Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW

Dziś przedstawię sposób na montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW, czyli francuski „lew” w wersji kombi. Tym lekko rodzinnym samochodem do naszego warsztatu przyjechała urocza klientka z prośbą o dobranie odpowiedniego haka i jego montaż. Po kilku propozycjach rynkowych padł wybór na hak Polskiego producenta Auto-Hak dostępny pod tym linkiem https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-peugeot-407-kombi-2008-2011-p-1682.html który jest przeznaczony do tego modelu samochodu, mianowicie mowa o haku o znaczeniu katalogowym P33. Hak z odkręcana kula na dwie śruby jest naprawdę solidnie wykonany ale do tego przyzwyczaił nas już producent ze Słupska więc nie będę się szerzej na ten temat rozpisywał. Wybór wiązki elektrycznej też nie stanowił większego problemu i takim sposobem wspólnie wybraliśmy wiązkę firmy Quasar Q-WH1R. Nasza klientka preferuje zdrowy tryb życia i dość aktywnie użytkuje rowery dlatego też na montowany hak najczęściej zakładany będzie bagażnik rowerowy zwany częściej platformą. Dlatego też wybór wiązki był odpowiedni i bez zbędnych szaleństw.

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW – przygotowanie.

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW rozpoczynamy jak zwykle od skompletowania zaczepu kulowego, sprawdzenia śrub przygotowania ich blisko itp. aby zaoszczędzić sobie nerwów i czasu na szukanie śrub czy podkładek. Gdy już mamy wszystko w zasięgu wzorku i ręki przystępujemy do demontażu zderzaka oraz lamp tylnych (rys. 02), w narożnikach klapy bagażnika oraz nadkolach mamy śruby które należy wykręcić. Dzięki przejrzystej instrukcji z ilustracjami dołączonej do zestawu, mamy ułatwiony i jasny obraz zadań jakie musimy wykonać. Hak holowniczy był montowany do wersji kombi, w której śruby są również wewnątrz bagażnika znajdujące się we wnękach po lewej i prawej stronie. Mamy schowane od wewnątrz dwie śrubki M10. Po odkręceniu ich możemy delikatnie bokami odciągać zderzak ściągając go całkiem (rys. 03).

Montaz-haka-Peugeot-407-SW

Omawiany Peugeot posiadał zamontowane niefabryczne czujniki parkowania, przewody na szczęście były dosyć długie, więc można było zderzak odciągnąć i położyć z boku bez konieczności demontażu czujników czy jego przewodów. Po ściągnięciu zderzaka przystępujemy do demontażu belki zderzeniowej (rys. 04), nie będzie ona nam już potrzebna ani ponownie montowana. Jej główne zadanie przejmie belka haka po zamontowaniu. Zdemontować również musimy osłonę plastikową która znajduje się pod samochodem (rys. 05), odkładamy ją na bok, będziemy montować ją ponownie na koniec.

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW

Przechodzimy w takim razie do montażu haka na naszym samochodzie. Belkę haka przykładamy do otworów w samochodzie i za pomocą czterech śrub M8 przykręcamy ją do naszego pojazdu (rys. 07). Warto wszystko skręcić na razie lekko w palcach z zachowaniem kilkumilimetrowego luzu na gwincie. Pozwoli nam to na swobodne manewrowanie całym zestawem bez zbędnego napinania elementów. Montowany hak jest bardzo dokładnie i solidnie wykonany, dlatego też dobrze pasuje do auta zgrywając się nie mal że idealnie z fabrycznymi otworami w samochodzie. Montaż przebiega szybko i przyjemnie, gdy nie pojawiają się żadne nie spodziewane komplikacje.

