziemy montować hak holowniczy Seat Leon, przygotowujemy sobie narzędzia i zamówiony hak. Warto posegregować sobie wszystko tak jak na załączonej instrukcji. Jak już mamy wszystko przystępujemy do demontażu zderzaka. Odkręcam nadkole od zderzaka (4 śruby na stronę) oraz śruby łączące zderzak z karoserią po jednej na stronę. Następnie zdemontowałem obudowy tylnego pasa, po ich zdemontowaniu ukazały mi się 4 śruby trzymające zderzak. Wszedłem w tym momencie pod auto (stąd wymagane podniesienie go o którym wspomniałem wyżej) do kanału, aby odkręcić zderzak od maskownicy. Zderzak odjedzie teraz bez problemu, pamiętać jedynie należy o odpięciu kostki od podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Zderzak odkładamy na bok.

Hak holowniczy Seat Leon

Przygotowanie.

Po zdemontowaniu zderzaka ukazuje nam się belka zderzeniowa czy też inaczej zwane wzmocnienie zderzaka, która według instrukcji również musi być zdemontowana całkowicie. Nie montujemy jej ponownie, sprawdzałem ten fakt również w internecie ;) Jej miejsce i zadanie przejmie zamontowany hak holowniczy Seat Leon więc belka nie będzie już nam potrzebna. W tym miejscu odkręciłem również maskownice od karoserii i zdemontowałem koła aby ułatwić sobie dostęp do podłużnic. Ja wkręciłem sobie śruby od wzmocnienia/belki z powrotem tylko po to aby zabezpieczyć w pewien sposób gwinty przed korozją i napływającą tam wodą (nie wymagane).

Hak holowniczy Seat Leon

Hak holowniczy Seat Leon – montaż

Aby hak holowniczy Seat Leon był możliwy trzeba podciąć lekko maskownice. Można to zrobić na dwa sposoby, wedle instrukcji która pokazuje ile i jak lub dopiero po zamontowaniu belki haka przymierzając ile musimy podciąć. Obie formy są w porządku grunt aby finalnie hak nam się zmieścił. W tym samym momencie powinniśmy zerwać zaślepki na otworach montażowych aby można było przykręcić hak. Możemy to zrobić przed wsunięciem belki haka do podłużnic czy po, kolejność tutaj również nie ma znaczenia. Ja zrobiłem to przed wsunięciem haka, można łatwiej później zgrać otwory montażowe na haku i w podłużnicach.

Hak holowniczy Seat Leon

Następnie wkładamy hak holowniczy w podłużnice tak aby wspomniane otwory montażowe się pokryły. Jeśli hak wchodzi z oporem należy użyć trochę więcej siły fizycznej lub pomóc sobie tzw. narzędziem dydaktycznym potoczniej zwanym młotkiem ;) Hak po wsunięciu przykręcamy śrubami do podłużnic.

Hak holowniczy Seat Leon

Jeśli mamy już podciętą maskownicę również przykręcamy ją do karoserii. Wymagane jest również podcięcie zderzaka. Jeżeli mamy już hak na samochodzie to po prostu przykładamy zderzak do niego trasując sobie miejsce i głębokość podcięcia lub jak w poprzednim podcięciu zdajemy się na wartości podane w instrukcji i wedle nich przycinamy. Jak widać na poniższym zdjęciu podcięcie jest bardzo mało widoczne.

Hak holowniczy Seat Leon

Hak holowniczy Seat Leon – montaż wiązki UNI7

Wiązkę elektryczną haka pociągnąłem do wewnątrz w miejscu przebiegania wiązki od podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Potem rozgałęzienie na stronę lewą i prawą oraz podpięcie jej. Po przez „konektorki” wpiąłem wiązkę haka do wiązki samochodu, oczywiście wedle zachowania kolorystyki kabli. Wszystko opisane schematycznie w instrukcji montażu wiązki więc nie ma wiele kombinacji. Wszystko jasno i czytelnie również widoczne na rysunku poniżej.

Hak holowniczy Seat Leon

Po zamontowaniu i podpięciu wiązki skręcamy wszytko w całość w odwrotnej kolejności niż początkowo przy demontażu. Stawiamy auto na koła i mamy po zakończonej pracy. Hak zamontowany, gotowy do ciągnięcia przyczep czy przewozu rowerów a dodatkowo przyznać trzeba, że prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Hak holowniczy Seat Leon

Podsumowanie

Reasumując sam montaż haka jest bagatelnie prosty. Dlatego też cieszę się, że zdecydowałem się go zamontować samodzielnie przez co udało się co nie co zaoszczędzić. Jak widać wszystko jest obrazowo w instrukcji przedstawione więc nie ma kłopotów by przy odrobinie zdolności wykonać montaż samemu. Czas jaki poświęciłem na montaż to 2,5 godziny więc jak na kompletnego amatora to i tak całkiem nie zły wynik. Warto tutaj naprawdę zaznaczyć, że pomocni też okazują się doradcy z dobrych haków którzy przez telefon doradza i pomogą przy wyborze. Hak super wykonany przyjemnie się montuje – polecam”

Hak holowniczy Seat Leon

Tak opisał swoją relację w przesłanej do nas wiadomości pan Michał za co szczerze dziękujemy i polecamy się na przyszłość. Jeśli ty poszukujesz haka do takiego lub innego Seata zapraszamy pod ten link: https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-seat-c-1_1510.html gdzie znaleźć możecie pełną ofertę haków holowniczych. Jeżeli natomiast również zechcesz podzielić się z nami swoją relacją z montażu zachęcamy do kontaktu na maila: info@dobrehaki.pl

1 komentarz

    • Jarosław Bochyński on 16 marca 2020 at 19:12
    • Odpowiedz

    Czy wiązka haka UNI 7 obejmuje też światła cofania czy trzeba zamówić 13-kę? Jarosław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.