Montaż haka holowniczego Volvo V70

Dziś przedstawiamy montaż haka holowniczego Volvo V70 które jest dość „świeże” gdyż prezentowany model pochodzi z 2012 roku i dodatkowo fabrykę opuściło w topowej wersji R-Design. Klient od początku zdecydowany był na produkt najwyższej klasy dlatego zainteresowany był głównie automatem wypinanym pionowo. Jedynym producentem produkującym hak holowniczy który pasuje do wersji R-Design jest Polski producent z Tarnowa firma Steinhof. Mowa tu o modelu haka o symbolu V-297 który posiada automat wypinany pionowo.  Klient zdecydował się na taki wariant praktycznie natychmiast, więc zaproponowaliśmy do zestawu wiązkę w podstawowym wariancie sprawdzonej Polskiej firmy z pod Warszawy firmy Quasar. Skoro dokonaliśmy wspólnie wyboru czas przejść do przygotowania stanowiska pracy oraz samego montażu haka do Volvo.

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Montaż haka holowniczego Volvo V70 – przygotowanie.

Montaż haka holowniczego Volvo V70 rozpoczynamy jak zwykle od skompletowania zaczepu kulowego, sprawdzenia śrub przygotowania ich blisko itp. Gdy już mamy wszystko w zasięgu wzorku i ręki przystępujemy do demontażu i od odkręcenia śrub w zakolach błotnych (śruby typu Torx), wszystko ładnie się odkręca, dostęp dość ułatwiony. Otwierając tylną klapę mamy gumowe odbojniki w których jest również śruba do wykręcenia. Pod samochodem trzy nakrętki plastikowe. Odchylamy rogi zderzaka i odciągamy całość do tyłu. Powinien ładnie zeskoczyć. Wszystkie zaczepy i nakrętki łatwo odchodzą nie stawiając zbędnego oporu, prawdopodobnie dzięki temu, iż auto jest młodego rocznika, więc wszystko jest prawie nowe. Wszystko krok po kroku, opisane jest w instrukcji dołączonej przez producenta do zestawu zaczepu kulowego. Do której oczywiście zalecamy się stosować ;)

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Montaż haka holowniczego Volvo V70.

W przedstawianej wersji Volvo pod samochodem znajduje się podwójny wydech, trzeba odkręcić śruby wieszaków i całość podstawić trochę niżej. Odkręcamy również nakrętki od osłon termicznych i delikatnie odchylamy żeby więcej zobaczyć i mieć dostęp do otworów montażowych. Nie zalecam takich osłon demontować całkowicie, gdyż ponowny montaż tych osłon jest potem niezwykle ciężki. Demontujemy również tylną belkę zderzeniową, ponownie nie jest montowana, gdyż główna belka haka spełnia jej zadanie wystarczająco. Do podłużnic wsuwamy belkę haka holowniczego patrząc od spodu czy otwory pokrywają się z hakiem. Stąd właśnie odkręcenie osłon termicznych gdyż dzięki ich odkręceniu mamy pełny dostęp do otworów co widać na poniższych zdjęciach.

Montaż haka holowniczego Volvo V70 Montaż haka holowniczego Volvo V70

Po wsunięciu belki haka przystępujemy do skręcenia wszystkiego. Wkręcamy po dwie śruby na stronę z wykorzystaniem kwadratowych podkładek (widoczne na zdj.). Tu znów brak osłon termicznych wychodzi nam na dobre gdyż ułatwia znacznie dostęp do otworów montażowych co widać na poniższych zdjęciach. Całość skręcamy z odpowiednim momentem obrotowym, o wartościach podanych w tabeli która jest widoczna w załączonej do zestawu instrukcji.
Montaż haka holowniczego Volvo V70 Montaż haka holowniczego Volvo V70

Do zamontowanego korpusu wkręcamy gniazdo kuli ACS – bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności, gdyż jedna śruba która trzyma blachę gniazda elektrycznego ma dłuższy gwint. Póki co nie montujemy automatu bo może nam on w późniejszych pracach trochę przeszkadzać. Automat kulowy ACS wkładamy juz po wykonaniu całości prac. Następnie przechodzimy do instrukcji która wspomina o podcięciu zderzaka. Niestety wspomniana instrukcja nie obrazuje ani nie wspomina o odległościach lub trasowaniu więc musimy zrobić to na „oko” lub metodą prób i błędów. Licząc na własne wyczucie podcinamy zderzak i pasujemy czy kula wchodzi bez problemowo (zdj. poniżej). Wycięcie jest na samym spodzie zderzaka więc nie jest widoczne po wykonaniu i założeniu kuli.

