Montaż haka holowniczego BMW E91

Montaż haka holowniczego BMW E91

W ostatnich dniach zawitał do nas właściciel piątej generacji popularnej trójki, czyli BMW E91. Celem wizyty była chęć montażu haka holowniczego do maszyny, pochodzącej z bawarskiej krainy.

Jak hak to tylko AutoHak

Po wstępnej rozmowie oraz pomocy kolegów z Martecu wybór padł na polską produkcję ? mianowicie hak z kulą odkręcaną o numerze B11 firmy AutoHak ze Słupska. Najwyższa jakość wykonania, 100% polski produkt oraz 2 lata gwarancji na hak, zadecydowały o niemal jednomyślnym wyborze. W kwestii wiązki elektrycznej właściciel również długo się nie zastanawiał ? wybór padł na dedykowaną 7 pinową wiązkę elektryczną. Zaletą wiązki dedykowanej jest przede wszystkim bezinwazyjny montaż oraz 100% pewność o dopasowaniu wiązki do instalacji elektrycznej samochodu. Podobnie jak w przypadku haka na wiązkę producent udziela 2 lata gwarancji.

Prezentowany egzemplarz bawarskiej maszyny posiadał co prawda fabrycznie montowane czujniki parkowania ? niestety uległy one awarii, nie stanowiło to jednak dużej przeszkody. Za niewiele ponad kilkadziesiąt kilka złotych dostępne były już bardzo dobre jakościowo, uniwersalne czujniki parkowania. Grzechem było by nie wykorzystać okazji demontażu zderzaka podczas instalacji haka holowniczego. Szybka decyzja i do BMW trafiają również nowe czujniki parkowania.

hak holowniczy E91

Montowany zestaw

Jak zamontować hak holowniczy do BMW E91?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest zdemontowanie wnętrzna samochodu. Polecamy złożyć przy tym tylne fotele ? znacznie ułatwia do dostęp w niezbędne zakamarki.

DSC_1402 kopia

Pierwsze próby demontażu plastików

Po zdemontowaniu wnętrzna musimy ściągnąć tylny zderzak oraz wymontować tylną belkę.

DSC_1406

Uff… udało się ściągnąć zderzak.

Następnym krokiem jest odpięcie akumulatora (klema minusowa), abyśmy mogli w spokoju zamontować wiązkę eklektyczną.

Po rozpakowaniu wiązki oraz zapoznaniu się z jej instrukcją dwa przewody podłączamy pod światła (plus oraz minus) oraz dwa przewody podłączamy pod system CAN, ale uwaga! Jeżeli system CAN jest z tyłu samochodu to podpinamy się pod niego po 100cm przewodzie, natomiast jeżeli nie, niezbędne będzie przeciągnięcie przewodów w progu do przodu pod moduł CAN. W naszym przypadku na szczęście wszystko było w bagażniku.

DSC_1412

Hmm… który to kabel?

DSC_1410

Po podpięciu wiązki pozostaje nam zamocować belkę haka holowniczego

Po zamontowaniu belki haka holowniczego zabieramy się
za zderzak. Pierwszą czynnością jest wymiana starych czujników parkowania na nowe i oraz podpięcie ich. Drugą czynnością jest wykonanie podcięcia w zderzaku.

Po wykonaniu powyższych czynności pozostało nam jedynie zamontować z powrotem zderzak jak i wnętrze samochodu.

Pozostaje nam jedynie przykręcić kulę haka i wykonać kontrolę jakości.

DSC_1415

I gotowe!

Musimy przyznać, że bardziej obawialiśmy się montażu haka holowniczego w BMW E91. Na szczęście stosunkowo prosta budowa tylnej części samochodu, całkiem sporo miejsca oraz wiązka dedykowana znacząco ułatwiły montaż.

1 komentarz

  1. Witam,
    Przeczytałem wasz wpis o montażu w E91.
    Proszę mi powiedzieć montaż przewodów dedykowanych trzeba się wlutowywac czy jest to jakiś wmiare rozpisane i intuicyjne.
    Instrukcja mówi co i gdzie mamy wpiąć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.