Hak holowniczy Skoda Fabia I Sedan – montaż

Krótki opis haka

Montaż haka holowniczego Auto-Hak H12 jest bardzo, a wręcz dziecinnie prosty. Wszystkie części, jak i sam hak holowniczy Skoda Fabia wyglądają bardzo solidnie oraz estetycznie. Wszystko jest dobrze spasowane i idealnie pasuje do otworów fabrycznych. Poniżej krótka porada i parę sugestii odnośnie montażu. Nie robiłem zdjęć z samego montażu gdyż nie są potrzebne i zapewniam, że przedstawiony opis zupełnie wystarczy. Wszystko według kolejności, krok po kroku. Wcześniej pisałem o montażu haka w Fabii w wersji hatchback, zainteresowanych zapraszam tutaj: http://hakiholownicze.info/montaz-haka-holowniczego-skoda-fabia-z-2003-r/

Hak holowniczy skoda fabia.

Hak holowniczy skoda fabia.

Demontaż zderzaka

Demontujemy tylne lampy, gdyż pod nimi znajdują się 2 wkręty mocujące zderzak. Czynność wykonujemy od wnętrza bagażnika. Wyjmujemy listwę z żarówkami i wypinamy wtyczkę lamp. Następnie wykręcamy cztery nakrętki mocujące i wyciągamy lampę. Później wykręcamy wkręty (na śrubokręt typu torx) mocujące zderzak: po 2 szt. widoczne po demontażu lamp, po 3 szt. od nadkola, po 2 szt. od dołu zderzaka (też blisko nadkola). Następnie odchylamy zderzak przy nadkolach, aby wyszedł z zatrzasków. Na tym etapie zderzak można już wyjąć.

Demontaż belki metalowej

Belka ukazuje się po wyjęciu zderzaka. Wykręcamy 4 śruby mocujące i zdejmujemy belkę. Belka nie będzie już potrzebna gdyż w jej miejsce będzie usytuowany hak.

Jak zamontować hak holowniczy Skoda Fabia 

W otwory widoczne po odkręceniu belki wsuwamy hak. Aby w nadwoziu pojawiły się otwory, do włożenia śrub mocujących hak należy wcisnąć w widoczne zgrubienie (naklejona jakaś taśma) śrubokręt lub coś innego, co spowoduje że pojawi się nam otwór, w który wkładamy śruby i mocujemy hak do nadwozia. Dokręcamy śruby. Następnie należy na haku zamontować blachę, na której mocowane będzie gniazdo elektryczne. Następnie możemy przyłożyć zderzak celem odznaczenia, gdzie należy go trochę podciąć od dołu, gdyż hak będzie trochę przeszkadzał w ponownym zamontowaniu zderzaka. Podcinamy zderzak i ponownie przykładamy aby sprawdzić czy wszystko pasuje.

Montaż dedykowanej wiązki elektrycznej

Wszystko wygląda bardzo profesjonalnie i solidnie (nawet znaczek Audi i VW na plastikach – pełen oryginał). Końcówki kabli zarobione, gumka do zaślepienia otworu w nadwoziu (aby kurz, woda itp. nie wleciały do wnętrza pojazdu) samochodu w zestawie. Jestem pod wrażeniem. Gumową zaślepkę w nadwoziu należy wyjąć, przeciągnąć wiązkę do wnętrza pojazdu (rozchodzi się na dwie strony – lewą i prawą – oznaczenie na kablach L i R). Wiązki we wnętrzu bagażnika przeciągamy następnie w okolice lamp.

Połączenia wiązki z gniazdem haka

W następnej kolejności bierzemy instrukcję od wiązki celem sprawdzenie sposobu połączenia wiązki elektrycznej z gniazdem haka oraz wtyczkami dołączonymi w zestawie (wtyczki nazwę męska oraz żeńska, z których jedna będzie wetknięta do lampy zamiast fabrycznej, natomiast w drugą zostanie wetknięta wtyczka fabryczna, żądnego cięcia, lutowania, skręcania itp. super). Zaglądam do instrukcji i tu niemiła niespodzianka. Język czeski i francuski, a polskiego brak. Są co prawda rysunki, ale opis i kolory kabli są dla mnie istotnymi elementami. Francuskiego nie znam, a po czesku kolory nie są tak oczywiste jakby się wydawało. Musiałem posiłkować się internetem. Kable do gniazda mocowane są za pomocą śrub dokręcanych śrubokrętem, natomiast kable do wtyczek są wciskane i same się zatrzaskują. Mocujemy gniazdo do haka, a wtyczki będą wetknięte dopiero po zamontowaniu lamp. Wszystkie elementy pasują idealnie.

Hak holowniczy skoda fabia.

A tu opis części instrukcji w języku czeskim i rysunek.

Hak holowniczy skoda fabia.Etap końcowy montażu haka

Składamy wszystko do kupy w odwrotnej kolejności, tj zderzak, lampy i montaż haka zakończony. Jeśli mamy przyczepkę, to podłączamy wtyczkę celem sprawdzenia czy wszystkie światła działają prawidłowo lub testu dokonujemy w gniazdku haka za pomocą wskaźnika.

Jeżeli szukasz haka do swojej Skody, to polecam zerknąć tutaj: https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-skoda-fabia-sedan-2000-2007-c-1_1558_1561_1562.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.