W dzisiejszym krótkim opisie przedstawiamy wam montaż haka holowniczego Honda Civic VII generacji pochodzący z 2004 roku w wersji czterodrzwiowej potocznie zwaną sedanem. Hak jaki wybraliśmy do tego japońskiego modelu pochodził z palety polskiego producenta ze Słupska firmy Auto Hak o numerze katalogowym Y21A wypinanym automatycznie, służącym do ciągnięcia przyczep o masie całkowitej do 1200 kg i nacisku na kulę max 50 kg o czym informuje nas producent w instrukcji dołączonej do zestawu. Wiązka zakupiona osobno do tego haka, to wiązka uniwersalna UNI7 którą już znamy doskonale. Poniżej dowiecie się w skrócie jak przebiegał montaż i czy wstąpiły jakiekolwiek komplikacje podczas prac przy Hondzie.
Montaż haka holowniczego Honda Civic – przygotowanie.
Pracę rozpoczynamy jak zwykle od skompletowania zaczepu kulowego, sprawdzenia śrub itp aby zaoszczędzić sobie nerwów i czasu na szukanie śrub czy podkładek. gdy już przygotowaliśmy sobie wszystko przystępujemy do demontażu zderzaka tylnego. Demontaż jest wymagany zarówno w instrukcji załączonej przez producenta jak i zweryfikowany przez nas. Ułatwia on dostęp do podłużnic w których mamy sporo przykręcania więc demontaż jego jest nie zbędny. Nie zbędne również będzie podcięcie zderzaka ale o tym później. O obydwu przypadkach wspomina wpis w instrukcji montażu.
Demontaż zaczynamy od odkręcania po 3 wkręty na stronę w nadkolach co już jest normą w Hondach więc obyło się bez niespodzianek. W tym modelu jedynie jeden jest pod nadkolem pionowo w górę więc wspominam o nim by nie szukać nadaremno. Chwytamy krawędzie zderzaka i odchylamy na boki. Następnie otwieramy tylną klapę i mamy dwie plastikowe zaślepki obok lamp, ściągamy je a pod spodem są śruby M10 które należy odkręcić. Pod spodem zderzak jest złapany na dwa plastikowe bolce/kołki które nie stawiają większych oporów przy wyciąganiu. Odkręcając wszystkie elementy zderzak trzyma się „siłą woli” więc odciągamy go delikatnie na boki jednocześnie przesuwając do tyłu. Powinien zejść bez najmniejszych oporów i problemów. Dzięki temu uzyskujemy łatwiejszy dostęp do otworów montażowych.
To tyle z całego demontażu, nie mamy więcej roboty gdyż w tym modelu nie było belki zderzeniowej (bez obaw nic nie brakuje, nie we wszystkich modelach i rocznikach była fabrycznie montowana) więc nie mamy dodatkowego odkręcania tylnej belki. Wyciągamy wszystkie elementy z bagażnika wraz z kołem zapasowym, honda z tych roczników posiadała bardzo wygodne materiałowe zakola więc odbywa się to sprawnie. Wyciągamy po 3 kołki rozporowe odchylamy całość do środka i mamy dostęp do wnęki oraz tylnych lamp i ich wiązki.
Montaż haka holowniczego Honda Civic.
Wkładamy metalowe wkładki do wnęki bagażnika, przykręcamy sobie przednią śrubę przelotową zapobiegnie nam to przesuwaniu wsporników. Mierzymy odległości między wspornikami zgodnie z instrukcją, punktujemy otwory i wiercimy przelotowo wiertłem 10. Od spodu przykładamy wsporniki i sprawdzamy czy otwory się zgadzają. Skręcamy wszystko w odpowiedniej kolejności śrubami z zestawu, otwory mogą się mocno nie zgadzać dlatego z pierwszego należy tylko łapać lekko na gwincie by pozostał luz umożliwiający manewrowanie. Belkę przykładamy od czoła i staramy przełożyć śruby. Skręcamy później wszystko do momentu pełnego dociągnięcia śrub.
Po zamontowaniu belki haka bierzemy się za podcinanie. Przykładamy zderzak na miejsce najlepiej w dwie osoby i zaznaczamy miejsce podcięcia zderzaka. Najlepiej wytrasować sobie to pisakiem na taśmie malarskiej naklejonej na zderzak możemy wtedy nanosić korekty lub ewentualnie ponowić próbę. Warto wspomnieć, iż cięcie musi być precyzyjne ponieważ jest widoczne po wykonaniu i zamontowaniu haka. Warto więc się w tym miijescu przyłożyć aby cięcie było jak najmniejsze i jak najdelikatniejsze tak by nie popsuć estetyki całego wizerunku auta.
Montaż wiązki elektrycznej.
Montaż uniwersalnej wiązki elektrycznej UNI7 do tego auta jest banalnie prosty więc ograniczę się w opisywaniu. Przewody wiązki elektrycznej przepuszczamy przez otwór w tylnym pasie którędy idą przewody do światła mgłowego. To najlepsze miejsce na bezproblemowe przeciągnięcie naszej wiązki. Warto jednak dobrze zabezpieczyć wiązkę przed błotem, zabrudzeniami i przemoczeniem. Podpinamy przewody pod lampy tylne w odpowiedniej kolejności, wszystkie światła mamy na wtyczkach lamp więc ułatwione zadanie. Całość dość skrupulatnie i prosto została opisana w instrukcji dołączonej do wiązki elektrycznej a także w instrukcji haka holowniczego. Zakładamy wcześniej podcięty zderzak na auto dokręcając wszystko w odwrotnej kolejności do demontażu. To tyle – hak mamy zamontowany.
PODSUMOWANIE
Sam montaż haka holowniczego Honda Civic przebiega naprawdę sprawnie i przyjemnie. Wszystko odkręca się i odpina bez najmniejszych problemów a należy zwrócić uwagę, że auto nie należy już do najmłodszych. Japońską precyzje i ich zwinne rączki da się zauważyć w pewnych elementach nadwozia przy montażu haka. Wykonanie samego zestawu pozostawiamy bez komentarza bo ten producent przyzwyczaił nas już do wysokiej jakości więc i tym razem nie mogło być inaczej. Montaż przebiegł sprawnie bez żadnych kłopotów i niespodzianek. Wiązka łatwa w podpięciu, hak montuje się sprawnie, jedyne opóźnienie w pracy może sprawić spora ilość śrub do przykręcenia belki jak i podcięcie zderzaka. Nie mniej jednak czas na montaż to maksymalnie 2 godziny i to ze sporym zapasem minut na odpoczynek czy łyk czegoś zimnego ;)
Jeśli potrzebujesz hak do Hondy Civic albo do innego modelu HONDY to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl z którymi utrzymuje stały kontakt wymieniając się doświadczeniem i relacją z montażu, który możecie znaleźć również pod linkiem Haki Holownicze HONDA
W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej a na pewno się odezwę.
1 komentarz
witam mam pytanie czy konieczne jest wyjęcie koła zapasowego podczas montażu haka w hondzie civic vii? chodzi mi oto że zamiast koła zapasowego mam butlę lpg i jej wymontowanie może być problematyczne dlatego chciałbym tego uniknąć, a z w/w artykułu wynika, że Państwo wyjmowaliście koło zapasowe.