Hak holowniczy Toyota Corolla – samodzielny montaż

Samodzielny montaż haka Auto-Hak O52 i wiązki dedykowanej Auto-Hak J16250513 7-pinowej do Corolla e12 T Kombi 1.4 D4D z 2005 r. z niefabrycznymi czujnikami parkowania.

Czas – lepiej nie podawać:-) Deklarowany wg instrukcji czas, aby zamontować hak holowniczy Toyota Corolla to 2h, w praktyce przygotowanie stanowiska pracy, walka z zapieczonymi śrubami, trudnym dostępem do pewnych miejsc i pourywanymi główkami śrub, chwilami intuicyjnym szukaniem schowanych śrub, konserwacją antykorozyjną, sprzątanie = 8h, montaż wiązki około 3h w tym głównie zabawa z rozprowadzaniem, walka ze zmęczeniem. Szczegóły dalej…

Montaż haka rozpoczynam zgodnie z instrukcją montażu

Do haka producent załącza przydatną instrukcję. Postaram się opisać rzeczy których w instrukcji szczegółowo nie opisano. Warto też zerknąć na inny opis montażu do starszej wersji Corolli 1997-2001, który jest tutaj. Po rozebraniu środka przystępujemy do odkręcenia zderzaka. Odkręcamy chlapacze. Zderzak trzymają śruby i zaczepy samozatrzaskowe. Dwie śruby schowane za nadkolami od strony kół, trudny dostęp bez demontażu nadkola, ale możliwy. Używając klucza 10-nasadowego najlepiej z cienką główką, przez małą dziurkę w nadkolu szukamy śruby, wsadzając go prawie pionowo. Dwie kolejne śruby odkręcamy od strony wnętrza bagażnika, gdzie brakuje dostępu dla klucza płaskiego i nasadowego pełnego, dlatego najlepiej użyć albo oczkowego ze skrętną główką albo nasadowego z otworami po obu stronach 10mm – nakrętki nakręcone są na nagwintowanym długim bolcu około 5cm – gwint tylko na końcu bolca. Kolejne śruby trzymające zderzak odkręcamy od spodu pojazdu. Zderzak wypinamy z bocznych zaczepów od strony kół. Gdy puszczą po dwa pierwsze zatrzaski, przesuwamy się w miejsce, gdzie będzie hak i tam ciągniemy / wysuwamy zderzak do siebie w poziomie.

Tu zaczynają się problemy – nie tak łatwo zamontować hak holowniczy Toyota Corolla… może tylko w mojej :)

Demontujemy osłonę podwozia po lewej i zgodnie z instrukcją wypinamy z gumowego wspornika tłumik końcowy i demontujemy metalową osłonę nad nim. W praktyce nie mogłem sobie poradzić samemu z wypięciem tej gumowej tulei na której wisiał wspornik, więc zdemontowałem metalową osłonę nad nim bez demontażu tłumika. Osłonę trzymają cztery wkręty, dostęp do dwóch był bardzo utrudniony – przeszkadzał tłumik.

Przystępujemy do odkręcenia starej belki, w moim przypadku śruby mimo wcześniejszego zapuszczenia wd40 nie poddały się bez walki i …zostały ukręcone w miejscu styku łap belki do wsporników przykręconych do samochodu, na szczęście nie stanowi do późniejszego problemu. Śruby wybiłem punktakiem na stronę wewnętrzną. Odrywamy belkę od wsporników, które przykręcone są kolejnymi śrubami – te po dłuższej walce puszczają. Następnie odkręcamy wsporniki i pokazują nam się szyny z otworami na śruby mocujące wsporniki haka z belką. Odkręcamy uchwyty Holownicze. Przy okazji można trochę zakonserwować niedostępne miejsca podwozia m.in. prowadnice/szyny. Ja zabezpieczyłem też dodatkowo smarem wszystkie gniazda dla śrub.

