Montaż haka holowniczego Nissan Micra K12 z 2005 roku

W dzisiejszym opisie przedstawiamy wam montaż haka holowniczego Nissan Micra model K12 pochodzący z 2005 roku produkcji w wersji przedliftowej. Hak holowniczy do tego modelu został wybrany na tej stronie https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-nissan-micra-2003-2010-p-1410.html i pochodzi z palety polskiego producenta ze Słupska, mianowicie mowa tu o haku V60 z firmy Auto Hak, który służy do ciągnięcia przyczep o masie całkowitej 1300 kg i nacisku na kulę max 75 kg.. Wiązka do tego zestawu, to wiązka uniwersalna UNI7 dostępna tutaj https://www.dobrehaki.pl/uni7-uniwersalna-wiazka-haka-holowniczego-z-gniazdem-7-pin-p-2543.html. Poniżej dowiecie się krok po kroku jak przebiegał montaż i czy wstąpiły jakieś komplikacje z nim związane.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Montaż haka holowniczego Nissan Micra – przygotowanie.

Pracę rozpoczynamy od skompletowania zaczepu, sprawdzenia śrub itp aby zaoszczędzić sobie nerwów i  czas na szukanie śrub czy podkładek. Zaczynamy od demontażu zderzaka, odchylamy tylne nadkola (zdj. 2). Poniżej jest śruba na zwykły krzyżak, odkręcamy. Od spodu zderzaka mamy śruby bądź opaski plastikowe, jest to zależne głównie od tego czy ktoś tu zaglądał wcześniej i majsterkował. Nam trafiła się swoista mieszanka, trochę oryginału trochę samoróbki.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra
Demontujemy tylne lampy trzymają się dwoma śrubami, po odkręceniu delikatnie odciągamy trzymają się jeszcze na jednym klipsie. Demontaż lamp jest wymagany gdyż pod z każdej z lamp mamy jeszcze po jednej śrubie która trzyma zderzak (zdj.5), Odsuwamy krawędzie zderzaka i odciągamy zderzak do tyłu. Musimy odpiąć wtyczkę od podświetlania tablicy rejestracyjnej. Zderzak jest już nasz, odkładamy go na bok w bezpieczne miejsce.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Bierzemy się pomału za montaż naszego haka. Po wcześniejszym zdemontowaniu zderzaka ukazuje nam się taki o to widok jak na poniższym zdjęciu (zdj.6). Odkręcamy widoczne i zaznaczone na zdjęciu metalowe „bałwanki” zderzeniowe które zasłaniają wejście do podłużnic. Nie będę one montowane ponownie, gdyż w ich miejsce zamontujemy w podłużnicach wsporniki belki haka która je poniekąd zastąpi (zdj.7). Różnica w zdjęciach góra – dół to wgląd do sytuacji przed i po.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Do środka wsuwamy boczne wsporniki belki haka, (zdj.8) prawy wspornik trzeba nieco unieść podczas wkładania gdyż wchodzi z oporem ale bez większych kłopotów. Wsuwamy wsporniki tak aby otwory z nakrętkami pokryły się z fabrycznymi otworami. Skręcamy luźno śrubami M10x30 mm. Na poniższym zdjęciu widoczne jest również miejsce podcięcia wzmocnienia zderzaka które według założeń producenta jest wymagane i możemy to jak najbardziej potwierdzić.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Przystępujemy do podcięcia dolnego wzmocnienia zderzaka o którym wspomnieliśmy powyżej. Przycinamy go w środkowej części zgodnie z tym co jest w załączonej instrukcji producenta, czyli mniej więcej 6 na 8 cm szerokości tego profilu. Szczegółowy obrazek podcięcia widoczny w instrukcji. Finalnie po wykonaniu podcięcia (zdj.9) mamy przygotowaną całość do montażu belki haka.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Przystępujemy do przykręcenia wstępnego belki haka śrubami M12, wspominam wstępnego gdyż nakrętki póki co powinniśmy delikatnie dokręcić w palcach. Chodzi głównie o to, że przy dokręcaniu kluczem, ściąga belkę i otwory lubią się delikatnie przesuwać. Po wkręceniu górnych śrub belkę mamy już na aucie co widać na zdjęciu poniżej (zdj.10).

