Montaż haka holowniczego VW Passat B5

W dzisiejszym wpisie przedstawimy montaż haka holowniczego w VW Passat B5. Volkswagen Passat to jeden z najchętniej wybieranych modeli samochodów na naszych drogach. Legendarna trwałość, szeroka gama silników oraz ogromna ilość dostępnych dodatków, powoduje że VW Passat jest tak często poszukiwanym samochodem.

Montaż haka holowniczego do VW Passat B5 pozwala nam na znaczne zwiększenie możliwości transportowych tego wspaniałego modelu. Do wyboru mamy tutaj całą gamę haków holowniczych, od standardowych przykręcanych na dwie śruby, aż po automaty pionowo wypinane. W naszym konkretnym przypadku właściciel samochodu zdecydował się na wybór haka holowniczego produkcji polskiej firmy Steinhof, mowa tutaj o modelu V-115. Wielkie podziękowania w tym miejscu dla chłopaków z Marteca za pomoc w wyborze haka. Cena nowego haka z 5 letnią gwarancją, homologacją europejską oraz  z wiązką oscyluje w granicach 300 zł. Jest to propozycja godna uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę solidną konstrukcję haka, która wytrzyma nawet najcięższe ładunki.

Montaż haka holowniczego VW Passat B5

Montaż haka holowniczego VW Passat B5

Montaż haka holowniczego VW Passat B5 zaczynamy od sprawdzenia samego haka. W zestawie powinny znaleźć się następujące elementy:

niezbędne elementy

Dodatkowo w zestawie znajduje się wiązka elektryczna 7pin.

Wiązka uniwersalna UNI7

Po sprawdzeniu kompletności haka zabraliśmy się do montażu. Warto dodać, że w tym modelu nie wymaga się podcięcia zderzaka. Dla wielu kierowców, może być to informacja niezwykle istotna.

Krok 1. Demontaż zderzaka oraz odkręcenie wzmocnienia zderzaka.

Po otwarciu klapy bagażnika na krańcach znajdują się dwie śruby mocujące, które musimy odkręcić w pierwszej kolejności. Następnie od spodu musimy odkręcić 6 śrub oraz nadkola od zderzaka, które są zamocowane na 3 śruby po każdej stronie. Boki zderzaka należy delikatnie podważyć, są one mocowane na zatrzaski. Ważne jest, aby zrobić to z wyczuciem, ponieważ łatwo jest je połamać. Przydaje się tutaj nawet prowizoryczne narzędzie do podważenia zderzaka. Po odkręceniu wszystkich śrub oraz poluzowaniu zderzaka po bokach, możemy go bezpiecznie ściągnąć.

DSC_1053

Krok 2. Usunięcie zaślepek oraz wsadzenie korpusu zderzaka.

Na wysokości podłużnic wewnątrz bagażnika znajdują się zaślepki, które musimy usunąć. W ich miejsce osadzone zostaną śruby mocujące nasz hak holowniczy do VW Passat B5. Po usunięciu zaślepek przechodzimy do wsadzenia korpusu haka do podłużnic.

DSC_1052 DSC_1050

Krok 3. Montaż śrub oraz nakrętek.

Po osadzeniu korpusu haka musimy od strony bagażnika włożyć śruby M10x100 (nr. 6 na obrazku) z podkładkami specjalnymi (nr.4 na obrazku). Następnie śruby najdalej wysunięte od pasa tylnego musimy skręcić od dołu nakrętkami M10 (nr. 10 na obrazku) wraz z podkładkami specjalnymi 40 ( nr. 4 na obrazku) i sprężystymi 10,2 ( nr. 7 na obrazku). Pozostałe śruby M10x100 (nr. 6 na obrazku) należy skręcić z istniejącymi nakrętkami na samochodzie.

Krok 4. Montaż zderzaka, kuli haka oraz wiązki elektrycznej.

Po sprawdzeniu czy wszystkie śruby oraz nakrętki zostały w prawidłowy sposób zamontowane przyszła pora na podłączenie wiązki 7 pinowej do instalacji w samochodzie oraz gniazda elektrycznego. Przedostatnim krokiem jest montaż z powrotem zderzaka oraz kuli haka. W przypadku montażu zderzaka robimy to w sposób dokładnie odwrotny w stosunku do kroku pierwszego.

DSC_1055_1

Krok 5. Montaż kuli haka.

Po zamontowaniu zderzaka oraz wiązki elektrycznej przyszła pora na ostatni krok  – montaż kuli haka. Kulę przykręcamy do korpusu śrubami M12x70 (nr. 5 na obrazku) wraz podkładkami zwykłymi oraz sprężystymi. Całość dokręcamy nakrętkami M12. Nasz hak jest gotowy do użytku!

DSC_1056

Eksploatacja haka

Po przejechaniu 1000 km należy sprawdzić połączenia śrubowe. Musimy pamiętać o tym, aby utrzymywać kulę w czystości oraz zapewnić jej odpowiednią ochronę używając do tego celu smaru oraz osłonki kuli. Prawidłowo użytkowany hak posłuży nam przez wiele lat, niejednokrotnie pomagając w transporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.