Hak holowniczy Skoda Yeti – montaż z wiązka Erich Jaeger

Hak holowniczy Skoda Yeti który mieliśmy okazję ostatnio montować to ciekawe doświadczenie. Klient przyjechał do nas świeżo zakupioną Skodą Yeti w poliftowej wersji która została przeprowadzona przez producenta w 2012 roku. Został zmieniony wówczas przód pojazdu w którym zastosowane zostały nowe reflektory zintegrowane ze światłami do jazdy dziennej, nową atrapę chłodnicy, zderzak oraz maskę silnika. Zmodyfikowana została także klapa bagażnika, tylne lampy oraz zderzak. Wybór haka był dość oczywisty i padł na firmę Auto-Hak model zaczepu H-22 który jest tak wykonany, że idealnie pasuje do otworów montażowych. Jako, że Skoda była jeszcze na gwarancji zastosowaliśmy do tego dedykowaną wiązkę elektryczna firmy Erich Jaeger.  Wiązka ta współpracuje z czujnikami pojazdu sprawdza między innymi żarówki czy też uruchamia system zapobiegający kołysaniu holowanej przyczepy.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Hak holowniczy Skoda Yeti – przygotowanie

Jak zwykle swoją prace zaczynamy od skompletowania sobie zaczepu, śrub i nakrętek oraz potrzebnych narzędzi. Warto zaglądnąć do instrukcji montażu, ułatwi to trochę pracę gdyż firma Auto-Hak ze Słupska dołącza do zestawu przejrzystą i czytelną instrukcje w formie ilustrowanej. To spory plus dla producenta i na tle konkurencji wypada dużo lepiej. Instrukcja z obrazkami i odpowiednim opisaniem kolejnych kroków wiele upraszcza dla domorosłego mechanika który ma ochotę samodzielnie zamontować hak.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Aby zacząć prace montażową musimy najpierw dostać się do podłużnic a więc musimy zdemontować zderzak. Aby tego dokonać pracę musimy rozpocząć od demontażu plastikowych zaślepek pod reflektorem które widoczne są na zdjęciu powyżej. Demontaż zaślepek to raczej czynność dla bardziej cierpliwych osób.. Pod zaślepkami mamy ukryte dwie śruby które należy odkręcić. Następnie w zakolach błotnych mamy po 3 wkręty a pod spodem zderzaka również czekają nas do odkręcenia takie same wkręty. Warto przy tej okazji choć nie jest to wymagane ściągnąć sobie kola tylne oraz popuścić trochę nadkola celem dostępu do otworów bocznych w podłużnicach, ułatwi nam to znacznie pracę. Zderzak odciągamy delikatnie do tyłu i odpinamy sensory od czujników parkowania. Odkładamy w bezpieczne miejsce.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Hak holowniczy Skoda Yeti – montaż

Po odkręceniu i zdemontowaniu zderzaka pojawia się nam taki widok. Belkę zderzeniową widoczną na zdjęciu powyżej, należy usunąć aby móc w jej miejsce zamontować belkę haka holowniczego która przejmie jego rolę. Po usunięciu wspomnianej belki mamy już dostęp do podłużnic. Po dwóch stronach podłużnic mamy zaślepki, które musimy wyjąć. Belkę haka wsuwamy do środka i przykręcamy śrubami zgodnie z instrukcją załączoną do zestawu. Wszystko przebiega sprawnie otwory w podłużnicach super pokrywają się z otworami montażowymi, wykonanie haka jak widać jest wręcz idealne. Skręcamy wszystko zgodnie z momentem ujętym w tabeli instrukcji. Pozostaje jedynie wykonać podcięcie zderzaka pod hak. Również jest to ujęte w ilustrowanej instrukcji dołączonej do zakupionego zaczepu. I od mamy zamontowany hak holowniczy Skoda Yeti, pozostaje pociągnąć dedykowaną wiązkę Erich Jaeger.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Montaż dedykowanej wiązki elektrycznej Erich Jaeger

Z samą wiązka zapewne zejdzie nam dłużej niż z montażem samego haka ale tutaj nie ma kompromisów. Ponieważ jest to wiązka dedykowana, całość musi być wykonana perfekcyjnie i pod oryginalną wiązkę pojazdu stąd też sporo demontażu części. Na początek demontujemy prawy boczek w bagażniku, wyjmujemy maskownicę pod spodem są trzy wkręty. Całość odciągamy delikatnie i sprawdzamy kolejne punkty montażowe. Demontażu wymagają również białe maskownice słupków. Lewy skrajny fotel z prawej demontujemy celem przepuszczenia przewodów do przodu kabiny.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Wiązkę wpuszczamy do środka zaślepką która jest po lewej w rogu w bagażniku, przykręcamy masę do zbiorczego miejsca montujemy moduł zgodnie z instrukcją. Reszta przewodów leci do przodu. Demontujemy osłony progowe, słupek centralny, odkręcamy poduszkę kolan kierowcy i osłonę BSI. Włącznik świateł wyjmujemy po przez wciśnięcie oraz przekręcenie. Demontujemy poszycie kolan oraz osłonę bezpieczników.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Wiązkę wprowadzamy pod BSI, Wtyczka po skrajnej prawej wymaga wyjęcia oraz rozsunięcia na dwa. Wypychamy piny 15,16,17 i zgodnie z instrukcją wkładamy gotowe z wiązki. Wtyczki zarabiamy i robimy przepięcie. Aktualnie wiązkę mamy podpiętą pod sygnał stopu który jest osobno oraz sygnał lini Cas BUS.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Wiązka wymaga podania zasilania więc odkręcamy obudowę bezpieczników obracamy i Specjalnym kluczem wypychamy PIN 9, wcześniej należy wyjąć bezpiecznik. Zamiast Pinu 9 wkładamy Pin z wiązki haka i robimy obejście. Aktualnie wiązka jest gotowa, zakładamy poduszki skręcamy całość i sprawdzamy czy sygnały wychodzą na hak.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Podsumowanie

Sam montaż jest dość prosty i przebiega bez kłopotów. Bardzo sprawnie idzie sam montaż haka do Skody Yeti natomiast najwięcej problemu sprawia tu sam montaż wiązki a to ze względu na dostęp do wiązki fabrycznej. Dość spora liczba elementów do demontażu wydłuża nie co nasza pracę. Samo podpięcie wiązki jest w dość prosty sposób przedstawione w instrukcji montażu wiązki. Mimo, że jest czasochłonne nie unikniemy tego. Będzie to dotyczyć każdej wiązki wpinanej do BSI VW SEAT AUDI SKODA.
Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na montaż haka to godzinka natomiast montaż wiązki to już dodatkowe 2 godziny, więc sumując potrzebny czas warto wygospodarować luźne 3 godziny na kompletny montaż.

Hak holowniczy Skoda Yeti

Jeśli poszukujecie haka do takiego modelu Skody zapraszam do kliknięcia w ten link: hak-holowniczy-skoda-yeti ewentualnie jeśli interesuje Was hak do innego modelu SKODY to pełną ofertę znajdziecie pod tym linkiem https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-skoda-c-1_1558.html
Jeżeli masz jakieś pytania co do montażu haka zadaj je w komentarzach. Postaram się pomóc odpowiadając na wszystkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.