Hak holowniczy Seat Ibiza III 2002-2008 – Samodzielny montaż z wiązką dedykowaną

Samodzielny montaż haka holowniczego Seat Ibiza III jest jak najbardziej możliwy i prosty do wykonania, o czym świadczy mail przesłany przez jednego z naszych zadowolonych klientów. Po zakupie haka na naszej stronie klient postanowił sam zamontować go we własnym zakresie i podzielić się we wiadomości krótką relacją z zakupu a także zdjęciami z montażu haka do swojego Seata. Po wcześniejszej rozmowie z naszym doradcą właściciel Ibizy zdecydował się na zakup haka polskiego producenta z Tarnowa firmy Steinhof model haka S-146 z dedykowaną wiązką elektryczną. Jak będzie można zauważyć poniżej, samo montaż przebiega sprawnie i w łatwy sposób więc przy odrobinie chęci i manualnych zdolności każdy we własnym zakresie może go zamontować. Na pewno warto wesprzeć się instrukcją dołączoną do zestawu.

Hak holowniczy Seat Ibiza III


Hak holowniczy Seat Ibiza III – przygotowanie

Co nam będzie potrzebne do zamontowania takiego haka? Na pewno odrobinę zdolności i chęci, do tego przydomowy garaż najlepiej z kanałem i trochę narzędzi. Jak zawsze zaczynamy montaż od przygotowania sobie wszystkiego oraz rozkręcenia zaczepu kulowego na elementy montażowe wedle instrukcji. Po przygotowaniu sobie odpowiednich narzędzi, nakrętek i śrub przystępujemy do demontażu tylnego zderzaka i tylnych lamp zewnętrznych.

Hak holowniczy Seat Ibiza III

Po odkręceniu lamp i demontażu zderzaka odkładamy go na bok w bezpieczne miejsce aby nie uległ przez przypadek jakiemuś uszkodzeniu. Po zdjęciu zderzaka naszym oczom ukaże się belka zderzeniowa (widoczna na zdjęciu poniżej) którą demontujemy również poprzez odkręcenie jej z tylnej części pojazdu. Belkę możemy odłożyć gdzieś na stałe w garażu czy piwnicy lub wyrzucić na złom, gdyż nie będzie nam już potrzebna. Nie jest montowana ponownie, od razu uspokajamy jej brak nie zagraża waszemu bezpieczeństwu, ponieważ jej główne zadanie przejmie belka haka którą zamontujemy w fabryczne podłużnice.

Hak holowniczy Seat Ibiza III

Hak holowniczy Seat Ibiza III – montaż

Po odkręceniu wyżej wspomnianej belki zderzeniowej możemy śmiało przejść już do samego montażu haka holowniczego do naszego Seata. Jak widać na poniższym załączonym zdjęciu po odkręceniu belki ukazują się nam otwory podłużnicy. To właśnie w te otwory włożymy belkę haka i skręcimy ją w całość. warto też w tym momencie sprawdzić otwory montażowe czy nie są zabłocone lub zanieczyszczone w inny sposób.

Hak holowniczy Seat Ibiza III

Przystępujemy zatem do montażu haka wsuwając korpus w otwory podłużnic aby otwory we wspornikach bocznych pokryły się z fabrycznymi otworami montażowymi  w podłużnicach. Następnie skręcamy śrubami całość z użyciem podkładek zachowując siłę dokręcenia z odpowiednim momentem ujętym w tabeli załączonej w instrukcji  montażu. Do przykręconej belki głównej montujemy kulę haka i gniazdo elektryczne.

Hak holowniczy Seat Ibiza III

Hak holowniczy Seat Ibiza III zamontowany

Tym sposobem hak holowniczy Seat Ibiza III znalazł się już na aucie. Możemy brać się do poprowadzenia wiązki dedykowanej która jest bardzo łatwa w montażu. Wpinamy się do oryginalnej wiązki samochodowej za pomocą kostek. wszystko ładnie opisane w instrukcji montażu. Po podłączeniu wiązki bierzemy się za skręcenie wszystkiego w całość. Warto wspomnieć, że przy tym modelu wymagane jest podcięcie zderzaka aby hak zmieścił się bezproblemowo. Warto tutaj się skupić i podciąć zderzak według instrukcji ewentualnie mierząc zderzak na bieżąco do zamontowanego haka. Podcięcie  jest praktycznie nie widoczne po zamontowaniu co widać na poniższym zdjęciu.

Hak holowniczy Seat Ibiza III


Hak holowniczy Seat Ibiza III -​​​​​​​ Podsumowanie

Jak sam klient twierdzi w wysłanym mailu do nas, montaż jest bagatelnie prosty jedyny trud jaki może na nas czyhać to podcięcie zderzaka które wymaga od nas nie co wprawy. Sam hak jak i wiązka wykonana perfekcyjnie a łatwość samodzielnego montażu dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić ok 200-250 zł za montaż. Warto więc przy tak prostym montażu skusić się o porządny hak holowniczy i zamontować go samemu. Jeżeli Państwo poszukują haka do takiego lub innego modelu SEATA warto zajrzeć tutaj https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-seat-c-1_1510.html lub skontaktować się z doradcą Dobrehaki.pl który pomoże zarówno w doborze jak i doradzi jak samodzielnie go zamontować.

Leave a Reply