Montaż haka holowniczego Toyota Corolla E11 4/5D

Dziś przedstawię montaż haka holowniczego Toyota Corolla model E11 sedan pochodzący z 2000 roku produkcji. Wybór haka do tego samochodu padł na produkt firmy ze Słupska mowa o firmie Auto Hak i zestawie o numerze katalogowym O08 który można zakupić pod tym linkiem https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-toyota-corolla-45d-1997-2001-p-6194.html. Całość uzupełniliśmy uniwersalną wiązka elektryczną o symbolu UNI7 od firmy MARTEC którą również znajdziecie na dobrehaki.pl. Jak przebiegał sam montaż i ile z nim jest zabawy? Dowiecie się tego w krótkim opisie poniżej.

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

MONTAŻ HAKA HOLOWNICZEGO TOYOTA COROLLA – PRZYGOTOWANIE

Jak zwykle przed przystąpieniem do pracy, przygotowujemy sobie wszystko sprawdzając cały zestaw i kompletując odpowiednie narzędzia. Usprawni nam to prace i pomoże zaoszczędzić czas który stracilibyśmy na szukaniu jakiś kluczy, nakrętek czy śrub. Zaczep został zaprojektowany, aby zamontować go bez wiercenia w miejscach do tego celu przeznaczonych przez producenta samochodu. Hak wymaga podcięcia zderzaka w nie znacznej części, jednak po zakończeniu montażu podcięcie jest praktycznie nie widoczne. Przystępujemy do montażu haka  zgodnie z instrukcją załączoną do zestawu.

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

Przystępujemy do demontażu zderzaka o czym wspomina producent w instrukcji montażu załączonej do paczki z naszym hakiem. Demontaż rozpoczynamy od odkręcenia 3 śrub M10 na stronę umiejscowionych w nadkolach samochodu. Odchylając plastikowe maskownice mamy pionowo do góry przykręcone śruby M10. Zderzak odchylamy delikatnie na rogach. Następnie otwieramy tylną klapę i mamy do odkręcenie 4 śruby. Tutaj niestety może spotkać nas mała niespodzianka, mianowicie czekają na nas śruby na tzw. gwiazdkę. Niestety wiek auta, jego eksploatacja oraz zebrane błoto nadgryzło nieco napotkane śruby. Mimo dobierania tzw. gwiazdki bardzo skrupulatnie i tak się obrobiły gdyż były solidnie zapieczone. Nie pomogły spreje penetrujące ani inne sposoby. W przypadku takich niespodzianek nie pozostaje nic innego niż wiertło i rozwiercanie łebków śrub. Jeśli uda się odkręcić bez problemowo to tylko gratulować szczęścia.
Pod samochodem są plastikowe kołki na gwiazdkę – Poddają się bez żadnego problemu.

Odciągamy zderzak do tyłu  ściągamy delikatnie i odkładamy w bezpieczne miejsce. Podłużnice są zakryte dwoma metalowymi zaślepkami, odkręcamy po dwie śruby M13 i odkładamy na bok gdyż nie będą ponownie montowane na auto. Pod samochodem z lewej oraz prawej strony mamy przykręcone do tylnych podłużnic uszy do holowania. Odkręcamy po trzy śruby, bardzo ciężko idą trzeba dobrze nabijać nasadki żeby nie obrobić. One również nie będą już nam potrzebne

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

MONTAŻ HAKA HOLOWNICZEGO TOYOTA COROLLA

Po demontażu zderzaka i odłożeniu go w bezpieczne miejsce przystępujemy do samego montażu haka holowniczego w naszej Toyocie. Jeżeli poprzednie wszystkie punkty wykonaliśmy zgodnie z zaleceniami możemy przystąpić do wkładania belki w podłużnice. Należy przygotować sobie podkładki i śruby jak widać na rysunku powyżej (rys.1) i wsuwać belkę haka zgodnie z tym co mamy w instrukcji. Nasz model był bardzo słabo spasowany, wynikało to raczej z samego samochodu niż wykonania haka. Belka jest mocowana co najważniejsze nie uwzględniając fabrycznych gwintów, Przykręcamy śruby M6 oraz M10 zgodnie z schematem który znajdziemy w instrukcji.  Montujemy uchwyt gniazda oraz kulę przykręcaną na dwie śruby. Sam montaż haka można uznać za zakończony. Pozostało jeszcze podcięcie zderzaka jak na rysunku powyżej (rys.2) i podłączenie wiązki elektrycznej.

