Montaż haka holowniczego Renault Grand Modus

Samodzielny montaż haka holowniczego Renault Grand Modus jest jak najbardziej możliwy i prosty do wykonania o czym świadczy poniższy tekst. Po krótkiej rozmowie z doradcą w sklepie dobrehaki.pl padł wybór na hak G59A z firmy Auto-Hak ze Słupska. Jest to model z kulą haka wypinaną poziomo. Jak widać sam montaż przebiega sprawnie i w łatwy sposób więc przy odrobinie chęci i manualnych zdolności każdy będzie mógł sam tego dokonać. Pomocna może przy tym okazać się instrukcja załączona do zestawu a także podnośnik bądź kanał warsztatowy.

Montaż haka holowniczego Renault Grand Modus


Samodzielny montaż haka holowniczego Renault Grand Modus

Montaż haka przebiega bez problemowo. Postępując zgodnie z instrukcją łatwo było sobie samemu poradzić z założeniem tego haka nawet w domowych warunkach. Jak wspomina instrukcja demontaż zderzaka i jego podcięcie nie było wymagane w tym przypadku, co potwierdza się również w praktyce. Warto skorzystać z podnośnika kolumnowego aby praca była znacznie ułatwiona. Natomiast jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy skorzystać z kanału lub najazdów. Ułatwi nam to dostęp do spodu auta i podłużnic do której będziemy przykręcać belkę haka. Aby tego dokonać musimy znaleźć w podłużnicach odszukać i udrożnić zaślepione otwory montażowe przygotowane przez producenta samochodu. Często w przypadkach gdy nie ma zaślepek takowych otworów zbiera się w nich brud i błoto zatykając otwory, trzeba je udrożnić lub jeśli jest taka opcja zdjąć zaślepki aby się do nich dostać.

Montaż haka holowniczego Renault Grand Modus

Należy następnie przykręcić luźno wsporniki boczne (poz. 4 na instrukcji) do podłużnic śrubami M10x110mm (poz. 9 na instrukcji) poprzez otwory w podłużnicach pojazdu jak pokazano na rysunku w instrukcji montażu. Widać również na zdjęciach powyżej i poniżej. Pomiędzy zamontowane wsporniki należy wsunąć belkę główną zaczepu (poz. 1) i skręcić śrubami M10x30mm (poz. 10). Wszystko możemy już skręcić mocniej zgodnie z normami momentu podanych w tabeli która znajduje się we wspomnianej już wielokrotnie instrukcji montażu haka holowniczego.

Montaż haka holowniczego Renault Grand Modus


Samodzielny montaż haka holowniczego Renault Grand Modus – finalizacja

Pozostało nam przykręcić korpus automatu (poz. 7) śrubami M12x25mm (poz. 8) wraz z blachą pod gniazdo elektryczne (poz. 3). Widać jak to wygląda mniej więcej na zdjęciu poniżej. Widoczna wersja z zaślepką haka, tak też można korzystać na co dzień bez potrzeby wpinania kuli haka. Nic nam za autem nie wystaje nic nie przeszkadza a zaślepka pozwoli utrzymać gniazdo haka w doskonałej kondycji. Kula natomiast może bezpiecznie leżeć w bagażniku czy też pozostać w garażu czy piwnicy.

Montaż haka holowniczego Renault Grand Modus

Kolejnym krokiem jest zamontowanie wiązki elektrycznej. Podłączyć przewody gniazdka 7pin do instalacji elektrycznej zgodnie z instrukcją fabryczną samochodu. Zakupiona została wiązka UNI7 w wspomnianym wcześniej sklepie i mimo lekkich problemów z przeprowadzeniem przewodów do wewnątrz pojazdu , samo podpięcie nie stanowiło już problemu. Instrukcja wyjaśnia jak krok po kroku podłączyć dane przewody. Na sam koniec pozostało nam zamocować kulę zgodnie z instrukcją dołączaną do zaczepu z końcówką szybkodemontowalną. Jak widać na zdjęciu poniżej kula znajduje się w gnieździe, cały zestaw gotowy już do swojego głównego zadania. Co widać również po zdjęciach, pierwsze testy się odbyły ;)

Montaż haka holowniczego Renault Grand Modus

Podsumowanie

Ogółem czas jaki powinniśmy sobie zarezerwować na samodzielny montaż haka holowniczego Renault Grand Modus to maksymalnie 2 godziny. Montaż jest szybki i odbywa się bez komplikacji. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem haka do tego lub innego modelu RENAULT proponuje wejść w ten link https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-renault-c-1_1391.html gdzie znaleźć możesz szeroki wybór topowych producentów haków holowniczych w tym opisywanego w tym artykule Auto-Haka.

Leave a Reply