Hak holowniczy Audi Q5 – montaż z uniwersalną wiązką z modułem

Hak holowniczy Audi Q5 który został przez nas ostatnio zamontowany to ciekawe doświadczenie monterskie. Auto które przyjechało na montaż pochodziło z 2008 roku więc miało już za sobą 10 lat użytkowania. Mimo wieku samochód był w stanie nie nagannym i wyglądał jak nowy przez co pracowało się przyjemnie. Po krótkich rozmowach i poradach klient dał się namówić do zakupu haka Polskiego producenta ze Słupska, mowa o haku Auto-Hak A26V z kulą wypinaną pionowo. System kuli haka A26V to system ACS z niewidocznym mechanizmem po demontażu kuli haka zabezpieczonym przed kradzieżą kluczykiem. Do kompletu dobraliśmy uniwersalną wiązkę elektryczną WH3S. Jak przebiegał montaż haka holowniczego w Audi Q5, czy były jakieś komplikacje? Tego dowiecie się w artykule poniżej. oraz w załączonej obszernej relacji video.

 

Hak holowniczy Audi Q5 montaż z wiązka WH3

Hak holowniczy Audi Q5 – przygotowanie.

Jak zwykle swoją prace zaczynamy od skompletowania sobie zakupionego zaczepu, śrub i nakrętek oraz potrzebnych narzędzi. Warto zaglądnąć do instrukcji montażu, ułatwi to trochę pracę gdyż firma Auto-Hak ze Słupska zadbała o przejrzystą i czytelną instrukcje w formie ilustrowanej. Każdy krok montażowy jest wyraziście przedstawiony na obrazku instruktażowym. Trzeba przyznać, że na tle innych producentów to naprawdę spory plus dla Auto-Haka.

Hak holowniczy Audi Q5 montaż z wiązka WH3

Jeżeli mamy wszystko przygotowane możemy przystąpić do pracy. Aby zacząć pracę montażową musimy dostać się do podłużnic. W tym celu musimy zdjąć zderzak. Na wstępie otwieramy klapę bagażnika i wyjmujemy wszystkie elementy wnętrza bagażnika (rys.02). Zaczynamy od usunięcia boczków i to co w schowkach pozostawione (rys.03). Następnie, wyciągamy wewnętrzne wyposażenie, wyściółkę podłogi bagażnika oraz wszystko z tzw. basenu koła zapasowego i znajdujący się tam głośnik niskotonowy. Po opróżnieniu odłączamy metalową listwę bagażnika która jest usytuowana na zaczepach więc wystarczy podważyć i mocnym ruchem odciągnąć. Pod spodem listwy jest kostka  zamka elektrycznego którą musimy również odpiąć.

Hak holowniczy Audi Q5 montaż z wiązka WH3

Następnie odkręcamy listwy (szyny transportowe) do mocowania ładunku w bagażniku. Przykręcone są na 3 śruby typu Torx na stronę, więc łącznie mamy do odkręcenia 6 śrub. Po odkręceniu szyn transportowych odkręcić musimy kwadratowe wsporniki tych właśnie szyn (zdj. poniżej). Są mocowane na dwie śruby na każdą stronę. Śruby te  nie będą nam potrzebne w dalszym montażu gdyż zastąpią je śruby dołączone do zestawu. Obecnie trzymają one belkę zderzeniową a po montażu będą trzymać belkę haka. Usuwamy również zaślepkę trzeciego otworu montażowego.

Demontaż zderzaka.

Po odkręceniu wyżej wymienionych elementów przechodzimy do odkręcenia zderzaka. Zderzak zamocowany jest za pomocą wkrętów w nadkolach oraz śrub pod zderzakiem a także dwóch ukrytych wewnątrz pojazdu. Jedna w boczkach bagażnika (rys. 07) a druga w pasie tylnym (rys.08). Umiejscowienie idealnie pokazane jest w obrazkowej  instrukcji montażu o której już wspominaliśmy. Odkręcamy wymienione połączenia śrubowe i odciągamy zderzak bokami na zatrzaskach. Musimy robić to delikatnie aby ich nie połamać. Po odciągnięciu zderzak powinien odskoczyć, odpinamy czujnik parkowania oraz zderzeniowy i odkładamy zderzak na bok.

Hak holowniczy Audi Q5 montaż z wiązka WH3

Po zdemontowaniu zderzaka pojawia się belka zderzeniowa którą również musimy usunąć. Przykręcona była śrubami które już odkręciliśmy przy okazji demontażu wspomnianych wcześniej wsporników szyn trzymających ładunek. Pociągamy belkę mocno do siebie raz jedną a raz drugą stronę jeżeli stawia opór (zdj. poniżej). Po zdemontowaniu możemy wyrzucić, gdyż nie będzie ponownie montowana. Jej miejsce i zadanie przejmie belka główna haka holowniczego.

Hak holowniczy Audi Q5

Czujnik zderzeniowy należy z belki odpiąć by później zamontować go na belce haka. Po zdemontowaniu belki zderzeniowej przechodzimy do odkręcenia końcowego tłumika aby dostać się do otworów montażowych pod spodem auta. Po odkręceniu „wydechu” z wieszaków możemy pomału zacząć montaż samego haka.

Hak holowniczy Audi Q5 – montaż.

