Dziś przedstawiamy montaż haka holowniczego Audi A4 Allroad pochodzący z 2009 roku czyli już wersja B8. Prezentowane przez nas Audi jest najlepiej wyposażoną wersją A4. Dlatego też nie było kompromisów przy wyborze haka holowniczego, miał być wybrany z najwyższej półki. Klient zdecydował się na jedyną opcje do tego auta w ofercie. Mowa tu o Niemieckiej marce Westfalia która na rynku haków jest od ponad 80-lat a początki firmy sięgają nawet XIX wieku. Montowany hak holowniczy to model z kula wypinaną pionowo chowany pod zderzakiem dodatkowo posiada on gniazdo uchylne które jest jednocześnie wyposażone w zaślepkę gniazda. Po wypięciu kuli i schowaniu gniazda nie musimy pamiętać o zaślepce. Uchwyt sam zasłania wejście kuli. Przyjrzyjmy się zatem jak przebiegał montaż.
Montaż haka holowniczego Audi A4 Allroad – przygotowanie.
Montaż haka holowniczego Audi A4 Allroad rozpoczynamy jak zwykle od skompletowania zaczepu kulowego, sprawdzenia śrub przygotowania ich blisko itp. Gdy już mamy wszystko w zasięgu wzorku i ręki przystępujemy do demontażu elementów wyposażenia bagażnika a także zderzaka i lamp tylnych. Demontaż jest wymagany zarówno w instrukcji załączonej przez producenta (fot. poniżej) jak i zweryfikowany przez nas. Zaczynamy od demontażu wszystkich elementów wewnątrz, rogi bagażnika posiadają uchwyty aluminiowe które musimy odkręcić 4 sztuki, następnie odkręcamy śruby mocujące szynę ślizgową. 6 sztuk. Wyciągamy podłogę bagażnika koło zapasowe lewą prawą wnękę bagażnika (rys.1). Demontujemy również paczkę z kluczami fabrycznymi Audi. Listwa z aluminiowym rantem jest również do demontażu 4 śrubki, po wyjęciu wszystkich elementów możemy delikatnie odchylać boczki, odkręcamy z podłogi 4 śruby które zaślepiają miejsca dla haka.
Demontaż zderzaka wymaga odkręcania 3 śrub nadkola, 3 śrub pod samochodem, dodatkowo należy zdemontować tylne lampy (rys.2), do tego jeden plastikowy kołek w bagażniku. Pociągamy energicznie podważając jednocześnie lampa wyskoczy. Pokazuje nam się również kołek który wyjmujemy pionowo do góry, nakrętka 10 w bagażniku w okolicach lampy. Całość trzyma się bardzo solidnie, podważamy zderzak w rogach i delikatnie ale stanowczo pociągamy. Najlepiej jednocześnie wciskać w dół wypustki idzie znacznie prościej. Dodatkowo zalecam w bagażniku i prawej strony wypiąć wiązkę od czujników parkowania i wypięcie w całości wraz z zderzakiem. Zderzak ściągamy, ale uwaga bo ze względu na wersje Allroad zderzak trochę waży…
Montaż haka holowniczego Aui A4 Allroad.
Przystępujemy zatem do montażu belki haka holowniczego ale zanim to uczynimy musimy odkręcić belkę zderzeniową widoczną na zdjęciu poniżej (rys. 3). Po odkręceniu i wyciągnięciu belki zderzeniowej mamy otwarte podłużnice. Ze względu na wersje auta która może poruszać się w terenie trzeba mocowania i podłużnice oczyścić z zabrudzeń, piasek itp trzeba wygarnąć ręką.
Zgodnie z tym co zapisane jest w instrukcji wymagane będzie podcięcie zderzaka (rys. 11). Nasz samochód ze względu na wspomnianą wersję allroad jest wyposażony w piękne dokładki nadkoli i zderzaków. niestety owa dokładka zderzaka jest wykonana z materiału metalicznego więc wycięcie jest lekko utrudnione. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Jeden to oczywiście zamówić sobie w ASO wersje już z podcięciem (rys.13) ale na szczęście taki producent jak Audi zadbał również o domorosłych mechaników i wytrasował miejsce podcięcia na wewnętrznej stronie dokładki (rys. 12), za co należą się mu gromkie brawa. Mamy gotową linie cięcia ale proponuję w rogach nawiercić otwory wiertłem, potem wyrzynarką z brzeszczotem do metalu wycinać. Chyba, że ktoś ma ręce jak chirurg i zrobi to szlifierką to jak najbardziej wystarczy później wygładzić pilniczkiem.