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Część dalsza naszej mozolnej pracy. Wchodzimy pod auto i od spodu samochodu wkręcamy w podłużnice również póki co delikatnie śruby M10,widoczne w miejscach na zdjęciu poniżej (zdj.11, 13). Tak samo z jednej jak i z drugiej strony.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Jak mamy już wszystkie śruby wkręcone w otwory i w palcach złapane na jakieś mniej więcej trzy obroty to zaczynamy dokręcać je w dowolnej kolejności. Wszystkie śruby dokręcamy solidnie z pełną siłą i momentem podanym w instrukcji montażu znajdującym się w odpowiedniej tabeli. Do zamontowanej belki dopinamy sobie opaskami wiązkę z wykorzystaniem wyprowadzenia na dwie strony (zdj.14). Przechodzimy do montażu i podpięcia wiązki uniwersalnej haka.

Montaż-haka-holowniczego-nissan-micra

Montaż uniwersalnej wiązki elektrycznej

Montaż wiązki zaczynamy od rozciągnięcia sobie przewodów. Następnie przeciągamy przewód przez fabryczny otwór z boku pod lampą i podpinamy ją według tego co widoczne jest na zdjęciach poniżej (zdj.16 i 17). Zastosowanie kolorów jest widoczne na zdjęciach więc połączenie jej jest dość proste więc nie będziemy go specjalnie opisywać.

Montaż haka holowniczego Nissan MicraMontaż haka holowniczego Nissan Micra

Plastikowe złączki widoczne na zdjęciach powyżej warto zabezpieczyć izolacją aby były solidnie chronione przed wilgocią i błotem. Przy wiązce w tym modelu Nissana może pojawić się problem z ulokowaniem masy. Poradziliśmy sobie po swojemu, samochód posiadał fabrycznie wykonany otwór przez który daliśmy śrubę z nakrętką i dokręciliśmy masę do karoserii (zdj. 18).

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Wszystko mamy już podłączone i na swoim miejscu. Pozostało zamontować zderzak który wcześniej musimy podciąć według rysunku załączonego do instrukcji. Podcięcie wykonujemy na dolnej krawędzi zderzaka na szerokość 6 cm na 7,5 cm. Podcięcie jest w miarę estetyczne i nie psuje wizualnie zderzaka. Po zamontowaniu podciętego zderzaka i dokręceniu go w miejscach montażowych możemy dumnie stwierdzić, że skończyliśmy robotę. Hak zamontowany pomyślnie i na swoim miejscu.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Montaż haka holowniczego Nissan Micra – podsumowanie

Reasumując, sam montaż nie jest jakość specjalnie trudny. Można by jedynie rzec, że jest troszkę pracochłonny ze względu na spędzoną przy nim roboczogodzinę czy ciasne miejsca ze względu na małe gabaryty auta. Ogólnie rzecz biorąc cierpliwie pracując trzeba założyć ok 2 godzin na montaż. Hak wykonany perfekcyjnie otwory zgrywają się idealnie. Wiązkę montowaliśmy sygnowaną logiem Martec, wyprowadzona na dwie strony podłączoną do gniazda. Jakość wiązki elektrycznej bardzo dobra, przewody dobrej długości oraz grubość przewodów naprawdę odpowiednia. Ogółem montaż jak i wykonanie na plus trochę zabawy i gimnastyki ale było warto patrząc na efekt finalny.

Montaż haka holowniczego Nissan Micra

Jeśli potrzebujesz hak do Nissana Micry albo do innego modelu Nissana to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl skąd mam również dzięki ich uprzejmości zdjęcia z montażu, która znajduje się pod linkiem Haki Holownicze Nissan

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej.

1 komentarz

  1. Jak zamocować jak z przodu?
    Proszę o jakieś zdjęcia, instrukcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.