Montaż hak holowniczy Hyundai I30 CW

Witam
Dziś zawitał do naszego zakładu klient montowaliśmy hak holowniczyw samochodzie hyundai i30 cw, krótka wymiana zdań i zleciłem dobór haka holowniczego w hurtowni MARTEC. Klient chciał zamontować zestaw w dobrej cenie wraz z homologacją, sprzedawca zaproponował hak holowniczy firmy Auto-Hak – J57, Wiązka + 7PIN uniwersalna. Za kilka godzin hak był u nas na miejscu, montaż w tym modelu wydawał się bardzo prosty szybki i bezproblemowy, jednak jak się potem okazało producent oszczędzając na konserwacji profili zamkniętych, oraz podwozia popełnił spory błąd. Podwozie prezentowanego modelu wyglądało całkiem nieźle …. jednak otwory przygotowane pod montażu haka były totalnie skorodowane, tutaj bez porządnego zestawu gwintującego nie było by mowy o montażu. Wracając do sedna sprawy zaczynamy montaż zaczepu od zdemontowania sporej osłony zabezpieczającej tył samochodu. W podanym modelu nie jest wymagane podcięcie zderzaka oraz jego demontaż co znacznie skraca czas montażu oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementu.
Montaż zaczepu zaczynamy od przykręcenia bocznych wsporników do prawej oraz lewej podłużnicy, dodatkowo przykręcamy dwie mniejsze blaszki mocujące, między przykręcone wsporniki boczne wsuwamy belkę główną haka holowniczego którą dokręcamy z odpowiednim momentem. Na koniec pozostaje nam tylko do zamontowania blaszka wraz z homologacją trzymająca gniazdo, przeprowadzenie wiązki kabli do samochodu z wykorzystaniem fabrycznie wykonanego otworu montażowego.
Podpięcie wiązki zalecam wykonać z pomocą lutownicy oraz koszulek termokurczliwych, fabryczne złączki które są w zestawie moim prywatnym zdaniem nie są dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. W plastikowej płycie osłaniającej spód pojazdu usuwamy osłony boczne zderzaka oraz wykonujemy podcięcie na widełki mocujące kulę haka. Zabezpieczamy elementy montażowe oraz haka środkiem antykorozyjnym, montujemy osłonę podwozia i cieszymy się zamontowanym hakiem :)
Dla leniwych przygotowaliśmy montaż w wersji Short
-Zaczynamy od demontażu osłony dolnej zderzaka,
– przegwintowanie wszystkich otwory montażowe ze względu na ich dużą korozję (jak to w japońcu-Koreańczyku)
– montujemy wsporniki boczne oraz dwa małe podparcia
– montujemy belkę główną
– Montujemy kulę haka holowniczego wraz z gniazdem
– Przewody przeciągamy przez fabryczny otwór wraz z instalacją elektryczną oświetlenia.
– przewody podłączamy pod fabryczną instalację od lamp,
– usuwamy boczne osłony zderzaka, w środkowej wycinamy otwór mocowanie haka (kuli)
– Dokręcamy odpowiednim momentem wszystkie śruby mocujące.
– zabezpieczmy antykorozyjnie śruby elementy podwozia itp.
– Przykręcamy podciętą osłonę
– Sprawdzamy testerem diagnostyczną gniazdo.
– Auto gotowe !
Kilka zdjęć z montażu:
hak holowniczy hyundai i30 cw
hak holowniczy hyundai i30 cw
hak holowniczy hyundai i30 cw
hak holowniczy hyundai i30 cw hak holowniczy hyundai i30 cw
hak holowniczy hyundai i30 cw
hak holowniczy hyundai i30 cw
hak holowniczy hyundai i30 cw

hak holowniczy hyundai i30 cw

4 Komentarze

Skip to comment form

  1. Czy stosowaliśmy moduł do świateł i skąd było zasilanie?

    1. Witam,
      Zasilanie (puls) najlepiej jest podłączyć bezpośrednio do akumulatora. Wiązka elektryczna na przewodzie plusowym ma zabezpieczenie w postaci bezpiecznika.
      Pozdrawiam !

  2. Witam dodam tylko, że wiązkę da się przepuścić przez otwór fabryczny, przez który idą kable od przeciwmgłowych. Znajduje się ona po środku pod plastikową osłoną okalająca zamek (na zatrzaski). Ja wypaliłem otwory w gumowej otoczce za pomocą lutownicy a potem wiertlem poprawiłem. Z tego miejsca można poprowadzić pod lewe jak i pod prawe światło.

    Pozdrawiam

    1. Hej Przemek, dziękuję za głos w sprawie, rzeczywiście dobry pomysł. Polak Potrafi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.