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Montaż wiązki elektrycznej 

Montaż wiązki elektrycznej haka w tym modelu Volvo jest bardzo prosty do wykonania. Wspomnianą wiązkę wprowadzamy przez podwozie naszego Volvo. Do tego jest fabryczna zaślepka otworu technicznego którą można z powodzeniem wykorzystać, co też uczyniliśmy. Pamiętajmy aby przed wprowadzeniem wiązki rozporostować przewody i unikać ich poskręcania. Da nam to łatwiejszy montaż i dłuższą żywotność wiązki. Przechodzimy do montażu, po lewej stronie mamy stały plus na grubym czerwonym przewodzie – 12V widoczny na ostatnim zdjęciu z wiązką poniżej.

Przewody podpinamy pod lampy, sygnały bardzo łatwo rozpoznać. Światło przeciw mgłowe leci nam z lewej strony do góry widać wiązkę, szukamy Biało czarnego przewodu do niego dopinamy niebieski z wiązki.

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Reszta świateł – Lewa strona Szaro brązowy – Stop / Fioletowo zielony – pozycja / Szaro czerwony – kierunek lewy.
Prawa strona Biało pomarańczowy – pozycja prawa / Szaro brązowy kierunkowskaz prawy.
Wiązkę izolujemy do fabrycznej instalacji i zabezpieczamy. Całość po zamontowaniu wygląda bardzo okazale co widać na załączonym zdjęciu. Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności i kończymy pracę.

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Podsumowanie. 

Montaż haka holowniczego Volvo V70 można ocenić na dość łatwy i przyjemny. W miarę młody rocznik auta ułatwia pracę nad demontażem elementów. Jedynym minusem są wspomniane wcześniej osłony termiczne które nie co ograniczają i utrudniają dostęp, ale po ich odkręceniu i odsunięciu możemy dostać się do otworów montażowych. Reszta przebiega sprawnie i bez problemowo. Podcięcie zderzaka jest mało widoczne i nie psuje wizualnie estetyki samochodu co widać na zdjęciu finalnym po montażu.

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Montaż wiązki elektrycznej również przebiega pomyślnie i bezproblemowo. Dzięki fabrycznemu otworowi z zaślepką przełożenie kabli to kwestia kilku sekund a samo połączenie z wiązka kabinową nie stanowi żadnego problemu. Wykonanie wiązki jak i zarówno samego haka od Steinhofa nie pozostawia złudzeń, że są to produkty wysokiej klasy. Zarówno klient jak i my nie mieliśmy co do tego wątpliwości, gdyż wybierając produkty tej klasy musieliśmy być na to gotowi. Całość prezentuje się finalnie znakomicie co widać na poniższym zdjęciu, a pełne zadowolenie klienta z naszej pracy jest tego doskonałym dowodem.

Montaż haka holowniczego Volvo V70

Jeśli ty również chcesz zamontować hak do Volvo V70 albo do innego modelu VOLVO to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl z którymi utrzymuje stały kontakt wymieniając się doświadczeniem i relacją z montażu, którą możecie znaleźć również pod linkiem hak do VOLVO V70

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej a na pewno się odezwę.

1 komentarz

  1. Witam
    Zamontowałem hak w/g opublikowanego sposobu.Dziękuję za fotki znacznie przyspieszyło to robotę.Schemat elektryczny nie do końca działa.Po zamontowaniu bagażnika rowerowego okazało się,że nie ma stopu. Doszedłem do nastepującego wniosku-kiedy klapa jest otwarta to stop jest w gniazdku haka a jak zamknięta to go nie ma.I tu cały ambaras,że gdy klapa zamknieta to w lampie tylnej stop się nie pali tylko w lampie tylnej w klapie.Stop w tylnej lampie działa tylko kiedy jest owtarta klapa bagażnika.Teraz muszę pogrzebac w wiązce i poszukać kabelka do stopu .
    pozdrawiam Przem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.