Montaż haka holowniczego wertykalnego do Mazdy 6

Filozofia Mazdy

„Jesteśmy inni niż pozostali producenci samochodów. To dlatego, że w przeszłości stawiliśmy czoło tak wielu wyzwaniom. To dlatego, że ludzie pracujący w Maździe inaczej widzą otaczających ich świat. Tam, gdzie inni podążają za konwencjami, my staramy się je przełamywać, wierząc, że to najlepsza droga, by uczynić nasze samochody lepszymi. Od dawna postępujemy zgodnie z tą filozofią, wprowadzając przełomowe rozwiązania konstrukcyjne, dostępne w każdej Maździe opuszczającej nasze fabryki. Napawa nas to dumą i niczego nie planujemy zmieniać”. Taka filozofia firmy od lat owocuje pięknymi modelami samochodów, które znajdują uznanie wśród znacznego grona klientów. Japoński koncern produkuje samochody od 1920 r . Jego logo nawiązuje do takich wartości jak zwinność, szybkość i wydajność, które według założyciela wzniosą markę na wyżyny. Jeden z modeli tej firmy zawitał w naszym garażu w celu zamontowania haka holowniczego.

hak holowniczy mazda 6

Montaż haka holowniczego wertykalnego do Mazdy 6

Mazda 6 drugiej generacji w wersji kombi w wiśniowym kolorze z 2.5 litrowym silnikiem o mocy 170 KM wymagała montażu haka holowniczego w celu przewożenia platformy rowerowej. Wybranym modelem haka holowniczego był wypinany pionowo automat o symbolu M67V. Połączenie pięknego samochodu z hakiem holowniczym, który poprzez możliwość demontażu kuli haka zapewnia estetyczny wygląd samochodu, umożliwiając jednocześnie zwiększenie jego funkcjonalności poprzez możliwość holowania przyczepy oraz własnie montażu platformy rowerowej jest możliwe.

Hak wypinany pionowo Auto-Hak M67V

Automat wertykalny czyli z kulą wypinaną pionowo, po której wypięciu hak holowniczy jest niewidoczny to produkt słupskiego przedsiębiorstwa Auto Hak, które szczyci się renomą  również wśród zadowolonych użytkowników haków holowniczych. Model tego haka pasuje do Mazdy 6 kombi z lat produkcji 2008-2013, więc do dość nowego samochodu. Parametry haka to 1800 kg uciągu oraz 75 kg nacisku pionowego przy sile D równej 9,83 kN.

Hak ten nie jest skomplikowany w swej budowie, zawiera wszystkie podstawowe elementy jak belka, kształtowniki mocujące, blaszkę pod gniazdo elektryczne, wsporniki mocujące  gniazdo kuli do belki oraz sama kulę z jej niezbędnymi elementami jak kluczyki zabezpieczenia antykradzieżowego oraz zaślepka chroniąca przed zabrudzeniami i elementy montażowe.

hak holowniczy Auto Hak Słupsk M56V

Montaż haka M67V do samochodu Mazda 6.

Model samochodu Mazda 6 II kombi w połączeniu z hakiem M67V wymaga demontażu oraz podcięcia zderzaka. Przewidziany przez producenta haka czas montażu to 2 godziny – mniej więcej tyle potrzebowaliśmy, aby samochód odjechał z zamontowanym hakiem. Trzeba docenić świetną instrukcję montażu tego haka: https://www.dobrehaki.pl/pobierz-instrukcja-montazu-haka-auto-hak-m67vpdf-59598400.html

Rozpocząć wszystko należy od sprawdzenia kompletności haka holowniczego. Nie wykryliśmy w tej kwestii żadnych nieprawidłowości, dlatego mogliśmy przestąpić do demontażu zderzaka tylnego samochodu. Następnym krokiem było zdemontowanie uchwytów mocujących tłumiki wydechu samochodu, które przeszkadzałyby w montażu haka. Po tych czynnościach przygotowujących wsuwamy kształtowniki haka holowniczego w podłużnice samochodu i przykręcamy śrubami M10x35 wraz z podkładkami według załączonej instrukcji montażu. Belkę haka mamy założoną.

Pozostaje zamontować tłumiki samochodu dzięki przykręceniu wieszaków i zamontowaniu na nich uchwytów mocujących. Do wsporników belki haka holowniczego przykręcamy gniazdo kuli haka oraz blaszkę gniazda elektrycznego. Zakładamy zderzak oraz światła i montaż haka zakończony.

Montaż wiązki dedykowanej.

Nie opisałem tutaj montażu wiązki elektrycznej haka holowniczego. W tym przypadku wybraliśmy dedykowaną wiązkę, której montaż wymagał wpięcia w instalację elektryczną samochodu za pomocą fabrycznych wtyczek.

Zamontowany hak umożliwi naszemu klientowi relaksacyjne wyjazdy na rowery pozwalając jednocześnie zachować piękną linię samochodu, podczas gdy hak nie jest potrzebny. Dzięki temu samochód Mazda 6 II kombi stał się jeszcze lepszy…

mazda 6 kombi z hakiem

1 komentarz

    • Mirek Lis on 23 października 2018 at 15:59
    • Odpowiedz

    Witam Pana! Też mam Mazde 6 i kupiłem taki właśnie hak vertical ale próbowałem zamontować hak tylko nie znalazłem otworów montażowych w podłużnicach samochodu.Auto mam z 2016 roku a hak kupiłem według kryteriì.Czy te otwory mogą być niewidoczne ?? Mirek Lis. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.