Fiat Punto II Montaż haka holowniczego z modułem

Fiat Punto II Montaż haka holowniczego  .

Dziś do naszego warsztatu zawitał samochód, Fiat Punto II drugiej generacji na montaż zestawu haka holowniczego, Fiat Punto II wymaga do instalacji wiązki wyposażonej w moduł.

Hak holowniczy który montowałem był Polskiego producenta firmy Steinhof, zestaw posiada homologację europejska, a samo wykonanie oraz dopasowanie do samochodu stoi na wzorowym poziomie. Nie napotkałem żadnych problemów podczas montażu. Plusem zestawu Steinhofa w samochodzie Fiat Punto, jest możliwość zamontowania haka bez potrzeby demontażu zderzaka, jest to trochę trudniejsze do wykonania ale możliwe. Można uniknąć urwania jakiegoś zaczepu, spinki i tego typu rzeczy. Do montażu należy opuścić tłumik, a jego wieszak zdemontować wraz z osłoną. W samochodzie są już wykonanie otwory w podłużnicach, które fabrycznie zaślepione są plastikowymi korkami. Otwory należy przewiercić wiertłem 10,5 w stronę bagażnika, po dwa otwory na stronę. otwory muszą być wykonane starannie w pionie do góry, jeżeli wywiercimy otwór ukośnie będzie spory problem z montażem.
W wywiercone otwory wkładamy tulejki dystansowe, od spodu przykładamy korpus belkę haka a od góry wsuwamy śruby montażowe wraz z specjalną podkładka. Jednocześnie skręcamy uchwyt tłumika. Wspornik przykręcamy również do Pasa tylnego śrubami M10 wkładanymi w stronę bagażnika. Następnie wiertłem 12,5 wiercimy otwory we wspornikach bocznych, wykonujemy po jednym otworze w stronę bocznych wzmocnień. Po tej operacji skręcamy boczne korpusy ze wzmocnieniami śrubami M12x30 wkładanymi w stronę wzmocnień oraz podkładkami zwykłymi,sprężystymi i nakrętkami M12. Do korpusu przykręcamy kulę haka za pomocą śrub M12x65 oczywiście wraz z podkładkami zwykłymi, sprężystymi oraz nakrętkami M12, które są w zestawie . Z lewej strony przykręcamy uchwyt gniazda elektrycznego. Na koniec sprawdzamy czy wszystkie połączenia śrubowe zostały odpowiednio mocno dokręcone.

Wiązka montowana w tym samochodzie jest wyposażona w moduł, włoskie modele w tym Fiat Punto MK2 posiadają elektrykę sterowaną szyną Can-Bus. Moduł był konieczny, auto na zwykłej wiązce wyświetlało błędy żarówek.

 

Fiat Punto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.