Montaż haka holowniczego Ford Fusion z 2008 roku

Dziś przedstawię wam montaż haka holowniczego Ford Fusion – Rok modelowy 2008. Właściciel zdecydował się na montaż haka polskiej firmy z Tarnowa marki Steinhof model F-236 który został zakupiony pod tym linkiem https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-ford-fusion-2002-2012-p-3033.html . Wiązka elektryczna natomiast do tego modelu to wiązka uniwersalna Martec UNI7 zakupiona tutaj -> https://www.dobrehaki.pl/uni7-uniwersalna-wiazka-haka-holowniczego-z-gniazdem-7-pin-p-2543.html. Jak przebiegał montaż haka do Forda Fusion? Czy wymagane było podcięcie zderzaka? Co z wiązką? To wszystko opisze wam poniżej.

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Montaż haka holowniczego Ford Fusion – przygotowanie

Całą operację zaczynam juz tradycyjnie od rozpakowania paczki w której znajduje się nasz zaczep i sprawdzenia całego zakupionego zestawu. Kompletujemy sobie wszystkie nakrętki, śruby i podkładki zgodnie z rozmiarem. Znacznie może nam to ułatwić późniejszą pracę i pomoże nam zaoszczędzić czas.
Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Czynność od której musimy zacząć całą procedurę przygotowania to demontaż zderzaka o którym wspomina producent haka holowniczego. Na szczęście producent nic nie wspomina w instrukcji o konieczności podcięcia owego zderzaka co może nie których ucieszyć ale o samym montażu nie co później. Przystępujemy do ściągniecia zderzaka. Otwieramy tylną klapę bagażnika, z lewej oraz prawej strony widoczne są nity (miejsca widoczne na zdj poniżej). Niestety Ford użył nitów jednorazowych które trzeba usunąć a najlepiej rozwiercając. Mamy do rozwiercenia 4 sztuki więc warto wcześniej zakupić kołki które mogą się nam później przydać.

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

To nie koniec poszukiwań mocowania zderzaka. Patrzymy w tylne nadkola, tam czeka na nas kolejna niespodzianka. Mianowicie plastikowy kołek który wymaga usunięcia. Wspomniany kołek szybkiego montażu znajduję się po obu stronach samochodu i aby go usunąć należy wysunąć część wewnętrzną kołka a następnie powinien wyjść w całości (poniżej zdjęcie górne). Odchylamy materiałowe nadkole i szukamy jednej śrubki M8 (poniżej zdjęcie dolne).

Montaż haka holowniczego Ford Fusion Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Od spodu mamy podobnie zderzak przymocowany za pomocą 4 kołków szybkiego montażu (zdj. poniżej z zaznaczonymi miejscami). Postępujemy jak powyżej wysuwając wewnętrzną jego część a następnie wysuwamy go w całości. Zderzak w aktualnym momencie trzyma się samochodu na słowo honoru. Odchylamy rogi zderzaka, odchylamy energicznie i przesuwamy do tyłu. W normalnej wersji zderzak jest już nasz jednak w tym wypadku samochód miał zamontowaną instalację LPG, wlew był umiejscowiony w dolnej części zderzaka (zdj. poniżej). Doświadczenie podpowiada nam żeby nie dotykać śrub montażowych wlewu i lepiej zderzak odchylić na ile to jest możliwe podstawić coś pod zderzak aby nie wisiał i przystąpić do dalszej pracy.

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Takim o to sposobem dotarliśmy do momentu montażu haka holowniczego Ford Fusion. Po demontażu zderzaka pokazała się nam plastikowa belka zderzeniowa która również montowana jest na nitach. Możemy ją zdemontować rozwiercając nity jak w poprzedniej sytuacji ze zderzakiem, według instrukcji dołączonej od producenta nie będzie nam już potrzebna gdyż hak zastąpi jej role co jest dość logiczne. Po usunięciu plastikowej belki zderzeniowej mamy przygotowane podłużnice do wsunięcia belki haka, wsuwamy ją równo do wnętrza podłużnic, boczne otwory w podłużnicy muszą się zgrać z tymi w haku. Wchodzimy pod spód i wkręcamy w palcach śruby M10 z zastosowaniem dużych podkładek (zdj. poniżej). Po ustawieniu wszystkich śrub dokręcamy je z siłą 50 Nm (dla śrub M10, pozostałe wartości podano w tabeli znajdującej się w instrukcji dołączonej do zestawu)
Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Montaż wiązki elektrycznej.

