BMW 3 E46 Kombi niezawodne Niemieckie kombi.
Ostatnio w naszym warsztacie pojawił się właściciel który przyprowadził BMW E46, auto w rzadkim wariancie nadwozia „kombi”. Samochód bardzo ładnie utrzymany wyposażony w niezawodną jednostkę napędową. Idealnie nadawał się do montażu zaczepu, silnik benzynowy brak koła dwumasowego.
Wykonaliśmy szybki telefon do kolegów z Marteca, dopasowali odpowiedni hak holowniczy uwzględniając informację klienta, że hak ma być odkręcany. Chłopaki dopasowali odpowiednią wiązkę wyposażoną w moduł, klient informował że auto będzie holować tylko lekkie przyczepy towarowe. Wariant 7 PIN będzie w tym przypadku odpowiednim rozwiązaniem. Całość za ok 30 minut mieliśmy na miejscu.
Pewny wybór haki Steinhof
Klient zdecydował się na wariant ekonomiczny, hak z kulą odkręcaną firmy Steinhof B-068.
Wiązka wyposażona w moduł Q-WH1 – Zestaw na który firma Martec udziela 5 letniej gwarancji sprawdzi się idealnie.
Montaż haka jak w każdym modelu bmw jest dosyć specyficzny. Rozpoczynając montaż musimy zdemontować wewnątrz bagażnika osłonę pasa tylnego, oraz boczne plastiki w nadkolach. Mając dostęp do pasa tylnego odkręcany blachy wzmacniające które są przykręcane na trzy śruby, blachy trzymają tylne amortyzatory zderzaka. Najlepiej na tym etapie postawić tył auta na kobyłkach, proponuję zdemontować tylne koła które będą nam przeszkadzać w demontażu zderzaka oraz nadkoli. Po demontażu zderzaka musimy delikatnie zdemontować dolną listwę ozdobną, będzie to wymagane celem bardziej dokładnego podcięcia zderzaka. Amortyzatory które chronią nadwozie w przypadku delikatnego najechania na tył musimy zdemontować, ponownie nie będą wykorzystane. Śruby które wykręciliśmy będą potrzebne.
Wracamy ponownie do naszego zderzaka, dla ułatwienia zamieszczamy orientacyjny rysunek, jak wyglądało podcięcie w naszym kombi.
Do wewnątrz podłużnic wsuwamy wsporniki które przykręcamy z wykorzystaniem blach dołączonych do zaczepu, blachy umieszczamy w bagażniku na tylnym pasie. Przypominam że warto dokręcać wszystkie śruby z zalecanym momentem, otwory technologiczne oraz podłużnice polecamy zabezpieczyć konserwacją :) nasza bawarka będzie nam wdzięczna. Teraz pozostał nam już ostatni etap montażu, dokręcenie belki do wsporników, i ponowny montaż nadkoli wraz z zderzakiem.
Wiązka tylko z modułem.
Montaż elektryki w tym modelu ułatwia nam fakt że akumulator mamy w bagażniku. Przewód stałego plusa nie musimy ciągnąc pod maskę :) Resztę przewodów podpinamy zgodnie z instrukcją. Proponujemy wykorzystać wnękę akumulatora jako miejsce na schowanie modułu centrali WH1. Tak w skrócie wyglądał montaż w naszym BMW. Zdjęcie przedstawia samochód po zamontowaniu tego zaczepu.