Na przestrzeni dziejów motoryzacji chyba najbardziej popularnym w naszym kraju oprócz samochodów PRL rodzimej produkcji był i nadal jest Volkswagen Golf. Auto średniej klasy, w miarę przystępne cenowo oraz niezawodne i trwałe rozwija się krocząc w swojej historii przez coraz to nowe generacje. Obecnie produkowany jest Golf VII, a w planach, testach, na etapie rozwoju jest Golf VIII, którego pierwsze zdjęcia można obejrzeć w sieci. Od 1974 r. wygląd, wyposażenie, a co za tym idzie i komfort jazdy Golfem bardzo się zmieniły. Jednak nadal na polskich drogach spotkać można każdy z modeli i generacji popularnego Volkswagena. Wiele z tych aut posiada hak holowniczy, dzięki czemu wykorzystywane są w dodatkowej pracy lub wypoczynku. Nie dziwi przyczepa holowana za Golfem – towarowa, czy kempingowa, jak również spotkać można bagażniki rowerowe montowane na haku holowniczym wśród zapalonych bicyklistów. Jak zamontować hak holowniczy do modeli Golfa V i VI – oto temat tego artykułu.
Volkswagen Golf VI i K44V Auto Hak Słupsk
Do modelu Volkswagena Golfa VI z 2010r. wybrałem dla klienta hak holowniczy ze Słupska, mianowicie producenta z pomorza, czyli z potężnej fabryki Auto Hak. Hak wypinany pionowo umożliwiający wypięcie kuli holowniczej, gdy nie jest używana okazał się trafnym ze względów estetycznych i praktycznych wyborem.
Hak holowniczy do Golfa 6 zamówiony jak zwykle w Martecu pasuje też do Golfa 5 po 2003 oraz do Golfa Plusa po 2005, tak jak pokazuje producent:
Przypominam, że przed montażem należy sprawdzić kompletność haka na podstawie załączonej do niego instrukcji montażu:
Aby zamontować go do samochodu musimy zdemontować zderzak oraz usunąć belkę zderzeniową, w miejsce której zamontujemy belkę haka holowniczego.
Przykręcamy belkę (odpowiednim momentem dynamometrycznym), a ponieważ jest to hak o prostym montażu i konstrukcji nie wymaga on więcej czynności prócz estetycznego podcięcia zderzaka, jedynie w dolnej części zderzaka. Podcięcie w przypadku haków Verticali wypinanych pionowo jest dość szerokie po to, by uchylne gniazdo miało miejsce na ruch, dzięki którego chowa się za zderzak i po wypięciu kuli nic nie widać. Świetna sprawa.
Oczywiście dla poprawnego oświetlenia przyczepy – wymaganego przez przepisy ruchu drogowego – musimy zainstalować wiązkę elektryczną, której montażu najlepiej dokonać równolegle z montażem haka korzystając z ułatwionego dostępu do tylnej części samochodu dzięki demontażowi zderzaka. Klienta wybrał sobie wiązkę haka z modułem 7-biegunową Quasar MP2S która ma wieczystą gwarancję i współpracuje z czujnikami parkowania, które akurat tam były. Jeden z przewodów wychodzących z modułu steruje masą sterownika czujników parkowania – kiedy wpina się wtyczkę przyczepy to zabiera masę – wyłącza czujniki. Kiedy wypinamy wtyczkę – moduł znowu podaje masę i czujniki znowu działają. Sprytne i solidne rozwiązanie, nic nam przy cofaniu nie piszczy i nie drażni.
Gdybyś miał więcej pytań odnośnie montażu haka do Golfa – napisz w komentarzu. Jeśli nie wiesz czy potrzebny Ci moduł haka – też proszę pytać. Odpiszę jak tylko znajdę okienko wolnego czasu między montażami.
Trzymajcie się! :-)
2 Komentarze
Witam
Mam golfa VI kombi z 2010 roku bez czujników parkowania czy potrzebny jest moduł czy tylko gniazdo z kablami. Pozdrawiam
Witam,
Tak, VW golf VI generacji wymaga zastosowania wiązki elektrycznej wraz z modułem. Jest on niezbędny do prawidłowego działania elektryki w samochodzie jak i również na przyczepie.
Dobrą ofertę można znaleźć w tym sklepie internetowym, ceny już od 145 zł: https://www.dobrehaki.pl/wiazka-haka-holowniczego-z-modulem-7-pin-wh1pro-p-2546.html
Pozdrawiam !