Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Montaż haka holowniczego Opel Insignia to ciekawe zadanie. Tym razem miałem okazję gościć na warsztacie typową klasę premium. Mowa tu o samochodzie Opel Insignia pochodzący z 2016 roku. Klient przyjechał z prośbą by wyposażyć się w hak wysokiej jakości jak na klasę premium przystało. Po kilku propozycjach wybór padł na hak Polskiej firmy Auto Hak ze Słupska model E52V w wersji automatycznie demontowanej pionowo zakupiony jak zwykle w sklepie dobrehaki.pl. Zestaw jest wykonany perfekcyjnie i dodatkowo zapewnia pełną estetykę stylizacyjną nadwozia. Wiązka elektryczna do tego kompletu była montowana w wersji modułowej firmy Quasar. Zestaw wiązki WH1R G8 to wysokiej klasy produkt który montuje się bardzo przyjemnie i jest naprawdę super wykonany.

Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Montaż haka holowniczego Opel Insignia – przygotowanie

Montaż haka holowniczego Opel Insignia już na starcie okazał się być kłopotliwy. Niestety haki Polskich producentów są wykonane bez uwzględnienia tzw. Face-liftingu, więc montaż wymaga zdemontowania dolnego spojlera który nie jest i tak widoczny za samochodem. Sam spojler jest montowany na 3 kołkach rozporowych więc demontaż nie stanowi żadnego problemu. Aby przygotować sobie auto do montażu musimy zdemontować zderzak. Trzy kołki w zakolach błotnych oraz pod samochodem, zderzak pod lampami ma zatrzaski które należy nacisnąć (zdj. poniżej). Rogi zderzaka odciągamy na boki i delikatnie zderzak odciągamy do tyłu. Powinien nam zejść już bez problemu ale…

Montaż haka holowniczego Opel Insignia Montaż haka holowniczego Opel Insignia

…no właśnie jeszcze jest ale… Musimy ściągając zderzak, jednocześnie odpiąć czujniki parkowania oraz moduł który jest pod zderzakiem. Widoczne na zdjęciu poniżej. Najlepiej lekko starać się go oprzeć o podłoże próbując wypiąć wspomniane wcześniej czujniki i moduł lub poprosić kogoś o pomoc. Sami też damy rade spokojnie ;)

Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Jeżeli już jesteśmy na tym etapie musimy zdemontować belkę zderzeniową która nam się ukarzę po zdemontowaniu zderzaka (zdj. poniżej). Trzy śruby na stronę i schodzi bez większych problemów. Zaczep firmy auto hak posiada po cztery otwory w bocznych wąsach które wchodzą do podłużnic. Sprawdzamy ponieważ jedna para jest dla wersji kombi druga dla wersji liftback/sedan. Po dobraniu odpowiednich przystępujemy do montażu haka.

Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Montaż haka holowniczego Opel Insignia 

Przykręcamy wspomniane wcześniej tzw. „wąsy” na śrubach, przykręcając je lekko z czuciem w palcach i przykładamy belkę haka. Całość skręcamy póki co delikatnie. Tutaj wynika dodatkowy problem ponieważ haka nie możemy w całości wsunąć do podłużnicy, na tylnym pasie jest zamontowany czujnik zderzeniowy który musimy zdemontować i przenieść w identycznym położeniu na belkę haka. Wymaga to trochę cierpliwości i sprawnych rąk.

Montaż haka holowniczego Opel Insignia Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Całość teraz skręcamy z pełną siłą, dokręcamy gniazdo ACS i sprawdzamy momenty dokręcania, jest to ważne !! Wykonujemy podcięcie zderzaka zgodnie z szablonem w instrukcji i możemy zderzak montować na samochód. Wcześniej proponuję jeszcze zamontować część elektryki na belce haka. Wiązkę możemy wypuścić pod podwozie fabrycznym otworem w tylnym pasie. Po założeniu zderzaka mamy teoretycznie hak już gotowy pozostało tylko podpiąć wiązkę.

Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Montaż wiązki elektrycznej. 

Plus wiązki czyli przewód dodatni wykorzystałem z głównego przewodu zasilającego tylnego Reca, przewód jest solidny i można się dolutować. Widoczne na zdjęciu.
Samochód posiada wygodną w montażu elektrykę sygnały są pojedyncze nie trzeba kombinować (stary dobry opel w nowym wydaniu). Całość w miarę przejrzysta i czytelna postępując zgodnie z instrukcją nie powinniśmy mieć żadnego problemu aby samemu podpiąć całość.

Strona Lewa:

żółty – niebiesko biały
czerwony – żółty
brązowy – Fioletowo brązowy
niebieski – brązowo niebieski

Montaż wiazki elektrycznej haka Opel Insignia

Strona Prawa:
Zielony – niebiesko fioletowy
Pomarańcz – zielono biały

Montaż haka holowniczego Opel Insignia

Elektrykę zabezpieczamy taśmą izolacyjną, dopinamy opaskami do instalacji samochodowej wiązki i możemy kończyć robotę ;)

Podsumowanie

Montaż oceniam na dość wymagający, demontaż zderzaka wymaga sporego skupienia lub pomocy zewnętrznej, przekładanie czujnika to dość duży minus. Samo podcięcie jest bardzo wymagające ale do zrobienia. Szkoda, że tyle jest zabawy bo auto w  miarę nowe więc pracuje się przy nim przyjemnie. Sam hak jak i wiązka bez zarzutów wykonanie na wysokim poziomie jak przystało na klasę premium ;) Całość po skończonej pracy wygląda całkiem przyzwoicie więc trud montażu zrekompensowany ;)

Jeśli szukasz haka holowniczego do Insigni lub innego modelu Opla polecam zajrzeć pod ten link  https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-opel-c-1_1191.html gdzie znaleźć możesz szeroki wybór topowych producentów haków holowniczych również opisywanego w tym artykule Auto-Haka.

Leave a Reply