W dniu dzisiejszym na naszym warsztacie zawitał Opel Zafira B.
Klient zlecił nam zamontowanie haka holowniczego z kulą odkręcaną firmy Steinhof o numerze O-232 jednakże jest to zlecenie z lekka nietypowe, ponieważ Klient chce samodzielnie zamontować wiązkę elektryczną – ponieważ z zawodu jest elektrykiem :) .
Opel Zafira B – to druga generacja klasycznego Minivana ze stajni Opla. Produkowana była od 2005 roku aż do 2014 przy czym w 2011 roku zmieniono jej nazwę na Zafira Family. Silniki dostępne w tym samochodzie to Benzynowe 1.6 16V 105/115 KM, 1.8 16V 140 KM, 2.2 16V 150 KM, 2.0 16V turbo 200 i 240 KM lub Wysokoprężne 1.7 CDTI 110 KM, 1.7 CDTI 125 KM, 1.9 CDTI 120 KM, 1.9 CDTI 150 KM. Jako ciekawostkę nadmienię, iż Opel Zafira B był również produkowany w Gliwickiej fabryce Opla w latach 2005-2010 i z tych taśm produkcyjnych zjechało niecałe 460 tysięcy pojazdów.
Hak Holowniczy to konstrukcja z kulą odkręcaną firmy Steinhof o numerze O-232 . Hak ten pasuje do wszystkich wersji wyposażenia i silnikowych z wyjątkiem wersji OPC.
Dziś na naszym warsztacie gościmy auto z 2006 roku z silnikiem 1.8 benzynowym.
Montaż haka holowniczego Opel Zafira B.
Najpierw Sprawdźmy czy mamy wszystko co potrzebne do montażu.
Montaż Haka zaczynamy od demontażu tylnych lamp.Teraz bierzemy się za zdjęcie zderzaka tylnego, najpierw odkręcamy śruby mocujące od strony nadkoli, wyciągamy kołki rozprężne pod spodem zderzaka, delikatnie odczepiamy zderzak z zaczepów najpierw od strony uszczelki gumowej przy progu załadunkowym, po czym wypychamy zderzak z zaczepów przy wnękach lamp na końcu tej operacji zderzak mamy już w rękach.
Teraz możemy zabrać się za montaż haka. Na początku ściągamy belkę zderzaka po czym na wgłębieniach w pasie tylnym wiercimy otwory -miejsca na nie są fabrycznie zaznaczone. Z dolnej strony podłużnic w fabryczne otwory umieszczamy nakrętki o numerze 22 oraz 23. Do spodu podłużnic przykładamy ramie 4 oraz 5 wraz z podkładkami 9 skręcamy lekko za pomocą śrub 11 wraz z podkładkami 15 oraz 10 . Przykładamy korpus 1 wraz z tulejkami dystansowymi 6 do pasa tylnego i skręcamy z ramionami 4 i 5 za pomocą śrub wraz z podkładkami 7,18,16 i nakrętkami 20 oraz śrub 12 wraz z podkładkami 7,18,16 i nakrętkami 20. Pomiędzy wsporniki korpusu 1 a pas tylny umieszczamy podkładki specjalne 8, następnie pomiędzy ramionami 4 i 5 a pasem tylnym umieszczamy podkładki specjalne 7.
Nadeszła chwila by posprawdzać wszystkie połączenia śrubowe. Teraz montujemy wzmocnienie zderzaka wraz ze styropianową nakładką. Następnym krokiem jest dokonanie podcięcia zderzaka. Przed ostatnim naszym krokiem jest montaż zderzaka a na koniec dokręcamy kulę haka 2 wraz z uchwytem gniazda elektrycznego śrubami 14 wraz z podkładkami 19 i 17 oraz nakrętkami 21.
Na tę chwilę nasze prace się zakończyły. Pan Antoni teraz rozpocznie samodzielnie montaż wiązki w swoim garażu . Pan Antoni wybrał wiązkę dedykowaną w wersji 13-pinowej. Będzie to odpowiednia wiązka między innymi do platformy rowerowej na 4 rowery , która ma wtyczkę 13-pin i światło cofania. Właśnie potrzeba przewożenia aż 4 rowerów skłoniła Pana Antoniego do montażu haka holowniczego.
Przypominamy, że po montażu haka holowniczego i wiązki należy się udać do stacji diagnostycznej oraz wydziału komunikacji.
Jeśli masz jakieś pytanie do co montażu haka w Zafirze, napisz je w komentarzu poniżej. Dziękuję!
1 komentarz
Witam. Posiadam Zafirę b wersja essentia bez modułu rec w przedziale bagażnika i mam pytanie czy jest mi potrzebny jakiś moduł. Sprzedawca z all…. zaproponował wyjęcie żarówki z lampy i jeśli nie pojawi się komunikat, to moduł nie jest potrzebny.