Montaż haka holowniczego Jeep Grand Cherokee

Każdy z nas chyba nie jednokrotnie zastanawiał się nad założeniem haka holowniczego. Nie inaczej było w przypadku właściciela opisywanego samochodu. Właściciel Jeepa zdecydował się na zakup haka holowniczego Auto-Hak JP06. Jak przebiegł montaż haka Jeep Grand Cherokee? Czy było łatwo i bez problemowo? Tegoo dowiecie się poniżej.

Zakup haka holowniczego

Nasz bohater zdecydował się na zakup haka holowniczego w sklepie dobrehaki.pl i z małą pomocą opinii znalezionych w internecie padła decyzja o zakupie haka ze Słupska do tego modelu auta, mianowicie chodzi o Auto-Hak JP06, który znalazłem tutaj https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-jeep-grand-cherokee-2005-2011-p-977.html. Gdy paczuszka dotarła do nas wzięliśmy się za montaż haka Jeep.

Montaż haka Jeep Grand Cherokee – krok po kroku

Instrukcja Auto-Haka (dostępna TUTAJ) przewiduje demontaż zderzaka tylnego oraz koła zapasowego. Zderzak trzeba demontować faktycznie, jednak koło zapasowe może zostać na swoim miejscu. Jeżeli natomiast była by zamontowana butla gazowa większa niż koło zapasowe wtedy możemy napotkać problem przy montażu. Hak holowniczy obok koła zapasowego przechodzi raczej na styk więc przy butli mógł by być faktyczny problem.

instrJP06(640x320)

Demontaż zderzaka rozpoczynamy od wyjęcia czterech zaślepek usytuowanych na górze zderzaka, można je ponownie wykorzystać więc trzeba obchodzić się z nimi delikatnie by nie generować sobie nie potrzebnie kosztów. Po otwarciu klapy bagażnika, od czoła znajdują się dwie śruby na tzw. torx które odkręcamy. Pod samochodem, od spodu zderzaka mamy również cztery kołki które również podważamy delikatnie by nie połamane móc ponownie wykorzystać. Następnie w nadkolach natrafiamy na kołki/nity plastikowe, niestety jednorazowe. Wpychamy środek aż wpadnie i mamy kołki uwolnione. Jest po trzy sztuki na stronę i niestety nie da się ich powtórnie wykorzystać. Na szczęście zakup nowych nie jest drogi. Zestaw nowych kosztuje 10 zł za 10 sztuk. Montowanie na wkręty itp. raczej nie wchodzą w grę z wiadomych względów.

IMAG0708(640x280)

Zderzak jest dodatkowo przykręcony w rogach przy kołach nakrętką M10 (widoczną na powyższym zdjęciu) którą jest ciężko odkręcić ze względu na słaby dostęp. Po odkręceniu nakrętek zderzak należy odciągać do tyłu, jednocześnie delikatnie odchylając rogi. Całość schodzi gładko, po odsunięciu zderzaka odpinamy wtyczkę od czujników oraz światła mgłowego. Zderzak odkładamy w bezpieczne miejsce.

Czas na montaż haka

Zabieramy się za montaż haka, belkę wbijamy na swoje miejsce delikatnie młotkiem gumowym, wchodzi dość ciasno na cztery otwory. Hak jest wykonany starannie więc pasuje idealnie. Po zgraniu otworów z belką wkładamy śruby M14 i dokręcamy od wewnątrz płaskim kluczem 22. Dokręcamy kulę oraz blachę pod gniazdo i mamy kompletny hak holowniczy zamontowany na aucie.

IMAG0698(640x280)

Wiązka elektryczna do tego modelu auta, zalecana jest w wersji dedykowanej. W odległości 20 cm od haka jest wtyczka na gniazdo 13 PIN posiadająca wszystkie przewody pod kemping. Klient zdecydował się na wiązkę uniwersalną Uni8 dostępną w naszym sklepie. Oryginalną wtyczkę musimy obciąć a wszystkie przewody lutujemy za kolejnością. Ze względu na montaż wiązki pod podwoziem zalecamy koszulkę termokurczliwą i dużą ilość izolacji. Tak by wiązka była solidnie zabezpieczona przed zabrudzeniem i dostępem do cieczy. Wiązkę uniwersalną Uni8 skracamy na wymiar ok 30 cm. Zderzak montujemy w odwrotnej kolejności, uwzględniając nowe nity o których wspominaliśmy wcześniej. Zderzak w naszym aucie miał wykonane podcięcie w zderzaku fabrycznie, więc nie musieliśmy tego robić manualnie na własną rękę. Hak razem z wiązką już na aucie i trzeba przyznać, że pięknie zgrywa się w wizualną całość.

zamontowany hak holowniczy jeep grand cherokee

Podsumowanie

Sam montaż oceniam na średni plus, duże kłopoty  przy montażu są głównie ze zderzakiem. Dodatkowy koszt nitów, małe problemy przy demontażu zderzaka to chyba jedyne utrudnienia na które napotkaliśmy. Reszta montażu przebiegła sprawnie. Wiązka uniwersalna po małych przeróbkach spasowała bez problemu, choć zdecydowanie zalecane jest stosowanie wiązki dedykowanej do tego modelu. Właściciel Jeepa wybrał jednak inaczej, a my byliśmy zobligowani do jej montażu w sposób prawidłowy. Tak też uczyniliśmy. Grunt, że hak na miejscu, wszystko działa i klient zadowolony co jest najważniejszym elementem tej układanki ;)

W kwestii haka holowniczego do tego Jeepa lub innych modeli warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego DobreHaki.pl pod adresem: https://www.dobrehaki.pl/haki-holownicze-jeep-c-1_765.html

W przypadku dodatkowych pytań zostaw komentarz.

 

 

4 Komentarze

Skip to comment form

  • jozef on 17 kwietnia 2018 at 10:39
  • Odpowiedz

  pokarzcie podllanczanie wiazki elektrycznej wastfalia do jeep cherokke 2016 rok

  1. Warto sprawdzić nasz filmik na Youtobe: https://www.youtube.com/watch?v=JZVhedQTi3k :)

  • Jozef on 17 kwietnia 2018 at 10:42
  • Odpowiedz

  pokarzcie montaz instalacji haka westfalia jeep chirokke 2016 rok

  1. Panie Józefie, jak będzie taki montaż to pokażemy, Pan ma taki hak czy chce dopiero kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.