Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7 to kolejne nasze warsztatowe wyzwanie które dało się we znaki. Klient przyjechał do nas świeżo zakupionym Audi A6 generacji C7 w wersji kombi z chęcią założenia haka holowniczego. Głównym założeniem klienta była wygoda holowania aczkolwiek zależało mu również na estetyce wizualnej samochodu. Dlatego też mając na uwadze zdanie naszego klienta, wybór padł na hak holowniczy z oferty firmy Auto-Hak ze Słupska, mowa o modelu A30V dedykowanym do tego auta. Ponieważ opisywane Audi to auto w klasie premium, nie inaczej musiało być z hakiem i wiązką elektryczną. Wybór padł na wiązkę firmy Quasar z gniazdem 13 PIN o symbolu WH1R G8. Gdy już wszystko mieliśmy na warsztacie wzięliśmy się do dość wymagającego montażu ale o tym później….

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7 – przygotowanie

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7 będzie dość wymagający. Pierwszą wykonywaną czynnością jaką powinniśmy zrobić to jak zwykle skompletować sobie zaczep kulowy, czyli innymi słowy cały zestaw haka i wiązki. Zaczynamy od sprawdzenia śrub przygotowania ich blisko itp. Gdy już mamy wszystko w zasięgu wzorku i rąk przystępujemy do demontażu. I na samym starcie już nam się odechciewa… Ilość elementów jakie musimy zdemontować przyprawia o zawrót głowy. Wygłuszenia bagażnika, maty, boczki plastikowe, koło zapasowe to dopiero początek góry lodowej :)

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Widać na wstępie precyzje wykonania inżynierów Audi oraz chęć wygłuszenia jednostki do maksimum. Auto w swoim założeniu ma być autem rodzinnym i ma pokonywać setki kilometrów Niemieckich Autobahn’ów :) Stąd tyle wygłuszeń oraz elementów które musimy zdemontować by dostać się do jego wnętrza. No ale przejdźmy do konkretów, zaczynamy od próby ściągnięcia zderzaka.  Demontaż rozpoczynam od kołków w nadkolach (przypada 3 na stronę), pod samochodem mamy również kilka wkrętów których musimy się pozbyć. Demontażu wymagają w tym momencie również lampy które z boku mają zaślepki a pod nimi śruby.


Montaż haka holowniczego Audi A6 C7 ciąg dalszy…

Następnie odciągamy delikatnie do tyłu i wyskakują z mocowań. Pod lampami mamy długi kołek rozporowy który wyciągamy pionowo do góry. Zderzak odchylamy rogami następnie naciskami zatrzaski pod lampą i odciągamy do tyłu. Powinien ustąpić już bez większego oporu, aczkolwiek musimy jeszcze odpiąć wiązki czujników parkowania, dopiero wtedy nasz zderzak będzie zupełnie wolny (zdj. poniżej). Możemy go delikatnie odłożyć w bezpieczne miejsce aby nie przeszkadzał nam w dalszej części pracy.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Gdy skończyliśmy mozolną pracę w rozbieranie Audi i demontaż wszystkich elementów, łącznie ze zderzakiem to przechodzimy dalej. Teraz do dyspozycji mamy belkę zderzeniową, którą również musimy zdemontować przed zamontowaniem haka. Belka nie będzie nam już potrzebna gdyż belka haka przejmie jej obowiązki. Nie będziemy jej montować ponownie więc odkładamy ją w dalekie zaciszne miejsce zwane złom.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Po usunięciu belki zderzeniowej przechodzimy już do samego montażu belki haka, która nie jest już tak straszna jak demontaż. Wsuwamy belkę haka w podłużnice samochodu. Wszystko wchodzi ciasno ale bez zbędnych komplikacji. Można by rzec, że teraz to już czysta przyjemność. W bagażniku mamy zaślepione otwory mocowań przygotowane fabrycznie. Udrożniamy otwory montażowe i skręcamy z belką haka śrubami M10x35mm (widoczne na zdj. poniżej). Dostęp do otworów gdzie wkręcamy śruby jest wygodny, wystarczy odchylić wykładzinę bagażnika (drugie zdj. poniżej) i mamy otwory. Dodatkowo jest sporo miejsca na klucz więc kręci się łatwo.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7 Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Dokręcamy sobie do belki gniazdo haka z podpięta wiązką, którą najlepiej w tym momencie przyczepić do belki haka opaskami zaciskowymi tzw. „trytytkami” przygotowując sobie wiązkę do wprowadzenia. Możemy skręcać wszystko już mocno w całość oczywiście z zachowaniem odpowiedniego momentu który znaleźć możemy w tabeli dla poszczególnych śrub w instrukcji montażu dołączonej do opakowania. Jeśli całość mamy już na aucie (zdj. poniżej), można powiedzieć, że nasza praca zbliża się ku końcowi. Pozostało nam jeszcze wprowadzić do wewnątrz i podpiąć całą wiązkę elektryczną haka holowniczego do instalacji samochodu.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Przy tej okazji możemy zająć się podcięciem zderzaka, które w przypadku tego Audi jest wymagane jak podaje instrukcja. Nie inaczej jest w praktyce z tym, że jeśli robimy to sami musimy się skupić aby nie zepsuć sobie czy tez komuś nie potrzebnie zderzaka. Na szczęście podcięcie zderzaka odbywa się od spodu, gdyż jest to automat wypinany pionowo, podcięcie nie będzie widoczne gołym okiem. Nie mniej jednak postarajmy się zrobić to fachowo trasując sobie linie podcięcia (zdj. poniżej) zachowując wymiar podany w instrukcji dołączonej do zestawu. Można też przykładać zderzak do zamontowanego już haka aby upewnić się, że linia cięcia przebiega w dobrym miejscu.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Montaż wiązki elektrycznej 

