Montaż hak holowniczy Seat Cordoba + Wiązka 7 PIN

Montaż hak holowniczy Seat cordoba

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem montażu do mojego samochodu haka holowniczego Seat Cordoba, egzemplarz zadbany brak oznak korozji myślę że jeszcze chwilę samochód będzie mi służył. A wychodząc z założenia że hak powinien być standardowym wyposażeniem samochodu postanowiłem go zamontować :) . Wracając do tematu nie chciałem inwestować sporej kwoty w zestaw zaczepu, ale bardzo ważna dla mnie była kwestia homologacji haka. Na wstępie skreśliłem zamienniki za 120 zł szukałem lepszych zamienników,pytając na stacjach diagnostycznych dostałem informacje żeby bez oznaczenia na tabliczce znamionowej E20 u nich nawet się nie pojawiać.
Poczytałem podzwoniłem, i trafiając na tego pomocnego bloga zadzwoniłem do firmy Martec, po rozmowie z Panem Darkiem otrzymałem przy okazji zakupów tarcz oraz klocków wysyłkę gratis. Komplet został zamówiony firmy Hak Pol Imioła, hak z homologacją w atrakcyjnej dla mnie cenie.
Jak tylko kurier pojawił się z przesyłką, ok 3 dni czekania przystąpiłem do samodzielnego montażu. Hak był zapakowany solidnie, worek po ziemniakach :) oraz dodatkowo wszystko solidnie zawinięte folią stretch.

hak

hakSprawdziłem kompletacje, i zabrałem się do roboty. Demontaż zderzaka poszedł gładko, nic nie robimy na siłę dwie śruby mamy widoczne po otwarciu bagażnika, trzy na stronę przy tylnych kołach, dwie od spodu.
Po delikatnym odciągnięciu zderzaka polecam poprosić kogoś o pomoc, zderzak jest miękki można porysować lakier na błotnikach, następnie jak uda nam się uporać z zderzakiem czeka nas demontaż wzmocnienia tylnego które u mnie już nie występowało :). Kilka miesięcy wcześniej miałem małą stłuczkę i wzmocnienie nie było ponownie montowane :(. Na szczęście w tylnych podłużnicach są już wywiercone otwory, fabrycznie uszczelnione korkami które należy zdemontować, następnie nie pozostało nam nic innego jak tylko wsunąć belkę haka w technologiczne otwory, przykręcenie po 2 śruby na stronę M10. Jak już cała konstrukcja trzyma się solidnie, przez otwory w haku wiercimy wiertlem 10,5 otwory w tylnym pasie, skręcamy również śrubą M10, sprawdzamy na koniec czy wszystkie śruby są odpowiednio mocno dokręcone.

hak Mając już pogląd na montaż zakładamy zestaw gniazda tutaj duży plus, gniazdo było już podpięte co znacznie skraca czas montażu, nie pisałem dokładnie jaki kolor przewodu odpowiada za jakie światło, każdy kto podejmuje się podpięcia wiązki powinien miernikiem to wcześniej sprawdzić. Na koniec przykładamy zderzak w celu wyznaczenia podcięcia pod spodem 5x5cm, i cieszymy się zamontowanym hakiem. Hehe dopiero robiąc zdjęcia zauważyłem że tabliczka znamionowa jest przykręcona odwrotnie.

hak

hak

2 Komentarze

  1. witam mam pytanie a co z osłoną która znajduje się po komorą bagażnika pod samochodem czy mogę prosić o fotkę od spodu auta przy zamontowanym haku?

    1. Cześć Pawle,
      Niestety, autor zdjęć nie ma w swoim zasobniku zdjęcia tej osłony.
      Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.