Dzięki przygotowanemu trasowaniu podcięcia przez producenta hak pasuje idealnie w wycięcie. Skręcamy belkę śrubami z zestawu dwie bliżej tył pojazdu są spoko mają wspawany gwint (rys. 5 i 6 powyżej). Dwie śruby wymagają opuszczenia wydechu najlepiej odkręcić wieszaki śruba M13. Jedna osoba przytrzymuje wkładki druga z góry wkręca śrubę. z pomocą będzie nam wygodniej i nie zajmie dużo czasu. Westfalia zaleca demontaż osłon termicznych i nitowanie podkładek do karoserii, klient nie chciał tego robić (brzęczenie itp ). Nakładki podczas dokręcania należy przytrzymać kluczem. Miejsce osadzenia trochę wygnie osłonę termiczną, nie wpływa to jednak jakoś znacznie to na komfort jazdy ani estetykę podwozia. Montujemy na koniec sprężynę odciągającą (rys.8 i 9), nie da się ukryć iż jest z nią sporo zabawy i wymaga od nas trochę cierpliwości ale wszystko objęte jest w instrukcji i postępując zgodnie z nią powinniśmy sobie poradzić bez większych nerwów.
Montaż wiązki elektrycznej.
Westfalia zaleca montaż elektryki w fabryczny otwór w karoserii, wszystko przygotowane przez producenta i w teorii wygląda pięknie jednak w praktyce już mniej gdyż wiązka uniwersalna Q-WH3S posiada większe kostki niż otwór. Być może montując wiązkę dedykowaną jest już inaczej.
Wiązkę wprowadziłem do środka wywietrznikiem z lewej strony. Przewody pod lamp podpinamy zgodnie z instrukcją, akumulator mamy w bagażniku więc jest prosto. Zabawa jest z światłem przeciwmgielnym. Przewód Niebieski od modułu musimy przedłużyć o ok 2 metry, podpięcie z prawej strony. Światło mamy na tylnej klapie, przewód jest jednak wpięty w płytę z prawej w nadkolu. Podpinamy całość wkładamy bezpiecznik i mamy całość idealnie przygotowaną już do holowania.
Teoretycznie jesteśmy na ostatniej prostej, wystarczy w odwrotnej kolejności poskręcać wszystko, pozakładać elementy wnętrza bagażnika po dokręcać wszystko na swoje miejsce i mamy hak holowniczy na swoim miejscu gotowy do ciężkich prac. Swoja zaś prace mamy już zakończoną .Jak widać na zdjęciu poniżej hak prezentuje się znakomicie podcięcie nie jest praktycznie widoczne i całość współgra ze sobą idealnie.
Podsumowanie
Montaż haka holowniczego Audi A4 Allroad można ocenić na dość trudny i wymagający. Trzeba naprawdę sporo się namęczyć i dobrze uzbroić w cierpliwość i opanowanie. Szczególnie biorąc pod uwagę, że auto ze względu na swoją charakterystykę jest sporej masy wszystko idzie topornie a i trzeba uważać by przy tym niczego nie połamać. Kłopotliwe jest również podcięcie w metalicznej dokładce które w porównaniu do plastikowych podcięć w innych modelach przysparza więcej pracy i poświecenia. Jeden plus dla Audi to gotowe wyznaczone miejsce linii podcięcia co ułatwia nieco naszą pracę. Ogółem przy sporym opanowaniu montaż idzie w miarę gładko ale trzeba być czujnym ;)
Najlepiej zapewnić sobie pomoc kogoś doświadczonego lub zdać się na mechanika i oddać cały trud pracy w jego ręce. Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować to spokojnie 3 godziny z rezerwowym zapasem 30 minut w obydwie strony. Co do wykonania samego zaczepu od Westfalii to bez zarzutów. Od razu widać wysokiej jakości wykonanie i prestiż w każdym centymetrze tego haka.
Jeśli ty również potrzebujesz przewieźć rowery lub po prostu chcesz zamontować hak do Audi A4 albo do innego modelu AUDI to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl z którymi utrzymuje stały kontakt wymieniając się doświadczeniem i relacją z montażu, którą możecie znaleźć również pod linkiem hak do Audi A4 Allroad
W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej a na pewno się odezwę.