Hak holowniczy Ford Fiesta 2012 – moja historia montażu

W mojej relacji opiszę hak holowniczy Ford Fiesta. Zdecydowałem się na model C52 największego polskiego producenta – firmy Auto-Hak. Przesyłka dotarła nadzwyczaj szybko (a nawet dwie, jako że auto wyposażone jest w Canbus, co wymusza stosowanie tzw. modułu pośredniczącego pomiędzy instalacją samochodu, a złączem przyczepy). Paczka była niemalże nienaruszona. Odczekała swoje – no i do montażu.

Obawy, że potrzebny będzie kanał lub co najmniej podnośnik, okazały się niepotrzebne. Dostęp jest wystarczający do samochodu stojącego normalnie na kołach.  Jeśli ktoś jest bardzo wygodny i nie lubi kłaść się na ziemi, to można postawić auto na podnośniku lub na tzw. kobyłkach i zdjąć tylne koła – w tym momencie dostęp będzie wręcz idealny.  Ale naprawdę można obyć się bez tego i montować hak bez większych kombinacji. Jeśli chcecie poznać przebieg innego montażu haka w Fordzie Fusion zapraszam tutaj: http://hakiholownicze.info/hak-holowniczy-samodzielny-montaz/.

Demontaż tylnego zderzaka

Są na ten temat filmiki na YouTube, także nie będę się tu nad tym rozwodzić. Dwie śrubki u góry, dwie u dołu (w nadkolu) (tylko!) kilka spinek od dołu, delikatne wypięcie z bocznych zatrzasków  i zderzak jest nasz! Ja ograniczyłem się do wypięcia ze spinek nadkola z jednej strony, co w zupełności wystarczyło. Uwaga – w nadkolu są dwie śrubki (z obu stron). Jedna, którą trzeba odkręcić,  łączy zderzak z konstrukcją, a druga mocuje odblask (z jednej strony) i lampkę przeciwmgielną z drugiej. Tej nie trzeba odkręcać, chociaż jak się odkręci to nic się nie stanie ;)

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Z zaznaczonych miejsc odkręcamy (po dwie śrubki z każdej strony) belkę wzmacniającą – jej rolę będzie spełniała belka haka, dużo solidniejsza. Stara idzie precz :)

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Hak holowniczy Ford Fiesta – montaż

Po tak wielkim sukcesie patrzymy na instrukcję montażu, bierzemy elementy podłużne i wkładamy je do otworów podłużnic – super!

Z prawej strony:

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

I analogicznie – z lewej:

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Bierzemy woreczek ze śrubkami, dobieramy odpowiednią:

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Niemiłe zaskoczenie.. i proste rozwiązanie :)

Nagle okazuje się, że ponieważ ani podłużnice samochodu ani elementy haka nie są z plasteliny – nie ma żadnej siły,  żeby to przykręcić! :O

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Otwór w elemencie haka jest o prawie pół średnicy niżej niż w podłużnicy!

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Wszelkie próby, przymiarki, łagodna perswazja nie dają rezultatu. Pozostaje odesłanie całości do producenta.. albo analiza sytuacji na chłodno:

Według schematu występy na końcach elementów mają być skierowane w dół, otwór jest niesymetryczny, ale tak naprawdę to te występy nie mają żadnego znaczenia w sensie wytrzymałościowym, więc przeprowadzamy prosty zabieg – odwracamy wbrew instrukcji występami do góry!

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

I teraz otwory pasują! :D Można „złapać” je śrubami, to taka moja metoda – nie dokręcam dopóki nie spasuję całości.

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Z prawej strony dostęp bardzo dobry:

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Z lewej trochę gorzej – trzeba się trochę pogimnastykować, żeby wprowadzić śrubę pomiędzy przewody baku paliwa:

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Jak widać – da się! Podkładki (zwykłą i sprężystą) przytrzymałem przy otworze, wprowadzając tylko śrubę – tak według mnie jest łatwiej.

Teraz można złapać już belkę główną (poziomą) haka.

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Dokręcić…

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

W tej chwili można już dokręcić wszystkie śruby – ponieważ producent nie podał momentów dokręcania śrub, więc po prostu dokręciłem z całą siłą, jaką mogłem przyłożyć na zwykłym 25cm kluczu. Rozmiar śruby  moim zdaniem skutecznie zabezpiecza przed zerwaniem gwintu ;D

Na tym etapie możemy już założyć zderzak – kolejność odwrotna do zdejmowania – i mamy!

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Dopiero w tym momencie można, a nawet trzeba wyciąć w szarym plastiku dolnej części zderzaka podcięcie, aby zderzak nie opierał się na haku.  Ja zrobiłem to przy pomocy lutownicy używanej do spawania tworzyw ( zostawia ona obtopione brzegi, co moim zdaniem lepiej zabezpiecza tworzywo przed ew. pęknięciem), ale można to zrobić czymkolwiek – np. brzeszczotem lub wyrzynarką.

Montaż samego haka z kulą, jak i mocowanie gniazda są trywialne..

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Hak holowniczy Ford Fiesta 2012.

Voilea! Hak holowniczy Ford Fiesta 2012 jest już na właściwym miejscu :)

Montaż wiązki

Elektryka – to zwykła kabelkologia, chociaż trzeba mieć elementarne pojęcie o łączeniu i prowadzeniu przewodów. Kilka uwag ogólnych:

  1. Moduł wymaga zasilania (+), najlepiej od akumulatora lub dowolnego innego punktu stałego (+) gniazda zapalniczki. Wymaga to przeciągnięcia przewodu wzdłuż całego auta np. wzdłuż wiązki w progach auta po zdjęciu tapicerki (plastik osłon, na zatrzaskach). Przewód ten nie może być za cienki – musi mieć co najmniej 1,5 mm2)
  2. Pozostałe kabelki sterujące łączy się równolegle do lampy tylnej. Ja osobiście nie wierzę w spinki (dostarczane zresztą w komplecie z instalacją modułu) dają one szybki efekt, ale trwałość styku pozostawia wiele do życzenia… Wszystkie kabelki zostały porządnie polutowane i zaizolowane. Masa – podkręcona pod masę lamp – śruba w lewym nadkolu.
  3. Kabelki do złącza przyczepy trzeba przewlec przez dostarczany w komplecie plastikowy wężyk (jest z tym trochę zabawy). Na zewnątrz samochodu można przepchnąć je wykorzystując gumową uszczelkę – przepust kabelków do lampy przeciwmgielnej (lewy dół).
  4. Wiązkę przewodów warto jest przypiąć „trytkami” do belki, następnie pamiętać o uszczelce gniazda (u mnie zapomniana w komplecie, ale szybko dosłana przez dostawcę),  całość można wygodnie zmontować w ręce,  bo część z kontaktami można łatwo wyjąć z gniazda, potem włożyć z powrotem i całe gniazdo założyć (przykręcić) do wspornika, który ma specjalną przerwę do przeprowadzenia kabelków (wiązki).

Powodzenia!

1 komentarz

  1. Dziękuję za wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.