Hak holowniczy do Fiata Punto

Do tej pory pisałem o montażu haków holowniczych do aut kompaktowych, czyli nieco większych. A co z małymi miejskimi samochodami, które swymi możliwościami nieco ustępują większym kolegom z wyższej klasy. Niektóre do tej pory małe miejskie samochody rozbudowane zostały do takich granic, że oprócz nazwy i przynależności do klasy aut miejskich z małością nie mają nic wspólnego. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku Fiata Punto, którego rozbudowa doprowadziła do powstania samochodu, który śmiało może pociągnąć za sobą przyczepę. Mam na myśli Fiata Grande Punto Evo z lat 2009-2012, którego mocne silniki na przykład 1.4 8v o mocy 77 KM gwarantują dobrą dynamikę jazdy nie tylko po mieście oraz umożliwiają  komfortowe holowanie. Właśnie Grande Punto Evo z roku 2010 zawitało w naszym warsztacie w celu zamontowania haka holowniczego. Opisuję więc hak holowniczy do Fiata Punto.

Punto Evo

Hak holowniczy do Fiata Punto.

Nasi koledzy z firmy Martec dobrali wraz z klientem hak holowniczy do tego samochodu pochodzący ze słupskiej fabryki Auto Hak o symbolu R38A. Literka A w nazwie haka holowniczego oznacza jego poziomą wersję, czyli haka z kulą wypinaną horyzontalnie.2017-02-13_09h41_08

Wielu moich klientów wybiera haki wypinane poziomo lub pionowo ze względu na ich estetyczne i praktyczne walory.

Montaż tego haka holowniczego nie należy do najłatwiejszych, ale i nie jest bardzo trudny. Hak posiada dodatkowe kształtowniki umożliwiające przykręcenie belki do samochodu (pozycja 4 i 5).

2017-02-13_09h45_11

Zanim cokolwiek ruszymy przy samochodzie sprawdzamy kompletność haka holowniczego według załączonego wyżej rysunku, który znajduje się również w instrukcji montażu.

Jak zamontować hak holowniczy w samochodzie Fiat Grande Punto?

Montaż rozpoczyna się od zdjęcia zderzaka oraz zdjęciu tłumika z zawiesia. Następnie usuwamy belkę zderzeniową, w miejsce której zamontujemy belkę haka holowniczego. Wykorzystując nakrętki na wysięgniku umieszczamy je w podłużnicach przez otwory w tychże i przykręcamy kształtowniki do podłużnic oraz tylnego płata. Do zamocowanych kształtowników przykręcamy belkę haka holowniczego. Następnie wieszamy tłumik i zderzak. Ważne – zderzak wymaga niewielkiego podcięcia według załączonego schematu.2017-02-13_09h55_15

Pozostaje zamontować korpus automatu i kulę haka holowniczego według schematu pierwszego w niniejszym tekście.

Uwaga: Punto Grande przy montażu haka holowniczego wymaga wiązki z modułem elektronicznym. Zamontowałem więc podstawowy zestaw Quasar WH1-PRO za 145 zł – świetna cena.

Tak zamontowany hak holowniczy w miejskim samochodzie również spełni swoje zadania jakie dla niego przewidzieliśmy. Zamontowanie tego haka to dowód na to, że mniejsze miejskie samochody też mogą korzystać z tego akcesorium, oczywiście nie przeskoczymy maksymalnej wartości uciągu, który będzie mniejszy niż w przypadku większych i mocniejszych samochodów.

Masz pytanie – napisz je poniżej!

1 komentarz

    • Pawel Kaczmarek on 16 czerwca 2022 at 10:43
    • Odpowiedz

    Mam pytanie jaki jest największy ucisk pionowy na hak w fiacie grande punto 2009r 1.4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.