Montaz-haka-Peugeot-407-SW

Następnie przykręcamy boczne „wąsy” do belki haka (rys. 08). Możemy to zrobić przed przykręceniem belki do auta z zachowaniem luzu, lecz w nie których przypadkach może nam to troszkę utrudniać montaż i manewrowanie nim, więc to już kwestia naszego wyboru. W tym przypadku nie ma to większego znaczenia bo miejsca mamy sporo. Za pomocą dwóch śrub M12 skręcamy „wąsy” z belką haka holowniczego. Na bokach podłużnicy mamy zaślepione fabryczne otwory haka. Odklejamy zaślepki i mamy dostęp do gwintów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu otwory i gwint nie są zabrudzone co ułatwia jeszcze bardziej nasz montaż. Wracając do przykręcania „wąsów” haka, jedną śrubą M10 przykręcamy je do podłużnicy, oczywiście po każdej ze stron (rys. 09).

Montaz-haka-Peugeot-407-SW

Montaż tzw. wąsów haka holowniczego

Kolejnym etapem montażu jest skręcenie mocno wszystkiego w całość zachowując oczywiście odpowiednią siłę (Nm) wedle wartości zaznaczonych w tabeli dostępnej w instrukcji o której wspominaliśmy już wcześniej. Po dokręceniu gniazda haka i kuli oraz wprowadzeniu wiązki elektrycznej do środka, możemy ponownie montować zderzak oraz płytę osłonową pod samochód (rys. 10 i 11). W taki o to sposób pomału dobiegamy do końca naszej pracy przy samochodzie naszej klientki.

Montaz-haka-Peugeot-407-SW

Montaż haka holowniczego – finał.

Podcięcie zderzaka w tym wypadku nie jest wymagane więc praktycznie po skręceniu i zamontowaniu elementów karoserii, nasza praca z hakiem została zakończona. Czas przejść do wiązki. Tu też nie ma większych cudów ani komplikacji. Peugeot posiada w bagażniku stały plus który możemy wykorzystać do montażu. Ważne w tym miejscu jest również wyposażenie owego pojazdu, gdyż nie wszystkie modele posiadały zasilanie z tyłu pojazdu. Prawa oraz lewa strona jest dobrze dostępna, przewody wiązki dopinany według instrukcji do lamp i mamy wszystko pięknie zmontowane. Pamiętajmy aby sprawdzić połączenie, aby uniknąć niespodzianek w późniejszym czasie. Jeśli wszystko poszło zgodnie z naszą myślą, nasza praca dobiegła końca i wszystko działa jak należy. Jak widać na poniższym zdjęciu hak prezentuję się całkiem przyzwoicie ;)

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW

Podsumowanie pracy

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW to czysta przyjemność. Hak wykonany jest perfekcyjnie i dobrze dopasowany do tego modelu samochodu. Wszystkie otwory pasują do siebie idealnie. Zaślepki na otworach w podłużnicy do duży plus przy montażu więc tu należą się oklaski francuskiemu producentowi samochodów. Całość montuje się przyjemnie i dość łatwo. Instrukcja dołączona do haka dzięki swojej przejrzystości sporo wyjaśnia, praca dzięki niej jest znacznie ułatwiona i przebiega pomyślnie bez zakłóceń. Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na montaż haka do tego modelu to jakieś 2,5 godzinki. Więc to naprawdę nie wiele na tle innych montowanych do tej pory. Praca czysta i przyjemna a najważniejsze, że nasza urocza klientka od dziś będzie mogła cieszyć się zamontowanym przez nas hakiem i tym samym dalszymi wycieczkami rowerowymi. Mamy nadzieję, że sprawią jej tyle radości co nam montaż haka w jej samochodzie ;)

Montaż haka holowniczego Peugeot 407 SW

Jeśli szukasz haka holowniczego do takiego lub innego modelu Peugeota polecam zajrzeć pod ten link  https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-peugeot-c-1_1278.html gdzie znaleźć możesz szeroki wybór topowych producentów haków holowniczych w tym opisywanego w tym artykule Auto-Haka.

1 komentarz

  1. Witam. Mam zamontowany hak i wbity w dowód rejestracyjny Ale gdzieś zapodzial się sam koniec czyli część odlaczalna. Czy jak wyśle państwu zdjęcie z uchwytem to dobierzecie „kikut” czy bez auta u was się nie da?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.