Podcięcie zderzaka przy montażu haka holowniczego

Dobrze dobrany hak holowniczy ułatwi nam życie. Jednak w niektórych przypadkach w trakcie montażu niezbędne jest  podcięcie zderzaka. Jak wpływa to na estetykę naszego samochodu oraz jak samodzielnie wykonać podcięcie?

Każdy samochód wyposażony jest w zderzaki, które mają na celu ochronę  przed lekkimi kolizjami. Dawniej były to metalowe, chromowane belki z przodu i tyłu pojazdu, następnie plastikowe, czarne osłony, a współcześnie idealnie współgrający z linią nadwozia oraz kolorem element naszego samochodu. Tak więc nie każdy chętnie ingeruję w jego wygląd.

Podcięcie zderzaka przy montażu haka holowniczego

Niestety jeśli chcemy zamontować hak holowniczy wiąże się to w  wielu wypadkach ze zmianą wyglądu zderzaka samochodowego.

Dzieje się tak dlatego, że współczesne zderzaki bardzo nisko opadają w linii nadwozia. Stąd, aby hak nie wadził
o progi zwalniające oraz inne nierówności na drodze musimy podnieść go nieco wyżej, a to wiąże się
z wykonaniem podcięcia, w które schowa się mocowanie kuli haka.

Podcięcia nierzadko wymagają również haki automatyczne wypinane pionowo.

Podcięcie nie jest niczym złym, jest to tak naprawdę standardowa operacja przy montażu haka holowniczego, więc nie ma się czym przejmować. Większość modeli samochodów wymaga podcięcia tylko tylnej części zderzaka lub jego wewnętrznej części, które jest niewidoczne.

Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż zaczepu i konieczne będzie wykonanie podcięcia, najlepiej tę sprawę powierzyć specjaliście. Do wykonania podcięcia potrzebna jest bowiem wycinarka, albo bardzo ostry nożyk.

Jeśli decydujemy się na montaż samodzielny musimy liczyć się z trudnościami. W niektórych przypadkach, aby wyznaczyć miejsce i wielkość podcięcia należy zamontować hak, następnie przyłożyć zderzak i odrysować wielkość oraz miejsce podcięcia. W innych przypadkach instrukcja montażu zawiera papierowy szablon, który przykładamy najczęściej do środkowej części zderzaka i według niego wykonujemy podcięcie.

Przykładowy szablon podcięcia zderzaka dołączany przez firmę Steinhof – polskiego producenta haków:

podcięcie zderzaka

Kupując hak holowniczy zapytaj sprzedawcę czy jego montaż wymaga wykonania podcięcia zderzaka oraz czy będzie to podcięcie widoczne. Upewnij się również u dealera czy montaż zaczepu i wykonanie podcięcia nie spowoduje utraty gwarancji.

W większości przypadków ingerencja w wygląd samochodu nie jest jednak konieczna. W innych niewielkie podcięcie wykonane fachowo nie wpłynie na estetykę naszego pojazdu. Nasz samochód wyposażony w hak holowniczy zwiększy swoją użyteczność i nadal pozostanie piękny.

Jeśli nie wiesz jak to będzie z Twoim autem a przymierzasz się do zakupu i montażu haka – zadaj pytanie w komentarzu, postaram się szybko pomóc. Miłego dnia!

 

20 Komentarzy

1 ping

Skip to comment form

 1. Witam. Audi SQ7 z 2018 r podcięcie trzeba będzie zrobić? Pozdrawiam

  • Krzysztof Wolanin on 19 września 2021 at 09:38
  • Odpowiedz

  A ja mam inne pytanie jak zakryć takie podcięcie by to wyglądało ładnie, jakaś ramka czy coś w tym rodzaju. Chodzi o zakrycie brzegu cięcia.

 2. Dzień dobry, chciałbym zamontować hak w skoda octavia kombi 3 . Zastanawiam się czy bede musiał podciąć zderzak niezależnie od rodzaju haka? Chciałbym jednak zaznaczyć że hak chciałbym mieć na stałe. Dziękuję z góry za informację

 3. Skoda Kodiaq MY2021 – czy jest możliwy montaż bez ingerencji w zderzak?

 4. Dziendobry chciałbym zamontować hak do mazdy 6 kombi 2016 czy cięcie zderzaka jest konieczne i czy będzie je widać ? Jaki hak mi polecasz. Pozdrawiam

 5. Witam, Czy w grande espace iv podcięcie będzie widoczne ? Pozdrawiam.

 6. A jak to wygląda w fiacie 500L living??? Czy wycinanie zderzaku jest konieczne??

 7. Witam. Czy w Leon 1 (1999r.) Bedzie konieczne podciecie zderzaka dla haka wypinanego?

  • Damian on 17 października 2019 at 14:33
  • Odpowiedz

  Witam. Chce zamontować hak w mojej mazdzie 6. Wiem ze musze podciać zderzak ale nie wiem jak wielki bedzie otwór i czy będzie widoczny. Ma pan jakieś doświadczenia z mazda 6 2009r kombi ?

 8. Witam. Czy w Seacie Leonie 2010 jest wymagane wycięcie zderzaka?

 9. Witam,
  wiem, że ford focus MK3 kombi wymaga podcięcia, ale nie mogę dojść jak mocno trzeba wyciąć.
  Czy wycięcie będzie widoczne?

  • Brouce Lee on 12 listopada 2018 at 16:59
  • Odpowiedz

  Czy w mitsubishi asx 2017 montaż haka wymaga podciecia zderzaka ?

 10. Witam octavia iii sedan czy konieczne podciecie zderzaka?

  1. Witaj! Tak wymaga podcięcia, ale jest ono kosmetyczne i niezbyt zauważalne :)

 11. Witam,
  Czy w Seat Leon III ST kombi 2014, podcięcie bedzie widoczne?

  1. Witam !
   Tak, w tym modelu jest podcięcie w dolnej części tylnego zderzaka. Podcięcie nie jest wielkie, jest rozmiarów: 55×85 mm.
   Pozdrawiam !

 12. Dzień dobry.
  Czy do Kii Sorento rocznik 2018 trzeba wykonać podcięcie aby zamontować hak. Dziękuję za info.

  1. Witam serdecznie,
   Tak, w tym modelu Kia występuję podcięcie tylnego zderzak w jego spodniej części. Można powiedzieć, podcięcie nie jest widoczne po jego dokonaniu.
   Pozdrawiam !

 13. Witam,
  Poszukuje haka do Opla Zafiry rocznik 2007, czy znajdę taki bez podcinania zderzaka?
  Pozdrawiam

  1. Witam,
   Do Opla Zafira z 2007 roku są haki z podcięciem (ze względu na budowę tylnego zderzaka w samochodzie).

 1. […] widoczne. Najlepiej sprawdza się taktyka z nożykiem którą przeczytać możecie choćby tutaj: http://hakiholownicze.info/podciecie-zderzaka-przy-montazu-haka-holowniczego/ Belkę wkładamy między wsporniki, skręcamy kluczem solidnie dokręcając śruby do oporu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.