Nissan X-Trail T30 Montaż haka holowniczego

Nissan X-Trail Montaż haka holowniczego.

x-trail

Dzisiejszy wpis będzie opisywał montaż zaczepu w japońskim Suvie Nissan X-Trail. Auto miało swój debiut na rynku w 2001 roku. Samochód został zbudowany na platformie Nissana Almery. Hak montowaliśmy w modelu oznaczonym jako X-Trail T30, jest to model pierwszej generacji.

Właściciel przyjechał do nas z swoim hakiem oraz wiązką do haka, obleciały nas zimne poty…

( temat tanich haków z allegro ….) Następny wpis będzie poświęcony tej sprawie :)

Szybkie spojrzenie na całość, i uśmiech znów pojawił się na twarzy. Zakupiony hak przyjechał z Martecu… Już wiedzieliśmy że montaż będzie bezproblemowy. Klient wybrał hak Polskiej firmy Steinhof, wiązka dedykowana 7 PIN super rozwiązanie.

Demontaż zderzaka oraz odkręcenie wzmocnienia zderzaka.

Montaż haka holowniczego rozpoczynamy od demontażu zderzaka. Niestety nissan x-trail który był na naszym warsztacie był dosyć mocno skorodowany. Samodzielny montaż bez specjalistycznych narzędzi nie byłby możliwy, dolna plastikowa osłona jest montowana na kilku śrubach do podłogi. Praktycznie wszystkie zostały urwane :( . Następna porcja wrażeń czeka na nas w nadkolach, śruby są również bardzo mocno skorodowane
ahh ten Nissan :(
Całe szczęście że śruby mieszczące się pod tylną klapą są w stanie idealnym, tutaj poszło gładko. Prd demontażem zderzaka należy wypiąć wtyczkę światła, zderzak w tym momencie jest już nasz :) . Odkręcamy blachy zasłaniające podłużnice, i mamy pełny dostęp do wnętrza podłużnicy. Warto zainwestować na tym etapie w myjkę ciśnieniową oraz środki do konserwacji podwozia. Całość proponuję dobrze zabezpieczyć, producent nie popisał się z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Wszędzie zalega błoto oraz wilgoć, skutki takiego połączenia każdy zna :)
x-trail

Hak holowniczy Steinhof = pewny wybór.

Inwestując w hak Steinhofa otrzymujemy w całości pospawaną belkę, co jest dużym plusem.
x-trail
Hak holowniczy wsuwamy do podłużnicy i przykręcamy krótkimi śrubami M10, wszystkie otwory są wykonane.
Proponuję jednak wcześniej dobrze fabryczne gwinty spenetrować odrdzewiaczem. Wykonujemy podcięcie zgodne z instrukcją, mały kwadrat niewidoczny stojąc za samochodem.
Możemy wszystko składać ponownie.

Wiązka dedykowana, brak niespodzianek.

Wiązkę dedykowaną przepuszczamy fabryczną zaślepką pod podwoziem, przewody ładnie i staranie układamy w nadkolach. Możemy w tym celu wykorzystać opaski które są w komplecie. Wtyczki przepinamy przy lampach i mamy montaż z głowy :)
x-trail x-trail
Całość sprawdzamy przyczepą bądź testerem i możemy myśleć o holowaniu przyczepy.
Przygotowałem listę problemów które napotkałem podczas montażu, do nissana x-trail
  • Demontaż osłony wydechu, urwane śruby – Niezbędny zestaw wykrętaków oraz dobre klucze.
  • Wszechobecna korozja, skorodowane fabryczne otwory które kiedyś miały gwint. Odrdzewiacz załatwił sprawę, dwa lata później już tylko gwintownik.
  • Koniecznie po zdjęciu zderzaka proponuję umyć myjką wszystkie zakamarki :) będziemy mieć kilka kilogramów lżejsze auto :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.