Wiązka elektryczna która została zamontowana w Fordzie, jest wiązką uniwersalną 7 biegunową – UNI7. Przystępujemy do montażu wiązki. Warto na początku rozprostować sobie wszystkie przewody i rozłożyć przykładowo na ziemi aby mieć obraz sytuacji i wgląd w długość wiązki (która w przypadku wiązki UNI7 jest wystarczająca z dość sporym zapasem). Sprawdzając nie jednokrotnie kilka wariantów montażu, również w tym przypadku elektrykę najlepiej wyprowadzić na dwie strony i wprowadzić do kabiny bocznymi wywietrznikami bagażnika (widoczne na zdj. poniżej).

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Dla ułatwienia przybliżymy kolorystykę kabli w wiązce samochodu i wiązce elektrycznej haka oraz napiszemy jak je połączyć. Co też możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Mam nadzieje, że to ułatwi w jakimś stopniu wam montaż wiązki.

Lewa strona:

WIĄZKA HAKA     |     WIĄZKA KABINOWA

Światło stopu czerwony / zielono czerwony

Światło kierunku żółty / niebieski

Pozycja lewa czarny / czerwono biały

Światło przeciwmgłowe niebieski / Zielono żółty

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Strona prawa:

WIĄZKA HAKA     |     WIĄZKA KABINOWA

Masę kabel biały podpinamy do masy pojazdu dwa przewody czarne

Pozycja prawa brązowy / pomarańczowy

Kierunek Zielony / Niebiesko czerwony.

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

No to skoro wiązka już sprawdzona i na miejscu to bierzemy się za końcowy montaż. Zakładamy zderzak zważając i pamiętając o wlewie LPG, montujemy go we wspomnianych miejscach za pomocą kołków szybkiego montażu. W miejscach gdzie znajdowały się nity wykorzystujemy parę wkrętów uniwersalnych (4 szt.) lub używamy plastikowych kołków o których zakupie wspominaliśmy wcześniej. Po dokręceniu zderzaka montujemy kulę haka oraz gniazdo oczywiście według nominałów podanych w tabeli zawartej w instrukcji i montaż haka holowniczego Ford Fusion możemy uznać za zakończony.

Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Podsumowanie

Montaż haka holowniczego Ford Fusion przebiegał dość sprawnie, można zaliczyć go do prostych i mniej skomplikowanych. Jedyne problemy jakie napotkaliśmy to instalacja LPG która utrudniła całkowity demontaż zderzaka i nity jednorazowe dlatego warto zakupić wcześniej kołki plastikowe lub kombinować trochę z większymi wkrętami i podkładkami. Producent deklaruje brak podcięcia zderzaka co jest prawdą, zderzak mija się z hakiem więc to na duży plus. Czas jaki powinniście sobie zarezerwować na montaż to jakieś 2,5 godziny wraz z elektryką i tyle mniej więcej nasz montaż trwał. Gdyby Ford zastosował kołki zamiast nitów myślę że było by znacznie łatwiej i szybciej. Grunt, że finalnie nasz pacjent z hakiem Steinhofa prezentuje się całkiem przyzwoicie co też potwierdza zadowolony klient.
Montaż haka holowniczego Ford Fusion

Jeśli potrzebujesz hak do Ford Fusion albo do innego modelu Forda to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl z którymi utrzymuje stały kontakt wymieniając się doświadczeniem i relacją z montażu, który możecie znaleźć również pod linkiem Haki Holownicze FORD

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej a na pewno się odezwę.

1 ping

  1. […] Myślę, że podane powyżej rady mogą okazać się pomocne :-) Jeśli ciekawi jesteście innego montażu w tym samym modelu auta, odsyłam Was do starszego artykułu: http://hakiholownicze.info/montaz-haka-holowniczego-ford-fusion-2008-roku/. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.