Hak holowniczy Fiat Doblo II to kolejny montaż jaki przyszło nam wykonać. Prezentowany poniżej model Fiata pochodził z 2010 roku więc można powiedzieć, że był całkiem młodym i świeżym egzemplarzem. Klient za naszą namową dokonał wyboru i zakupił hak do swojego samochodu polskiej produkcji mianowicie mowa o Auto-Hak model R48 a komplet uzupełniła wiązka elektryczna WH1-PRO. Którą w poniższym montażu opiszemy w dwóch wariantach podłączenia. Chodzi o możliwość montażu dla klapy otwieranej do góry oraz na boki. Wszystko przedstawiamy w poniższej relacji z montażu.
Hak holowniczy Fiat Doblo II – przygotowanie
Tradycyjnie przed przystąpieniem do montażu samego zaczepu musimy sobie wszystko przygotować aby zaoszczędzić sobie nerwów i czasu na szukanie śrub czy podkładek. Gdy przygotowaliśmy sobie wszystko możemy zabierać się za robotę. Musimy zdemontować lampy tylne oraz zderzak. Lampy odkręcamy po otwarciu klapy bagażnika. Są zamontowane na kilka śrub i zatrzaski więc trzeba z nimi postępować delikatnie.
Następnie demontujemy zderzak który montowany jest na wkrętach poniżej lamp, na stronę po jednym wkręcie a także w nadkolach gdzie dostęp jest trochę utrudniony więc musimy uzbroić się w cierpliwość dodatkowo umiejscowiony jest wkręt w najbardziej niewdzięcznym miejscu po odchyleniu nadkoli pionowo do góry który musimy odkręcić. Po odkręceniu wspomnianych wkrętów pozostały tylko te na zdrzaku i mamy go zdemontowanego. odkładamy w bezpieczne miejsce.
Hak holowniczy Fiat Doblo II – demontaż
Po demontażu zderzaka pojawi się standardowo belka zderzeniowa którą naturalnie musimy odkręcić. Po odkręceniu jej możemy ją odłożyć na bok bądź całkiem wyrzucić gdyż nie będzie montowana ponownie. Jej główne zadanie przejmie belka haka którą zamontujemy. Po usunięciu belki zderzeniowej wyciągamy plastikowe zaślepki od spodu podłużnic. W ich miejsce będziemy montować i skręcać Hak holowniczy Fiat Doblo II
Hak holowniczy Fiat Doblo II – montaż
Przystępujemy zatem do montażu belki haka. Wsuwamy boczne wsporniki w podłużnice (warto wcześniej sprawdzić który jest lewy a który prawy gdyż są podobne ale różnią się nieznacznie w montażu). Wsporniki boczne łapiemy delikatnie pod samochodem następnie pasujemy z belką haka i skręcamy delikatnie całość aby mieć pole manewru. Wymagane będzie usunięcie środkowego wspornika zderzaka, gdyż koliduje z zaczepem kulowym. Po usunięciu wszystko będzie pasować idealnie.
Po dopasowaniu sobie wszystkiego skręcamy całość zachowując oczywiście wartości momentu dokręcenia podane w tabeli która jest załączona w instrukcji montażu którą znajdziemy spakowaną w zestawie. Dokręcamy wszystkie śruby widoczne na poniższych zdjęciach. Możemy dokręcać gniazdo oraz zaczep kulowy haka. Wymagane będzie lekkie podcięcie zderzaka a można by powiedzieć nawet, że lekkie szlifnięcie środkiem aby całość zgrała się idealnie.
Hak holowniczy Fiat Doblo II – Montaż wiązki
W tym momencie warto przed zamontowaniem zderzaka pociągnąć sobie wiązkę elektryczną której montaż opisujemy poniżej i wszystko jest zależne od formy otwierania tylnej klapy bagażnika o którym wspominaliśmy na samym początku. Doblo ma otwieraną klapę do góry bądź zwykłe drzwiczki na bok jak w przypadku wersji z pełnym nadwoziem typu blaszak. Montaż wiązki w tym modelu Fiata wymaga pociągnięcia wiązki aż do przodu, pod kolana kierowcy gdyż tam wpinamy się do głównego przewodu doprowadzającego zasilanie do skrzynki bezpieczników.
Montaż wiązki jak wspominaliśmy wcześniej dzielimy na dwa sposoby. W przypadku samochodu z klapą otwieraną do góry przewody na prawą stronę prowadzimy dolnym progiem w bagażniku, są idealne na długość nic nie trzeba kombinować. Natomiast w przypadku samochodu, który jest przykładowo w wersji tzw. „blaszak” z otwieranymi drzwiami na dwie strony wymaga prowadzenia przewodów sufitem. W takim wypadku przewody wymagają przedłużenia o ok 30cm. Bez względu na sposób prowadzenia wiązki nie zmienia się jednak jej podpięcie. Wszystko opisane jest w instrukcji montażu.
Strona prawa:
Podpinamy przewódŁ
– zielony do niebieskiego
– brązowy – żółto szary.
Strona Lewa:
Łączymy przewody
– Żółty-Niebiesko biały
– Czerwony-Zielonobiały
– Czarny-żółto-czerwony
– Niebieski-Brązowy z fioletem.
Podpięcie masy:
Masę dokręcamy do karoserii, moduł najlepiej przypiąć do wiązki, która leci pod boczkiem.
Po podpięciu wiązki elektrycznej WH1-PRO i sprawdzeniu czy wszystko działa przystępujemy do skręcenia wszystkiego w całość. Zderzak przykładamy na miejsce i skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności niż na początku. Całość po skręceniu prezentuje się całkiem zgrabnie a podcięcie jest nie widoczne. Praca zakończona a całość gotowa do jazdy. Klient odjeżdża zadowolony, więc my tym bardziej ;)
Podsumowanie
Sam montaż nie jest bardzo skomplikowany, nie ma dużo dużo elementów do demontażu. Wykręcamy belkę zderzeniową zakręcamy hak i tyle kombinacji. Najwięcej czasu zajmuje wpasowanie elektryki na miejsce. Troszkę czasochłonne jest podanie stałego zasilania i pociągniecie wiązki do przodu do bezpieczników o którym wspominaliśmy powyżej. Samo podłączenie wiązki zajmuje jakieś 65% czasu montażu. Samodzielny montaż haka holowniczego Fiat Doblo jest jak najbardziej możliwy i łatwy do przeprowadzenia. Łącznie powinniśmy sobie na to zarezerwować maksymalnie 3 godzin czasu.
Jeśli szukasz haka do takiego modelu Fiata to szeroki wybór włącznie z topową polską marką Auto-Hak znajdziesz tutaj: Haki Holownicze Fiat Doblo
Jeżeli jednak masz jakieś pytania co do montażu haka? Zadaj je w komentarzach – postaram się odpowiedzieć na każde zagadnienie.