Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo 2008-

Witam! Dziś chciałbym przedstawić montaż haka holowniczego Citroen Berlingo pochodzącego z 2010 roku produkcji. Hak holowniczy do tego modelu został wybrany z palety polskiego producenta haków marki Steinhof, mianowicie mowa tu o haku C-023 który znaleźć można w tym sklepie https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-citroen-berlingo-ii-2008-p-2786.html. Hak ten jest odkręcany za pomocą dwóch śrub. Do tego zestawu dobraliśmy wiązkę elektryczną uniwersalną WH1 dostępna również tutaj https://www.dobrehaki.pl/wh1pro-wiazka-haka-holowniczego-z-modulem-7-pin-p-2546.html. Hak był montowany w samochodzie silnikiem benzynowym o pojemności 1600 ccm. Auto było wyposażone w instalacje LPG ze zbiornikiem w miejscu koła zapasowego pod autem.

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo – przygotowanie

Ponieważ auto wyposażone było w instalacje LPG z zamontowaną butlą pod autem pojawiły się duże obawy czy hak będzie pasował nie kolidując z instalacją, jednak po sprawdzeniu i dokładnym wyliczeniu bez obaw wzięliśmy się  na montaż. Zawór butli był zwrócony w stronę wspornika z lewej strony, udało się jednak całość ominąć.
Montaż rozpoczynamy od oczyszczenia szpilek montażowych, dwie sztuki na stronę. Nasz „pacjent” miał te szpilki zamalowane konserwacją + zebrane w tym miejscu błoto. Zabawa szczotką drucianą i oczyszczenie załatwiła sprawę.

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Producent haka holowniczego deklaruje brak podcięcia zderzaka co jest prawdą (hak mija zderzak i faktycznie nie musimy nic podcinać). Deklarują również demontaż koła zapasowego co akurat jest nie prawdą ( brak konieczności koło jest daleko nie trzeba nic demontować nawet przy instalacji LPG) . Wspominaliśmy o tym powyżej, iż instalacja mija się z mocowaniem haka, co widać również będzie poniżej na zdjęciu z zamontowana już belką haka. Widoczny zbiornik gazu lub znajdujące się w jego miejscu koło zapasowe nie stanowi problemu pzy montażu.

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Montowanie haka rozpoczynamy od przykręcenia małych wsporników, musimy wykręcić dolną śrubę belki wzmacniającej – jedna śruba z lewej oraz prawej strony.
Przykręcamy wsporniki w palcach. Długie wsporniki montujemy również delikatnie na dwie nakrętki. Pomiędzy wsuwamy belkę haka i skręcamy całość delikatnie śrubami M12. Jeżeli wszystkie śruby mamy połapane w „palcach” zaczynamy dokręcać całość z pełną siłą. Dokręcamy kulę oraz uchwyt gniazda i mamy zmontowany cały hak – czas na wiązkę elektryczną.

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Montaż wiązki elektrycznej.

Berlingo posiada dwa systemy montażu wiązki. Samochód mógł być wyposażony w oryginalną wiązkę kabinową z możliwością podpięcia haka. Rozbieramy lewy boczek i sprawdzamy czy mamy w gąbkę zawiniętą taką wiązkę. Jeśli nasze auto nie posiada takiej wiązki to mamy dwa wyjścia:

Wariant pierwszy – wiązki brak

Podpinamy całość 7 przewodów i niestety musimy ciągnąc stałe zasilanie do przodu – Skrzynka bezpieczników.

Wariant drugi – Mamy 3 wtyczki,

Montaż zgodny z schematem wiązki WH1. Interesuje nas wtyczka z grubym białym przewodem, pojedynczy pin. Jest to wiązka która daje stałe zasilanie, nie musimy ciągnąc przewodu czerwonego do przodu. Problem jest tylko jeden, na tej wtyczce nie ma napięcia. Można sobie sprawę ułatwić w skrzynce bezpieczników, otwieramy skrzynkę i mamy na dole po prawej wtyczkę z grubymi przewodami ( biały oraz żółty). Biały przewód posiada stałe zasilanie 12V. Szukamy powyżej po lewej stronie identycznego przewodu. Sprawdzamy obejściem na mierniku nakłuwając czy trafiliśmy na dobry przewód. Jeżeli mamy już wszystko ustalone, pozostaje nam tylko profesjonalne polutowanie tych przewodów razem do siebie, można użyć czerwonego przewodu z wiązki modułu – potrzebne 10 cm.