W takim razie przechodzimy do montażu hak holowniczy Audi Q5. Na początku do wnętrza podłużnicy wkładamy boczne wsporniki belki haka i w bagażniku licujemy otwory wraz z mocowaniami szyn (rys.11). Warto w tym momencie przeciągnąć sobie wiązkę elektryczną haka przez fabryczny otwór montażowy, gdyż po zamontowaniu belki głównej będzie to utrudnione. Okrągła zaślepka otworu jest widoczna od razu po zdemontowaniu belki zderzeniowej. Nacinamy ją i przeciągamy wiązkę przez nią i przez otwór.  Przykręcamy boczne wsporniki haka trzema śrubami, w tym jedną śrubą w miejscu gdzie usuwaliśmy zaślepkę otworu przykręcając ją od spodu nakrętką m10. W tym miejscu przykręcamy również wcześniej zdemontowane kwadratowe wsporniki szyn transportowych. Tym sposobem boczne wsporniki haka będą zamocowane na miejscu. Wszystko skręcamy na razie lekko w palcach aby móc manewrować przy montażu głównej belki haka. Dokręcamy do tego belkę główną haka (rys. 14) skręcamy ją mocno za pomocą klucza dynamometrycznego zgodnie z wartościami podanymi w instrukcji.

Hak holowniczy Audi Q5 Hak holowniczy Audi Q5

Tym sposobem mamy belkę haka zamontowaną poprawnie na samochodzie. Dokręcamy do belki gniazdo kuli haka oraz uchylne gniazdo elektryczne. Warto w tym miejscu sprawdzić poprawność wpinania i wypinania kuli haka. Mamy pewność, że wszystko działa jak należy to przechodzimy do podcięcia zderzaka. W tej wersji wyposażeniowej auta było ono wymagane natomiast są wersję z zaślepkami otworu. Trasowanie podcięcia odbywa się według wartości zamieszczonych w instrukcji  montażu. Wyznaczamy sobie linie cięcia i odcinamy nożykiem. Warto nawiercić narożniki podcięcia zapobiegnie to pękaniu zderzaka po podcięciu.

Hak holowniczy Audi Q5

Po wykonaniu podcięcia zderzaka przymierzamy go aby wprowadzić ewentualne poprawki. Warto do tej przymiarki wpiąć kule haka do gniazda aby wiedzieć czy nasze podcięcie wyszło tak jak producent i my sami sobie zaplanowaliśmy ;) Jeżeli wszystko gra jak należy, skręcamy całość w odwrotnej kolejności niż przy demontażu i voilà!
Hak zamontowany zderzak również, więc należało by przejść do montażu wiązki elektrycznej haka.

Hak holowniczy Audi Q5

Hak holowniczy Audi Q5 – montaż wiązki.

Wiązkę mamy wprowadzoną wcześniej do wnętrza pojazdu więc pozostaje tylko kwestia odpowiedniego podłączenia jej. Sprawdzamy przewody w aucie wedle instrukcji załączonej do opakowania. Sprawdzamy który przewód to odpowiednie światła w samochodzie tak by dostosować do nich wiązkę uniwersalną z modułem. Oznaczamy sprawdzone przewody i bierzemy się za wiązkę haka. Ważne aby przed podpinaniem wiązki odłączyć akumulator dla bezpieczeństwa.

Hak holowniczy Audi Q5 montaż z wiązka WH3

Następnie wiązkę elektryczną haka podpinamy zgodnie z instrukcją i oznaczonymi kablami do wiązki samochodowej. Masę wiązki podpinamy do masy zbiorczej auta po prawej stronie pod górnym boczkiem bagażnika. Kable łączymy ze sobą za pomocą lutowania i izolacji (stara szkoła)  lub za pomocą czerwonych konektorów dostępnych w zestawie. Następnie podpinamy moduł wiązki i chowamy go do fabrycznej kieszeni w boku auta. Pozwoli to na zabezpieczenie go przed możliwym zawilgnięciem.

Hak holowniczy Audi Q5

Kolejną rzeczą jest podpięcie zasilania. Akumulator w Audi Q5 akurat jest w bagażniku więc mamy ułatwione zadanie. Na przewodzie zasilającym montujemy bezpiecznik i dokręcamy go do klemy akumulatora. Jeżeli wiązkę mamy już połączona odpowiednio to podłączamy akumulator i gotowe. Warto sprawdzić sobie połączenie za pomocą testera wiązek lub za pomocą bagażnika rowerowego tzw.platformy. Jeżeli wybraliśmy wiązkę 7 pinową niezbędne wtedy będzie zastosowanie adaptera na 13 pin aby wszystkie światła platformy działały prawidłowo zgodnie z obowiązującymi przepisami. Składamy na koniec wnętrze bagażnika skręcamy całosć i możemy cieszyć się już użytkowaniem naszego haka i wiązki.

Hak holowniczy Audi Q5

Podsumowanie

Reasumując, sam montaż hak holowniczy Audi Q5 jest przyjemny i mało skomplikowany. Trochę czasu zajmuje montaż wiązki ale po ogarnięciu sobie odpowiednich przewodów nie jest to takie trudne. Podcięcie zderzaka w tej wersji wymaga odrobiny cierpliwości ale również da się wykonać bez kłopotliwie. Całość z montażu widoczna jest na poniższym filmie więc rozpisywać się nie ma sensu. Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na montaż haka w Audi Q5 to około 3 godzin z zapasem pół godzinnym. Zarówno hak jak i wiązka wykonana jest perfekcyjnie dlatego w zestawieniu z tak ciekawym autem jakim jest Audi montaż to czysta przyjemność.


MONTAŻ HAKA AUDI Q5

 

1 komentarz

  1. Ostatnio kupiłem włoski hak holowniczy Umbra Rimorchi w sklepie oferującym haki holownicze Ital Haki. Jak dotąd jest bardzo zadowolony, widać że to solidny produkt, także polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.