Wiązka haka holowniczego: 7 czy 13-biegunowa?

Witam,
Chciałbym wytłumaczyć dlaczego właściwa wiązka haka holowniczego jest aż tak ważna. Wiele osób stojąc przed zakupem i montażem haka holowniczego dzwoniąc po sklepach, lub będąc u mechanika jest zakłopotanych pytaniem o wiązkę 7- lub 13-biegunową (inaczej: 7-pin i 13pin). O co w zasadzie tu chodzi, jakie są różnice, spróbuję to wszystko opisać krótko i na temat.

Odpowiem na pytanie z tytułu:

Wiązka haka holowniczego: 7 czy 13-biegunowa?

Wiązka haka holowniczego jest bardzo ważnym elementem, na którym nie warto oszczędzać. Tanie zamienniki oferowane na allegro są tragicznie wykonane, kiedyś po zakupie takiej wiązki musiałem wybrać inny sklep, i zamówić odpowiedni zestaw przyzwoitej jakości. Tanie wiązki posiadają bardzo krótkie przewody, a po usunięciu izolacji praktycznie brak żył miedzianych. Również gniazdo elektryczne pozostawia wiele do życzenia.
Podstawowym pytaniem, które musimy sobie zadać przed wyborem zestawu elektrycznego to ?Do czego będę używał swój hak holowniczy?? ;-)

Przyczepki dostępne w lokalnych supermarketach są w większości wyposażone w wiązki 7 PIN ? zestaw podstawowych świateł, brak światła cofania. Jeżeli będziemy haka używać do holowania lekkich zestawów do ok 750kg, taka wiązka będzie idealnym rozwiązaniem.

Opis podłączenia gniazda haka 7PIN:

Wiązka haka holowniczego

Na rynku są również dostępne wiązki 13 biegunowe, które mają dodatkowe funkcje takie jak:

  • Obsługa światła cofania
  • Stałe napięcie
  • Ładowanie akumulatorów przyczep kempingowych

Standard 13 PIN występuje w ciężkich lawetach oraz dużych przyczepach, np. hol do łodzi. Wiązka taka pojawia się też w coraz popularniejszych na naszym rynku bagażnikach rowerowych, w których jest światło cofania, np. włoskie produkty Menabo, Peruzzo oraz renomowana Niemiecka Westfalia BC60, nie wspominając już o bagażnikach Thule. Zestaw wiązki 13 PIN jest również idealnym rozwiązaniem przy holowaniu przyczepy kempingowej. Stałe napięcie na przyczepę jest niezbędne, jak i również funkcja ładowania akumulatora przyczepy.

Opis podłączenia gniazda haka 13PIN:

Wiązka haka holowniczego

Masz nowsze auto – zapewne potrzebuje ono moduł do haka

Większość samochodów po roku produkcji 2005r do właściwej pracy potrzebuje wiązki wyposażonej w moduł elektroniczny, który jest wymagany przez samochody wyposażone w szynę CAN sterującą oświetleniem samochodu. Zastosowanie zwykłej wiązki bez modułu kończy się z reguły w szczęśliwych przypadkach błędami wyświetlanymi na desce rozdzielczej oraz brakiem świateł na przyczepie. Jeżeli będziemy mieli mniej szczęścia możemy spalić instalację swojego samochodu.

moduł haka quasar wh1pro

Foto: Quasar Electronics, źródło: DobreHaki.pl

Zastosowanie wiązki z modułem odciąża instalację elektryczną samochodu, moduł z przewodów pobiera tylko sygnały i dzięki swojemu niezależnemu zasilaniu załącza odpowiednie światła na przyczepie. Niektóre moduły z wiązką 13-biegunową (np. topowy model Quasar MP5S) dodatkowo sterują funkcjami stałego napięcia, które jest podawane tylko na załączonym zapłonie. Powinien też sterować dodatkowo ładowaniem akumulatora przyczepy kempingowej, zabezpieczając akumulator samochodu przed rozładowaniem.

Bardziej zaawansowane moduły elektroniczne (np. produkcji Quasar Electronics) posiadają również sekwencyjne sterowanie światłem przeciwmgłowym. Przy holowaniu wysokiej przyczepy światło przeciwgielne na samochodzie może odbijać się i oślepiać kierowcę, jest to kłopotliwe i niebezpieczne.

A może dedykowana wiązka do haka holowniczego?

Od kilku lat na naszym rynku o swoją popularność walczy wiązka haka holowniczego dedykowana do konkretnego modelu samochodu, które są standardowo montowane w serwisach za naszą zachodnią granicą. Zastosowanie takiej wiązki gwarantuje fachowość montażu oraz brak możliwości popełnienia błędu podczas instalacji wiązki. Przewody zakończone wtyczkami są przypisane w oryginalne punkty przygotowane przez producenta samochodu. Dodatkowo przewody są idealnie dopasowane długością do danego samochodu, posiadają również korki zabezpieczające. Rozwiązanie to jest jest na pewno lepsze od wiązek uniwersalnych, niestety droższe. To powoduje, że większość z nas przy zakupie haka holowniczego wybiera wiązkę uniwersalną. Jest więcej pracy przy montażu i niezbędna jest znajomość podstaw elektryki, trzeba lutować przewody (względnie zastosować szybkozłączki), ale cóż ? CCC ? czyli Cena Czyni Cuda :-)

Zapraszam do dodawania komentarzy i pytań.

 

Leave a Reply