Montaż haka Toyota Rav 4

Montaż haka holowniczego Toyota Rav 4

W naszym warsztacie pojawił się bardzo ciekawy samochód. Najnowszy model Toyoty Rav 4 , temat godny uwagi z kilku powodów:

  1. Pierwszy opis w sieci tego modelu, dokładne zdjęcia oraz masa ciekawych informacji.
  2. Montaż realizowany w samochodzie który posiada gwarancję producenta, elektryka dedykowana dla modelu

Klient był zdecydowany na zakup Haka holowniczego który posiada szybki system demontażu kuli. Preferował również zakup zestawu w przystępnej kwocie, wybór padł na sprawdzony Polski Produkt firmy Auto Hak.

Automat wypinany horyzontalnie – Sprawdzony tani dobry automat.

Wiązka jako uzupełnienie kompletu została wybrana w opcji dedykowanej dla tego modelu, zachowanie stanu oryginalnej instalacji bez lutowania gwarantuje brak utraty gwarancji na pojazd. Moduł zastosowany w komplecie jest wykonany bardzo solidnie, wiązka posiada zaślepki montowane w podwozie – Jednym słowem pełen profesjonalizm wykonania. W sieci oraz portalach aukcyjnych pojawiają się również świecące pogrubione oferty dla Chińskich wiązek, odradzamy zakup takich kompletów. Ich niska cena nie jest zaletą tylko wadą ! Jakość wykonania jest tragiczna, nie wspominając o natychmiastowej utracie gwarancji na pojazd.

Poniżej zdjęcia montowanych części:

Hak Holowniczy:

RAV 4

RAV 4

Wiązka dedykowana:

Rav 4

 

Rozbieramy samochód

Montaż zestawu rozpoczynamy od zdemontowania zderzaka, kilka śrub jest schowanych w zakolach przeciwbłotnych wnęce bagażnika oraz pod zderzakiem. Hak był montowany z kanału, dostęp do wszystkich otworów był bardzo dobry. Jeżeli wszystko poszło gładko, udało nam się zdemontować zderzak czeka nas znacznie przyjemniejsza praca. Belkę zderzeniową widoczną na zdjęciu musimy zdemontować, wszystkie śruby są widoczne, z racji wieku samochodu odkręcają się jak masełko :)  Belka oraz śruby nie są ponownie wykorzystywane.

Rav 4

 

Rav 4

 

Tłumik widoczny na zdjęciu powyżej musimy upuścić z zawiesia, z lewej strony odkręcić fabryczne ucho do holowania, śruby należy zostawić. Po wyczyszczeniu dokładnie powierzchni, możemy przystąpić do montowania górnych oraz bocznych wsporników między które dokręcamy belkę centralną. Wcześniej zdemontowane ucho przykręcamy ponownie z wykorzystaniem śrub które wkręcone fabrycznie, podwieszamy tłumik i możemy się cieszyć zamontowanym hakiem :)

Rav 4

 

Przed ponownym zamontowaniem zderzaka należy wykonać kosmetyczne podcięcie jego dolnej krawędzie. Podcięcie po wykonaniu jest kompletnie niewidoczne.

Rav 4

 

 

Prezentacja zaczepu:

Rav 4

 

Montaż wiązki – Schemat:

Montaż wiązki najlepiej przeprowadzić po zdemontowaniu zderzaka, ułatwia to znacznie umieszczenie przewodów w fabrycznych punktach. Sam montaż postaram się pisać w podpunktach:

  1. Dokręcenie gniazda do przewodów
  2. Zlokalizowanie fabrycznej wtyczki – lewy boczek, podpięcie wtyczki.
  3. Dokręcenie masy w wyznaczonym punkcie.
  4. Podpięcie modułu sterującego, ulokowanie taśmą dwustronną lewy boczek.
  5. Dołożenie do skrzynki bezpieczników bezpiecznika 15A

Poniżej zdjęcia z montażu:

Rav 4

Rav 4

Rav 4Rav 4

 

Całość należy po zamontowaniu sprawdzić testerem diagnostycznym, samochód wykrywa obciążenie tylko pełnym zestawem świateł.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.