Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Cześć! Dziś chciałbym przedstawić montaż haka holowniczego Opel Meriva pochodzącego z 2005 roku produkcji. Hak holowniczy do tego modelu został wybrany z palety polskiego producenta haków marki Steinhof zamówiony z tym sklepie https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-opel-meriva-2003-2010-p-3562.html. Model tego haka to O-174 i jest odkręcany na dwie śruby. Wiązka elektryczna była 7 biegunowa UNI7 właśnie ta https://www.dobrehaki.pl/uni7-uniwersalna-wiazka-haka-holowniczego-z-gniazdem-7-pin-p-2543.html Jak przebiegał montaż i czy były jakieś komplikacje? Na te pytania udzielę odpowiedzi w poniższym opisie montażu do Opla Merivy.

2005-opel-meriva-5

Montaż haka holowniczego Opel Meriva – przygotowanie

Sam montaż oceniam na średni z plusem, sporo kłopotów sprawia belka zderzaka głównie dostęp do śrub. Wymagane do montażu jest wiertło stopniowane stożkowe. Montaż wymaga wywiercenia dwóch otworów przez bagażnik. Reszta idzie w miarę sprawnie i bez problemowo. Czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na montaż w naszym warsztacie czy garażu to na spokojnie 3-4 godziny.

Montaż haka holowniczego Opel Meriva zaczynam od otwarcia tylnej klapy i wyjęcia wszystkich wypełnień podłogi. Zostaje w bagażniku nam tylko koło zapasowe, które ogólnie nie przeszkadza.
Demontaż zderzaka jest prosty, w nadkolach mamy po jednej śrubie na tzw. torx, i dodatkowo odkręcany zderzak jest w jego narożnikach. Następnie odkręcamy 4 plastikowe śruby widoczne po otwarciu bagażnika, oraz kolejno 4 kołki rozporowe które znajdują się pod samochodem. Zderzak aktualnie trzyma się tylko na szynach bocznych, odciągamy rogi zderzaka wkładamy dłoń i energicznie odciągamy. Zderzak powinien wyskoczyć z szyn bez problemowo.

Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Odpinamy oświetlenie rejestracji i odkładamy zderzak na bok w bezpieczne miejsce. Niestety pod samochodem mamy trochę pracy, należy zdjąć tłumik z trzech wieszaków. Potem odkręcamy belkę zderzeniową, przy której możemy się trochę nagimnastykować gdyż nakrętki są od wewnątrz i kiepsko jest z miejscem do działania ale po dłuższych wygibasach zadanie do wykonania.

Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Przy prawym kole idzie wiązka przewodów którą musimy odczepić z fabrycznej opaski. Polecam weryfikację na punktowanych otworów w bagażniku, gdyż jest kilka które nas mogą zmylić. Dobrym rozwiązaniem jest użycie ostrego gwoździa, delikatnie naznaczyć przez otwory pod autem i sprawdzić gdzie dokładnie musimy się od bagażnika przewiercić. Dwa otwory mamy po lewej stronie jeden po prawej. Błędne przewiercenie z prawej strony może być opłakane w skutkach, gdyż w pobliżu błędnego wiercenia znajduję się wlew paliwa.

Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Jeżeli otwory mamy już poprawnie wykonanie, wkładamy śruby wraz z tulejkami, od spodu przykładamy wsporniki, uważając na wiązkę (żeby nie przygnieść).
Przykręcamy całość zwracając uwagę na zachowanie kolejności podkładek. Wsporniki pokrywają się z otworami na tylnym pasie, ważne więc jest skręcanie wszystkiego na początku nie na siłę zachowując luz na gwincie, dopiero jak wszystkie śruby mamy dokręcone w palcach możemy dociągać wszystko kluczem. Belkę kręcimy na śrubach M10 oraz M8. Zamocowanie zaczepu możemy przyjąć że mamy zakończone.

Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Przykładamy zderzak, znaczymy podcięcie zgodnie z szablonem dostarczonym wraz z instrukcją, która w mojej opinii mogła by być nieco bardziej wyrazista i czytelna . Na tym etapie montowałem wiązkę elektryczną haka, auto na szczęście posiada dwa otwory z gumowymi zaślepkami które można idealnie wykorzystać pod montaż tej wiązki.

Montaż wiązki elektrycznej.

Montaż wiązki haka wymaga zdemontowania tylnych lamp, odkręcamy 4 śruby następnie potrzebujemy kawałek linki hamulcowej lub najlepiej strunę muzyczną aby ułatwić sobie montaż wiązki. Przepuszczamy przewody jak na poniższych zdjęciach, podpinamy zgodnie z kolorami. Masa dla ułatwienia jest na grubym brązowym przewodzie przy lewej wtyczce.
Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Po podpięciu odpowiednio wiązki elektrycznej bierzemy się za składanie całości. Montujemy zderzak na swoje miejsce dokręcamy kulę haka oraz gniazdo elektryczne, składamy wypełnienie bagażnika wyjęte wcześniej. No i gotowe wszystko na swoim miejscu hak zamontowany wykonane kawał dobrej roboty ;)

Montaż haka holowniczego Opel Meriva

Kilka słów podsumowania. Hak holowniczy i cały zestaw solidnie wykonany z dużą starannością, otwory haka poprawnie wykonane, pokrywały się idealnie z tymi w karoserii. Podcięcie zderzaka bardzo estetyczne. Minus za instrukcję montażu, ale to już oddzielny temat do rozmów, Steinhof tak ma – znacznie lepsze instrukcje montażu, bo obrazkowe ma Autohak. Wiązkę montowaliśmy sygnowaną logiem Martec UNI7, wyprowadzona na dwie strony podłączoną do gniazda. Jakość wiązki elektrycznej bardzo dobra, przewody dobrej długości oraz grubość przewodów naprawdę odpowiednia. Ogółem montaż jak i wykonanie na plus, trochę zabawy było, ale jakość wykonania i satysfakcja po zakończeniu rekompensuje trud montażu.

Jeśli potrzebujesz hak do Opla Merivy albo do innego Opla to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl dzięki któremu mam zdjęcia z montażu, która znajduje się pod linkiem Haki Holownicze Opel

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej.

2 Komentarze

    • Jacek on 26 sierpnia 2019 at 13:14
    • Odpowiedz

    Jaki rozmiar wiertła będzie potrzebny?

    1. Wszystkie informacje dostępne są w instrukcji montażu jak się zamawia hak holowniczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.