Samochody marki BMW od dekad budzą podziw wśród chcących posiadać piękne i niezawodne auto klientów salonów samochodowychi. Samochody BMW przyciągają wzrok piękną linią nadwozia i niezmiennie kojarzą się z wysokim standardem życia. Każdy samochód, również BMW wyposażyć można w hak holowniczy, który zwiększy jego możliwości umożliwiając przewożenie bagażników rowerowych lub wszelkiego rodzaju przyczep – zarówno kempingowych jak i towarowych. Bardzo popularnym jest połączenie BMW serii 1 lub 3 z lat 2004 do 2012 z hakiem holowniczym polskiej produkcji firmy Auto Hak ze Słupska o symbolu B11.
Hak holowniczy do BMW 3 i 5 Auto-Hak Słupsk – doskonałe połączenie
Korzystając z mojego doświadczenia w branży haków holowniczych opiszę dziś montaż tego haka, zamawiałem go w sklepie Martec: (hak B11) do BMW Seria 3 (E91) Touring z lat 2005 – 2012.
BMW i Auto Hak Słupsk
Dla szczęśliwych posiadaczy tego samochodu nie muszę przybliżać jego sylwetki, opiszę krótko hak holowniczy, gdyż może to być wartościowa informacja dla zainteresowanych.
Auto Hak Słupsk produkuje ponad 1500 modeli haków holowniczych do niemal wszystkich modeli samochodów. W ofercie posiada haki odkręcane i wypinane pionowo lub poziomo. Nasz przypadek haka B11 jest modelem odkręcanym na dwie śruby. Jest to rozwiązanie najtańsze lecz niezbyt komfortowe z racji utrudnionego demontażu kuli haka.
Auto z tej półki wymagałoby posiadanie automatu, którego kulę holowniczą łatwo można zdemontować co ma wpływ na estetykę samochodu. Ponieważ montaż zarówno haka odkręcanego na dwie śruby jak i automatu jest podobny opiszę go na najprostszej wersji czyli B11.
W instrukcji montażu znajdziecie informacje o elementach składowych kompletnego haka oraz jego parametrach.
Warto się z nimi zapoznać i zweryfikować je przed przystąpieniem do montażu. Ponieważ montaż wymaga demontażu zderzaka oraz jego podcięcia od tego elementu zaczynamy pracę.
Po odsłonięciu belki zderzeniowej również ją demontujemy i ona już do auta nie wraca – czyli kosz :-)
gdyż w jej miejsce zostanie przykręcona belka haka:
Po jej zamontowaniu pozostaje nam jeszcze umocować tłumik na przygotowanym do tego celu wsporniku.
Na koniec musimy zainstalować wiązkę elektryczną i to koniecznie z modułem (są dedykowane i uniwersalne – ja montowałem uniwersalną) korzystając z ułatwionego dostępu dzięki zdemontowanemu zderzakowi.
Pozostało jeszcze wykonać podcięcie w zderzaku i zamontować go na swoje miejsce.
Po wykonaniu tych wszystkich etapów możemy cieszyć się funkcjonalnym, a w przypadku automatów również niezwykle estetycznym hakiem holowniczym. W razie pytań zostawcie je w komentarzu. Zawsze staram się szybko odpisywać.