Citroen Xsara Picasso Montaż haka holowniczego
W dzisiejszym wpisie poruszymy kwestię obejmującą montaż haka holowniczego do Citroen Xsara Picasso. Sam samochód na rynku obecny jest od 1999 roku. Pomimo kilkunastu lat na karku, w dalszym ciągu jest modelem często wybieranym przez kierowców, jego najważniejszą zaletą jest przede wszystkim wnętrze. Przestronna kabina, pięć indywidualnych foteli czy ogromny bagażnik to tylko nieliczne jego zalety. Pojazd został zbudowany na zmodyfikowanym podwoziu Xsary. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco podniesiono komfort podróżowania, niestety w przypadku konieczności regenerowania tylnej belki koszty mogą okazać się spore.
Jak hak to tylko AutoHak
W przypadku wyboru haka holowniczego decyzja była prosta – AutoHak, numer katalogowy P 12. Skąd taka decyzja? Właściciel pojazdu postawił sprawę jasno – potrzebował hak, który przetrwa niejedno holowanie i będzie polskiej produkcji. AutoHak spełniał idealnie te wymagania. Dobrą wiadomością jest również fakt, że sam hak holowniczy pasuje do wszystkich wersji silnikowych oraz modeli produkowanych w okresie od 1999 do 2010 roku. Pozytywną wiadomość mamy również dla amatorów majsterkowania – zaczep nie wymaga demontażu oraz podcięcia zderzaka. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy odrobinie wprawy jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować hak w przydomowych warunkach.
Dzień przed montażem polecamy podnieść samochód i wszystkie newralgiczne elementy potraktować dobrym preparatem antykorozyjnym. Niestety nasz klimat oraz drogi nie wpływają pozytywnie na podwozie Xsary Picasso.
Montaż czas zacząć
Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić jest demontaż koła zapasowego – pozwoli nam to zaoszczędzić w późniejszym etapie trochę czasu i znacząco przyśpieszy pracę. Po zdemontowaniu koła zapasowego polecamy również opuścić tłumik z wieszaków. Jego poluzowanie sprawi, że sam dostęp do podłużnic w które będziemy wkładać hak holowniczy będzie sporo łatwiejsze. Po odpowiednim przygotowaniu do montażu, możemy zacząć kolejno mocować elementy samego haka. Najpierw w podłużnice wsuwamy tulejki dystansowe (nr 11), do lewej oraz prawej podłużnicy montujemy wspornik lewy oraz prawy (nr 4 i 5), na tym etapie możemy delikatnie przykręcić wsporniki. Kolejnym etapem jest przyłożenie tylnej belki haka holowniczego do pasa tylnego oraz przykręcenie jej z wykorzystaniem fabrycznych otworów oraz podkładek. Następnie przykręcamy belkę haka do wsporników bocznych oraz montujemy gniazdo wraz z kulą haka. Pozostaje nam jedynie dokręcić tłumik na wieszakach oraz zamontować koło zapasowe.
Podpięcie wiązki elektrycznej
Opisywany model nie wymaga wiązki wyposażonej w moduł, klient zdecydował się wybrać zestaw wiązki wyposażonej w oryginalne wtyczki. Wersja wiązki dedykowanej w firmie Martec była zaoferowana za około 130 zł. Cena bardzo atrakcyjna, grzech było montować wiązkę uniwersalną. Cały montaż można zobrazować jednym rysunkiem. Wiązka montowana jest na zasadzie przypięcia przy lampach tylnych samochodu.
Po podpięciu wiązki elektrycznej, montaż haka holowniczego do Citroena Xsary Picasso możemy uznać za zakończony. Musimy przyznać, że jest to jeden z tych samochodów, w których montaż haka holowniczego to czysta przyjemność.