Montaż haka holowniczego Renault Scenic II

Montaż haka holowniczego Renault Scenic II to nasze kolejne warsztatowe wyzwanie. Klient po krótkiej konsultacji z nami zdecydował się na sprawdzony Polski hak holowniczy marki Auto Hak ze Słupska zakupiony pod tym linkiem https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-renault-scenic-ii-2003-2009-p-1878.html. Dedykowany do tego modelu auta zestaw w modelu odkręcanym – G45, hak charakteryzuje się uchylnym gniazdem haka holowniczego oraz dobrym i solidnym wykonaniem. Modele Scenic’a tej generacji zarówno przed jak i po liftingu, nie wymagają wiązki z modułem. Samochód ma już swój wiek i najlepsze lata za sobą, więc klient zdecydował się nie przesadzać i zamontować wiązkę uniwersalną UNI8. Jest ona wystarczająca, gdyż głównym zadaniem holowniczym tego haka jest przewożenie bagażnika rowerowego a dokładniej platformy Peruzzo Siena którą klient zakupił również na dobrehaki.pl i użytkował już wcześniej na poprzednim pojeździe. Jak przebiegał montaż samego haka i wiązki dowiecie w krótkim opisie poniżej.

montaz-haka-renault-scenic

Montaż haka holowniczego Renault Scenic – przygotowanie.

Pracę rozpoczynamy jak zwykle od skompletowania zaczepu kulowego, sprawdzenia śrub przygotowania ich blisko itp. Gdy już mamy wszystko w zasięgu wzorku i ręki przystępujemy do demontażu wymaganych elementów. Otwieramy klapę bagażnika i wyjmujemy wykładzinę bagażnika a następnie przystępujemy do rozkręcania i demontażu lamp tylnych. Odkręcamy dwie śruby na torxsa przy lampach tylnych, po lewej i prawej stronie samochodu.  Od zewnętrznej strony lampy wkładamy najlepiej plastikowy widelec do tapicerki podważamy. Lampa trzyma się na dwóch kołkach które wyskoczą i lampa odejdzie w całości. Odpinamy wtyczki lamp odkładając je w bezpieczne miejsce.

montaz-haka-renault-scenic

Pod zdemontowaną lampą mamy dwa plastikowe kołki, które demontujemy wypychając wewnętrzną część i wyciągamy je w całości. Pod progiem klapy mamy cztery wkręty , ważne jest idealne dopasowanie klucza i wykręcamy. teraz przyda nam się zdecydowanie kanał lub podnośnik aby ułatwić sobie zadanie demontażu. Pod samochodem na rogach mamy wkręty, na środku samochodu również. Dodatkowo również w zakolach błotnych wszystko oczywiście odkręcamy. Zalecam jak zawsze śruby z pod zderzaka i zakoli odkładać w osobne miejsce, nie mieszamy śrub ze sobą. Demontażu wymagają również gumowe odbojniki klapy bagażnika, podważamy płaskim śrubokrętem i ściągamy maskownice. Pod spodem jest śruba na tzw. torx którą odkręcamy i możemy odbojnik zdemontować. Odciągamy bokami zderzak, całość ładnie odskakuje z zaczepów. Najlepiej zapewnić sobie pomoc drugiej osoby aby nie uszkodzić lub nie potrzebnie porysować zderzak gdyż jest on dość gabarytowy. Dwie osoby jedna z prawej, druga z lewej, odciągamy zderzak do tyłu. Całość jest dosyć spora więc odkładamy delikatnie w bezpieczne miejsce. Na widoku mamy belkę aluminiową, odkręcamy po 3 śruby na stronę i ją demontujemy. Belka nie jest ponownie montowana na swoje miejsce. jej role spełni belka zamontowanego haka.

montaz-haka-renault-scenic

Montaż haka holowniczego Renault Scenic II

Przystępujemy zatem do montażu belki haka holowniczego w naszym Renault. Naszym oczom ukażą się aluminiowe zaślepki podłużnicy, które nacinamy żeby można było wsadzić do środka wąsy boczne haka holowniczego, w bagażniku po lewej oraz prawej stronie odklejamy zaślepki podłużnic. Pod samochodem odkręcamy śrubę wieszaka tłumika która będzie nieco przeszkadzać, śrubę więc wykręcamy kilka obrotów ale nie demontujemy całkowicie.

montaz-haka-renault-scenic

Po wycięciu otworów, wsuwamy boczne wąsy i skręcamy z otworami w palcach, po lewej stronie wyjmujemy plastikową zaślepkę i mamy dostęp do śruby, po prawej musimy sobie zgrać otwór z nakrętką na wysięgniku. Między wąsy wkładamy belkę haka i przykręcamy z odpowiednią siłą z tabeli w instrukcji dołączonej do zestawu. Dokręcamy uchylne gniazdo i mamy w zasadzie wszystko gotowe. Wpuszczamy wiązkę elektryczną od gniazda do auta i przystępujemy do jej podpięcia. Zderzak można z pomocą drugiej osoby już powoli montować. Montaż wiązki głównie odbywa się wewnątrz samochodu.

montaz-haka-renault-scenic

Montaż uniwersalnej wiązki elektrycznej.

Zaczynamy montaż uniwersalnej wiązki elektrycznej haka UNI8. Po lewej stronie wpuszczamy wiązkę do środka samochodu, z tyłu mamy fabrycznie przygotowane miejsce do przykręcenia masy (zdjęcie poniżej), na prawą stronę natomiast przewód prowadzimy pod maskownicą progu bagażnika.

montaz-haka-renault-scenic

Wiązka z prawej strony:
Podpinamy przewody z prawej, różowy z zielonym , niebieski z brązowym. (foto poniżej)

montaz-haka-renault-scenic

Wiązka z lewej strony:
Podpinamy przewody z lewej strony – biały z szarym / filet z niebieskim / mamy dwa pomarańczowe musimy sprawdzić miernikiem na jednym jest stop na drugim kierunek, musimy sprawdzić miernikiem i dolutować za kolejnością – żółty oraz czerwony / Niebieski z czarnym.

montaż haka holowniczego renault Scenic

Podpięcie elektryki mamy w sumie już zakończone, wszystko składamy w całość. Podcięcie zderzaka nie jest wymagane choć w instrukcji wspominają o podcięciu samego mocowanie zderzaka na dole ale może udać się bez tego. Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności jak na początku dbając oczywiście o elementy wyposażenia aby ich nie uszkodzić. Finalnie mamy prace skończoną i wszystko na swoim miejscu. Estetycznie hak wygląda całkiem przyzwoicie i fajnie komponuje się z całością.

Podsumowanie

Samochód zachowany był w bardzo dobrym stanie więc obyło się bez większych niespodzianek. Elementy odchodziły bez oporów nic nie było połamane ani żadne śruby zapieczone więc skróciło to czas pracy. Sam montaż można ocenić na łatwy a czytelna instrukcja tylko ułatwia nam to zadanie. Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na montaż haka holowniczego Renault Scenic II to mniej więcej około cztery godzinki na spokojnie bez pośpiechu i z montażem czujników parkowania (w tym przypadku).

Jeśli poszukujesz haka do takiego modelu Renault zapraszam do kliknięcia w ten link: Haki Holownicze Renault Scenic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.