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

MONTAŻ UNIWERSALNEJ WIĄZKI ELEKTRYCZNEJ

Wiązka ma ten wielki plus, że jest rozgałęziona na dwie lampy, także nie musimy nic sztukować. W zestawie znajdują się szybkozłączki do wpięcia się w instalację pojazdu. Instrukcja jak podpiąć każdy przewód znajduje się oczywiście w zestawie wiązki, jest bardzo czytelna, a sam montaż instalacji zajmuje dosłownie 15-20 minut mimo, że bywa dość utrudniony poprzez dostęp. Elektrykę do środka wpuściłem wywietrznikami tylnymi. Niestety w tym modelu brak jest jakichkolwiek otworów fabrycznych umożliwiających przeciągnięcie wiązki elektrycznej. Masę dokręcamy do śruby przy lampie standardowo przewód biały – Oczywiście należy pod nakrętką usunąć farbę dla lepszego styku.

Lewa oraz prawa lampa ma wtyczki kolor biały – 4 Piny poniżej oznaczyłem na schemacie jak ustawione są piny.

Dopinamy zgodnie z schematem przy wiązce całość.  Światło przeciwmgłowe mamy umiejscowione na wysokości zawiasu tylnej klapy. Światło jest w tylnej klapie. Przewód do którego dopinamy Niebieski jest koloru czerwonego – posiada szare kropki.

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

POCIĘCIE ZDERZAKA

Po podpięciu wiązki i sprawdzeniu połączeń śrubowych pozostało nam podcięcie zderzaka które uwzględnione jest przez producenta w załączonej instrukcji montażu. Podcięcie odbywa się dosłownie na kilku centymetrach i po zakończeniu montażu jest praktycznie nie widoczne wizualnie. Co widać na poniższym zdjęciu. Estetyka zderzaka i całości zestawu została zachowana więc podcięciem nie mamy się co przejmować gdyż jest ono wykonywane na jego krawędzi. Montujemy zderzak na auto powtarzając czynności z demontażu w odwrotnej kolejności. Jeśli rozwiercaliśmy śruby pod klapą bagażnika zakładamy nowe le to chyba zrozumiałe. Dokręcamy całość i tak o to finalnie dotarliśmy do końca naszej pracy. Montaż haka holowniczego Toyota Corolla uważam za zakończony.

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

PODSUMOWANIE

Zakończyliśmy prace przy naszej Corolli. Podsumowując, sam montaż haka holowniczego Toyota Corolla odbywa się sprawnie jak dla wprawnego domorosłego mechanika. Hak jak i wiązka wykonane są bez zarzutów. Jedyny problem na jaki możemy się natknąć to demontaż zderzaka i jego zapieczone śruby gwiazdkowe (tutaj Toyota się nie popisała). Jeśli śruby te nigdy wcześniej nie były odkręcane mogą stawiać opór przy odkręcaniu co może przysporzyć nam nieco nerwów i dodatkowo pochłonie czas. Kolejną przeszkodą może być montaż wiązki elektrycznej. Brak fabrycznych otworów którymi można by przepuścić wiązkę dość skomplikowane podłączenie mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Ogółem montaż oceniam na 3+ gdyż powyższe komplikacje wydłużają sam montaż i nie co go utrudniają. Jednak odrobina cierpliwości i kreatywności upora się z problemami przy montażu. Finalnie przecież to klient ma być zadowolony ;)

Montaż haka holowniczego Toyota Corolla

Jeśli potrzebujesz hak do Toyoty Corolli albo do innego modelu TOYOTY to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl z którymi utrzymuje stały kontakt wymieniając się doświadczeniem i relacją z montażu, który możecie znaleźć również pod linkiem Haki Holownicze TOYOTA

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej a na pewno się odezwę.

Leave a Reply