Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Witajcie! Dzisiaj przedstawię wam montaż haka holowniczego Range Rover Sport. Hak holowniczy do tego modelu SUV’a został wybrany z palety polskiego producenta haków marki Steinhof zakupiony już tradycyjnie na stronie https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-land-rover-range-rover-sport-2013-p-3282.html. Samochód który był u nas na warsztacie jest ostatnią wersją sporta – rok modelowy 2015 rok. Klient zdecydował się z oczywistych względów, na hak wypinany automatycznie pionowo. Model Steinhof L-117. Wiązka w wariancie dedykowanym firmy Hak system, jest to wersja dedykowana do tego modelu, samochód posiada oryginalne złącze pod zderzakiem. Jak przebiegł montaż i ile z nim było zabawy? Dowiecie się poniżej.

montaż-haka-holowniczego-range-rover-sport-09

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport – przygotowanie

Montaż rozpoczynamy od demontażu środkowej wnęki zderzaka dwie spinki oraz klipsy i całość schodzi łatwo i bez problemowo, następnie należy zdemontować tylne lampy oraz zderzak. Kilka wkrętów w nadkolach. Całość schodzi gładko bez kłopotów, młody samochód więc aż się miło pracuje  :)
Aktualnie mamy dostęp do tylnej belki którą należy zdemontować wraz z wieszakami tłumików. Całość nie jest ponownie montowana.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Sprawdzamy kompletację zaczepu i przykręcamy belkę haka L-117 w miejsce belki tylnej naszego Range Rovera. Ponieważ auto jest zaledwie 2 letnie, wszystko wykręca się i wkręca bez żadnych kłopotów i oporów. Po wkręceniu w palcach śrub montażowych M10 w miejsce belki i M12 w mocowania pod autem, dokręcamy je mocno ale z wyczuciem kluczem. Możemy użyć do tego z godnie z instrukcją klucza dynamometrycznego przykręcając z siłą 50Nm dla śrub m10 i 60 Nm dla śrub M12.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Producent przygotował w belce haka nowe uchwyty dla tłumików, co jest wygodnym rozwiązaniem po demontażu oryginalnej belki z wieszakami. Całość skręcamy tak samo jak powyżej zgodnie z instrukcją która dołączona jest do zestawu haka holowniczego marki Sreinhof. Dokręcamy gniazdo kuli wraz z uchwytem gniazda elektrycznego za pomocą śrub M12. No i mamy cały zestaw już na aucie. Pozostało tylko podpiąć wiązkę.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Montaż dedykowanej wiązki elektrycznej.

Będąc na aktualnym etapie montażu, warto podpiąć dedykowaną wiązkę Hak system. W tym modelu auta wszystko jest naprawdę super przygotowane przez producenta. Łatwy dostęp, przygotowana wiązka kabinowa do podpięcia z kostkami na zewnątrz, ułatwia znacząco pracę przy tym haku.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Montaż wiązki elektrycznej zajmuje dosłownie kilka sekund. Wpinamy się w kostki powyżej belki haka, dopinamy wiązkę opaskami do belki zabezpieczając ją przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Sprawdzamy testerem połączenie wiązki, czy światła działają bez zarzutów, jeśli tak to mamy całość przygotowaną

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Samochód powinien rozpoznać przyczepę oraz wiązkę zaraz po podpięciu. Czujniki parkowania wymagają aktywacji w sterowniku, może tego dokonać tylko Autoryzowany serwis .

UWAGA!

Ważną kwestią podczas zamawiania wiązki jest odpowiedni dobór, inną wiązkę zamawiamy jeżeli będziemy holowali przyczepę z zwykłym oświetleniem. Całkiem innego wyboru wymaga wiązka która będzie współpracowała z oświetleniem LED w przyczepie.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Pozostało nam zamontować zderzak i skręcić wszystko w całość. Producent haka wspomina o konieczności podcięcia zderzaka co jest w tym modelu samochodu konieczne. Podcięcie odbywa się na zaślepce zderzaka więc samo cięcie i trasowanie jest ułatwione gdyż mamy drobny element w rękach a nie cały zderzak. montujemy zderzak na swoje miejsce. Wpinamy kule haka do gniazda. Przykładamy zaślepkę zderzaka do haka trasując sobie na niej markerem linie cięcia. Podcięcie zaślepki zderzaka jest dość znikome ale niestety konieczne, dodamy tylko, że jest praktycznie nie widoczne po wykonaniu i zamontowaniu na aucie.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Po wykonaniu podcięcia, montujemy gotową już zaślepkę na swoje miejsce. Skręcamy elementy wnęki o których demontażu wspominaliśmy na początku. Montujemy wszystko w całość sprawdzając przy okazji wszystkie łączenia ze sobą tak aby spasowanie elementów nie odbiegało od wersji z przed montażu. No i proszę mamy gotowy zestaw z hakiem do odbioru.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport – podsumowanie.

Reasumując montaż haka holowniczego Range Rover Sport stwierdzam, że praca przy tym aucie to czysta przyjemność. Wszystko przebiega sprawnie bez zbędnych problemów. Wykonanie samego haka jak i wiązki perfekcyjne. Ułatwienia producenta przy montażu wiązki na duży plus. Montaż całości odbył się sprawnie i przyjemnie, nie tracąc przy tym zbyt dużo czasu. Godzina zarezerwowana na ten montaż powinna w zupełności wystarczyć.

Montaż haka holowniczego Range Rover Sport

Jeśli potrzebujesz hak do Range Rovera albo do innego modelu Land Rovera to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl skąd mam dzięki ich uprzejmości zdjęcia z montażu, która znajduje się pod linkiem Haki Holownicze Land Rover

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.