Montaż haka holowniczego Peugeot Partner

Montaż haka holowniczego do Peugeot Partner oraz do Citroen Berlingo

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematyką montażu haka holowniczego do dwóch, stosunkowo podobnych do siebie samochód – Peugeot Partner oraz Citroen Berlingo. Samochody te to wielozadaniowe pojazdy łączące w sobie możliwość przewozu sporych ładunków, jednocześnie dając przy tym komfort prowadzenia klasycznej ?osobówki”. Właśnie do takiego małego samochodu dostawczego z logiem lwa na masce mieliśmy okazję montować hak holowniczy.

Tym razem Steinhof.

W przypadku haka holowniczego wybór padł na produkt marki Steinhof – model C-021 z odkręcaną kulą haka. Jako ciekawostkę dodamy, że hak ten pasuje do wszystkich modeli które były oferowane w latach produkcji 1996-2008r. Dlaczego Steinhof? Peugeot Partner to typowy wół roboczy, holowanie agregatów oraz maszyn budowlanych dla niego to codzienność. Nie było tutaj mowy o kompromisach czy produkcie niskiej jakości. Hak C-021 od Steinhofa to solidny, polski produkt z gwarancją oraz homologacją europejską. Wybór był prosty.

Wiązka elektryczna

W kwestii wiązki elektrycznej wybór padł na uniwersalna wiązkę dedykowaną 7-pinową o symbolu UNI7. Dolutowanie przewodów do instalacji, oraz zastosowanie koszulek termokurczliwych zagwarantuje pewne połączenie nie nadwyrężając przy tym budżetu.

Montaż haka holowniczego.

Hak wraz z wiązką został dostarczony przez firmę MARTEC, jeden telefon, potwierdzenie zamówienia i dwie godzinki później hak był już na miejscu rozpakowany i przygotowany do zamontowania. Producent deklaruje montaż bez podcięcia oraz demontażu zderzaka, w ładną pogodę myślę że montaż jest możliwy po wsunięciu się pod podwozie samochodu.

Poniższe zdjęcie prezentuje wszystkie elementy haka holowniczego, śruby polecamy wcześniej skompletować.

Peugeot Partner

Montaż zestawu rozpoczynamy od wymontowania koła zapasowego – znacząco ułatwi nam to dostęp do otworów montażowych. Belkę główną haka przykładamy od zewnętrznej strony, otwory wykonane w haku staramy się zgrać z fabrycznymi punktami 3 oraz 4. Całość skręcamy delikatnie śrubami M10x30 wraz z podkładkami zwykłymi 10,5 i sprężystymi 10,2.Peugeot Partner montaż haka

Do momentu dokładnego dopasowania haka holowniczego śruby dokręcany bardzo delikatnie, dokręcenie belki dużą siłą uniemożliwi nam później dopasowanie wsporników bocznych.

Wsporniki montujemy z wykorzystaniem otworów znajdujących się po zewnętrznych stronach podłużnic (dwa przy każdej podłużnicy). Wkładamy w otwory tulejki dystansowe 14,0/ 10,5×50, od strony wewnętrznej przykładamy wsporniki które dokręcamy śrubami M10x80 wraz z podkładkami specjalnymi 40/ 10,5×2,5, zwykłymi 10,5, sprężystymi 10,2 oraz nakrętkami M10.

Peugeot Partner montaż hakaDo korpusu belki przykręcamy kulę wraz z uchwytem gniazda (numer 3), przewody które są wyprowadzone z gniazda przepuszczamy na lewą oraz prawą stronę. Instalację proponujemy polutować oraz zabezpieczyć koszulkami termokurczliwymi, połączenie instalacji w sposób zgodny z instrukcją gwarantuje bezproblemową eksploatację.
Peugeot Partner montaż haka holowniczego

Po dokręceniu wszystkich śrub oraz dopasowaniu haka, pozostaje nam nic innego jak pogratulować sobie świetnie wykonanej roboty. Pozostaje nam jedynie zgłosić się na przegląd oraz do Wydziału Komunikacji celem legalizacja haka oraz po 1000 km dokręcić śruby.

2 Komentarze

  1. Dzięki, fajny tutorial!

    1. Fajny, niefajny, jeśli się przydał to się cieszę :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.