Wracamy do bagażnika, sprawdzamy czy pojawiło się napięcie na wtyczce. Jeżeli mamy 12V rozpinamy klemę + z akumulatora. Przewód czerwony z modułu skracamy na ok 30cm, zarabiamy bezpiecznik i lutujemy do białego przewodu na który podaliśmy zasilanie. Masę podajemy na fabryczny punkt który znajduje się również pod plastikowym boczkiem.  Pozostaje nam tylko polutować 7 przewodów, dla uproszczenia lutuję razem przewód brązowy i czarny, moduł nie rozróżnia lewej i prawej pozycji, wyjście jest pojedyncze. Podpinamy brązowy wraz z czarnym przewodem do wiązki przy lampie kolor szary ( pozycja lewa) , czerwony przewód podpinamy pod przewód biały. Następnie lewy kierunek przewód żółty, pod różowy wiązka lampy. Światło przeciwmgłowe przewód niebieski pod zielony instalacji samochodu.

Lewą stronę mamy zamkniętą, przewód zielony czyli prawy kierunkowskaz musimy dać na prawą stronę, musimy zdemontować plastik fabrycznych głośników oraz maskownicę słupka strona lewa oraz prawa, z prawej wnękę plastikową. Ściągamy uszczelkę tylnych drzwi i demontujemy plastiki, przewód prowadzimy delikatnie pod podsufitkę. Podpinamy z prawej strony pod przewód fioletowy i mamy całość. Skręcamy gniazdo haka zgodnie z schematem i mamy całość zmontowaną.

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo – podsumowanie.

Reasumując sam montaż prosty i łatwy w dostępie, jedynie trochę zabawy z podpięciem wiązki elektrycznej. Wykonanie haka holowniczego na poziomie do jakiego przyzwyczaił nas już producent. Minus jednak za decyzję o demontażu koła gdyż nie jest wymagana o czym mogliśmy się przekonać powyżej. Dla osób trzymających się kurczowo zaleceń producenta o demontażu koła będzie skutkować nie potrzebnie wykonaną pracą. Po za tym możemy dać plusa za brak podcięcia zderzaka, więc różnice w ocenie się wyrównują. Efekt finalny montażu zadowalający dla montażysty i dla właściciela poczciwego Berlingo.

Montaż haka holowniczego Citroen Berlingo

Jeśli potrzebujesz hak do Berlingo albo do innego modelu Citroena to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl dzięki któremu mam zdjęcia z montażu, która znajduje się pod linkiem Haki Holownicze Citroen

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej.

 

 

10 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Dzień dobry,
  Jak ma się sprawa z czujnikami parkowania? Czujniki nie widzą haka podczas cofania czy jednak widzą i hak sprawia, ze czujniki stają się bezużyteczne? Właśnie jestem na etapie wyboru haka do mojego modeli z 2015 roku w wersji L2 (blaszak) i z czujników chętnie korzystam. Nie chciał bym aby okazało się, że po zamontowaniu haka i wbiciu biegu wstecznego będę musiał jednocześnie wciskać przycisk dezaktywacji czujników ;/

 2. Witam, gdzie dokładnie szukac orginalnej wiązki w gąbce?

  1. Bartek, nie rozumiem, o co chodzi z tą gąbką?

   1. Znalazłem u siebie 3 kostki z przewodami w lewym boczku, potrzebuje do tego jakiś moduł żeby podłączyć do gniazda haka ?

 3. Czy jeżeli była wiązka za lewym boczkiem to moduł jest już niepotrzebny? Czy żeby działała ta wiązka w aucie (fabryczna) to trzeba zamontować najpierw jakiś bezpiecznik? Mierzyłem i tam nie ma napięcia oprócz na 2 i 3 pinie jak się włączy stacyjkę, a kierunkowskazy itd. to nic nie ma.

 4. witam fajny opis montażu haka mam pytanie czy jak mam oryginalne wiazki haka pod lewym boczkiem obok tylnej lampy moge dokupic oryginalny modul haka bsc a01 00 i uruchomic go jezeli tak prosze o pomoc na co zwrucic uwage i jak go aktywowac w bsi

 5. W końcu szczegółowy opis. Moje spostrzeżenie jest jeszcze takie odnośnie tego białego + nie trzeba nic lutować w skrzynce bezpieczników w komorze silnika jest brak jednego bezpiecznika taki duży wkładamy i pojawia się napięcie na przewodzie. Bynajmniej u mnie tak jest. Pozdrawiam

 6. Witam,a jezeli berlingo posiada fabryczna wiazke (3 wtyczki)?

 7. Witam,a jeżeli z tylu nie mam różowej wiązki pod lewy kierunkowskaz

  1. To trzeba szukać odpowiedniego przewodu, żaróweczka albo miernik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.