Nareszcie montuję hak holowniczy

Dalej zgodnie z instrukcją – montaż haka z belką. Jest dość ciężki, waży około 14 kg. Podłożyłem pod niego drewniane kołki i podnosiłem podkładając deski w celu ustawienia wsporników wygodnie na otworach do skręcenia. Przykręcamy wsporniki wraz z mocowaniami holowniczymi zgodnie z instrukcją. Tu kolejna przeszkoda, wszystkie otwory poza otworem przeznaczonym do przykręcenia osłony nad tłumikiem pasowały dobrze. Po kilku próbach odkręcania i ustawiania ponownie wniosek jeden – otwory dla osłony nie zejdą się z otworem w nowym wsporniku haka, brakuje 2-3mm dla dedykowanej śruby. Ja poradziłem sobie solidnym blachowkrętem, w końcu to tylko lekka osłona.

Docinanie zderzaka przy montażu haka w Corolli

Po zamontowaniu belki docinamy zderzak, proponuję odmierzyć nie na około tylko wg podanych wymiarów (są na styk 50 mm x 50 mm). Wygodniej i pewniej będzie założyć zderzak (oczywiście będzie trochę blokowało od dołu, ale można go założyć na tyle, aby odrysować ołówkiem pionowe linie). Na głębokość tniemy jak w instrukcji ale lepiej docinać niż wyciąć za dużo. Nie używałem wyrzynarki, tylko zwykłej piłki do metalu. Poziomą linie wyciąłem przykładając metalowy kątownik i tnąc ostrym nożem do tapet – dzięki temu od strony zewnętrznej lakier nie odprysnął, a wykończenie jest całkiem przyzwoite.

Nie ma potrzeby odpinać czujników zbliżeniowych. Zderzak można ułożyć na czymś miękkim aby nie porysować lakieru np. gąbkach ze starych siedzeń lub kanapy. Po założeniu zderzaka przykręcamy kulę.

Hak holowniczy toyota corolla.
Hak holowniczy toyota corolla.

Hak holowniczy toyota corolla.

Montaż wiązki elektrycznej haka dedykowanej

Polecam wybór tej opcji, wiązka jest droższa od zwykłej, ale dla osób, które nie chcą ciąć instalacji elektrycznej w samochodzie bardzo wygodna. W instrukcji w zasadzie zawarte są wszystkie informacje, w praktyce jednak bez problemów się nie obyło. Otwory w samochodzie, które według instrukcji przeznaczone są na przeprowadzenie wtyczek, są za małe. Można oczywiście powiększyć ich średnicę o te dwa brakujące mm, przeszlifować ranty pilnikiem, bo wtyczka jest kwadratowa lub rozebrać delikatną wtyczkę. Można też się tym nie przejmować i otworem od lewej strony (strony kierowcy) wypuścić kable pod podwozie i doprowadzić do haka, a kabel z wtyczką dedykowaną do prawej strony poprowadzić w komorze koła zapasowego, np. przyklejając go do ścianki od strony zderzaka- długość jest na styk aby nie wystawał.

Dalej podpięcie kabli do wtyczki jest bardzo dobrze opisane w instrukcji i nie stanowi problemu, chyba że cierpi się na daltonizm, wtedy przy tylu kolorach może być problem, ale pomóc może druga osoba.

Sprawdzenie instalacji haka po montażu

Poprawność instalacji sprawdzamy domową metodą np. żarówką z oprawką z dwoma kabelkami. Włączamy żądaną funkcję np. kierunkowskaz, przystawiamy kabelek do masy np. przykręconego dwoma śrubami bolca, na którym zatrzaskuje się klapa bagażnika. Drugim kabelkiem sprawdzamy dedykowane gniazdo we wtyczce czy podłączone jest zgodnie z instrukcją. Czujniki nie widzą haka.

Hak holowniczy toyota corolla.

Hak holowniczy Toyota Corolla.Hak holowniczy toyota corolla.

Podsumowanie montażu haka holowniczego w mojej Corolli

Przy odrobinie zdolności manualnych, cierpliwości, mocnej kawie i posiadaniu podstawowych narzędzi montaż jest do wykonania samodzielnie. Przegląd na stacji diagnostycznej – 36.00 zł. Wizyta w wydziale komunikacji z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu w celu wbicia haka – bez opłat.

Powodzenia dla wszystkich chcących poczuć się bohaterem swojego…samochodu. :D Mój hak holowniczy Toyota Corolla wielokrotnie już się przydał do holowania przyczepki towarowej.

Zadowolony zakupem klient Rafał

PS. Wpis udostępniony dzięki sklepowi DobreHaki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.