Aby przejść do montażu wiązki musimy sobie zrobić nieco miejsca. Do tego wymagane będzie usunięcie całkowite wspomnianego poszycia tudzież wykładziny z prawej strony. Pamiętajmy, że należy robić to delikatnie, gdyż w tym miejscu znajdują się tylne poduszki powietrzne samochodu. Demontujemy przy tym również całość wyposażenia koła zapasowego a także głośnik niskotonowy. Kolejny raz mamy trochę więcej do roboty niż w przypadku innego montażu no ale takie jest już to nasze Audi. Wiązkę elektryczna wpuszczamy do środka otworem w tylnym pasie, jest on zaznaczony na instrukcji montażu haka więc nie będziemy mieli z tym raczej większych problemów. Swoją drogą instrukcje Auto-Haka są bardzo intuicyjne a dzięki ilustracjom, bardzo czytelne i sporo ułatwiają nam prace.

Montaż modułu i podpięcie.

Moduł montujemy po stronie lewej, przykręcamy masę oraz podpinamy stop kierunek i pozycję. Musimy obciąć niebieski przewód i zrobić na długość prawej strony. Audi ma specyficzną elektrykę światło cofania podpinamy z prawej strony wraz z przeciwmgłowym do tylnej szyny która idzie na klapę bagażnika (zdj. poniżej). Prawą lampę potrzebujemy tylko do prawego kierunku. Światło wsteczne oraz przeciwmgłowe podpinamy do przewodu Czarny jest kilka oraz szary jest kilka trzeba szukać :D w wyznaczonym na jednym zdjęciu punkcie. Zasilanie podpinamy zaraz przy klemie + mamy akumulator w bagażniku.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Tym sposobem dochodzimy do końca naszej montażowej podróży po zakamarkach Audi. Jeśli podpięliśmy wiązkę elektryczną i działa bez zarzutów ;) to pozostaje nam tylko poskładać wszystko do kupy i poskręcać w odwrotnej kolejności jak przy demontażu. Trochę nam to zajmie, bo skoro do demontażu było sporo elementów to nie mniej będzie (po za belką zderzeniowa) przy skręcaniu tego z powrotem w całość. No ale teraz to już można powiedzieć z górki… Po zakończeniu wpinamy kule haka w automat pionowy i mamy prace zakończoną. Jak widać estetyka tego haka jak i samo podcięcie po za krawędzią zderzaka jest nie zauważalne i wygląda całkiem przystępnie. Efekt końcowy można podziwiać wspólnie z klientem który również jest zadowolony z finalnego wyniku tej pracy.

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Podsumowanie

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7 jak wspomniałem jest dość wymagający. Sam hak jak i wiązka wykonana jest naprawdę na wysokim poziomie o czym wspominałem na samym początku ale nie jest to dziwne jak na produkt premium przystalo. Dodatkowym atutem jest wspomniana w pełnie ilustrowana instrukcja montażu z którą spotkałem się po raz pierwszy u Polskiego producenta. Niestety sam montaż jest dość wymagający i czasochłonny. Nie jest zbytnio trudny gdyż po za mozolnym rozbieraniem samochodu aby się dostać do podłużnic to samo przykręcenie haka nie sprawia kłopotów. Montaż ponowny w całość również zajmuje sporo czasu dlatego żeby samodzielnie zamontować hak do Audi powinniśmy sobie zarezerwować o 5 godzin czasu. Jak na przeprowadzone inne montaże to można powiedzieć, że to naprawdę przyjemny lecz czasochłonny montaż. Na szczęście efekt końcowy rekompensuję ;)

Montaż haka holowniczego Audi A6 C7

Jeśli poszukujecie haka do takeigo modelu Audi zapraszam do kliknięcia w ten link: Haki Holownicze Audi A6 C7 ewentualnie jeśli interesuje Was hak do innego modelu Audi to pełną ofertę znajdziecie pod tym linkiem https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-audi-c-1_23.html

Leave a Reply