Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso z 2008 r.

Dziś chciałbym przedstawić montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso pochodzącego z 2008 roku produkcji. Hak holowniczy do tego modelu został wybrany i zakupiony na stronie https://www.dobrehaki.pl/hak-holowniczy-citroen-c4-picasso-2006-2013-p-2808.html. Hak holowniczy pochodzi z palety polskiego producenta haków marki Steinhof. Mowa tu o haku C-041 który jest przeznaczony do tego francuskiego mini vana. Wiązka która została założona to WH1R od firmy Quasar zakupiona tutaj https://www.dobrehaki.pl/wh1r-wiazka-haka-holowniczego-z-modulem-13-pin-p-2547.html. Jak przebiegał montaż i czy wystąpiły jakieś komplikacje podczas montażu? Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się poniżej.2Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso – przygotowanie

Montaż haka holowniczego rozpoczynamy już tradycyjnie od sprawdzenia i kompletacji wszystkiego. Lepiej sprawdzić sobie zawczasu niż później tracić czas na szukanie śrubek czy co gorsza zapomnieć czegoś przykręcić. Jeśli mamy wszystko sprawdzone i przygotowane to zabieramy się do pracy.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Producent haka holowniczego z Tarnowa, firma Steinhof deklaruje w swojej instrukcji brak demontażu zderzaka a także brak jego podcięcia. Wszystko się zgadza gdyż hak holowniczy do tego modelu Citroena faktycznie nie wymaga ani podcinania zderzaka ani jego demontażu. Wszystko może odbyć się pod autem bez konieczności zdejmowania elementów karoserii Citroena.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Zabieramy się za montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma konieczności demontażu czy podcinania zderzaka musimy jedynie mieć dostęp do podwozia. Dlatego też kanał czy podnośnik kolumnowy jest w tym wypadku nie zbędny. Jeśli mamy już taką możliwość to wchodzimy pod samochód by zająć się mocowaniem zderzaka. Zderzak w Citroenie zamontowany jest od spodu na dwie śruby, które wykręcamy a mocowania odcinamy nożykiem. Ponowne zapięcie plastiku po zamontowaniu haka będzie ciężkie do wykonania, dodatkowo tworzywo jest bardzo łamliwe.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Powyżej wspomnianego mocowania zderzaka mamy belkę zderzeniową samochodu, przykręcona jest na 4 śruby. Dolne śruby wykręcamy i odkładamy na bok. Sprawdzamy szpilki na lewej i prawej podłużnicy, oczyszczamy gwinty i możemy przykładać boczne wsporniki lewy oraz prawy.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Dokręcamy wsporniki haka nakrętkami M10 na ok 3/4 obroty śruby czyli nie do końca gwintu. Tylko tak aby się trzymało, pozwoli to na późniejsze lepsze spasowanie. Będziemy widzieć że otwory w wsporniku pokrywają nam się z otworami po śrubach które zostały zdemontowane. Wykorzystujemy nowe dłuższe śruby które są w komplecie z zakupionym hakiem, pod spód dajemy grube kwadratowe podkładki.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Skręcamy wszystko ze sobą, pomiędzy wsporniki wsuwamy belkę haka i przykręcamy śrubami M12 poprzez metalowe podkładki z 3 otworami. Wszystkie wkręcone śruby przykręcamy już mocno do końca. Najlepiej przykręcać je z momentem podanym w tabeli instrukcji dołączonej do zestawu. Na tym etapie możemy mówić że hak mamy już zamontowany. Pozostało przykręcić gniazdo elektryczne oraz kulę haka.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Montaż wiązki elektrycznej.

Montaż wiązki wymaga demontażu boczku bagażnika z lewej strony. Celem demontażu, ściągamy uszczelkę tylnej klapy, odpinamy dwa kołki przy podłodze. odchylamy wykładzinę bagażnika. Maskownicę progu bagażnika plastikową odkręcamy trzema śrubami i demontujemy. Boczek jest materiałowy i można odchylić nie polecam demontować całości. Zbyt czasochłonne i zupełnie nie potrzebne. Mamy dostęp do wszystkiego jak widać na poniższym zdjęciu.

zdj.1
Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Wiązka zawiera pojedynczy przewód bardzo gruby który posiada zasilanie 12V do niego dajemy stałe zasilanie na bezpieczniku. Poniższej zdjęcie obrazuje podpięcie światła wstecznego przy wiązce 13PIN. Wiązki Q-WH1R posiadają światło cofania wyprowadzone na prawą stronę. Trzeba przewód pomarańczowy odizolować i podpiąć zgodnie z tym co widać na zdjęciu.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Podpinamy.

Na poniższym zdjęciu przewód koloru fioletowego to kierunek lewy szukamy go w wiązce widocznej na zdjęciu numer 1 i podpinamy pod żółty przewód naszej wiązki. Kolor żółty to światło pozycyjne szukamy jak poprzednio w wiązce samochodu (zdj.1) i podpinamy z przewodem czarnym w naszej wiązce haka. Stop mamy w aucie na białym przewodzie i podpinamy szukając jak powyżej tyle że pod kolor czerwony we wiązce haka.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Światło przeciwmgielne podpinamy zgodnie ze schematem na zdjęciu numer 1. Kolor przewodu w samochodzie brązowy – wiązka haka niebieski.
Przewód długi wiązki haka koloru zielonego prowadzimy pod maskownicą progu na stronę prawą, tam podpinamy przy lampie pod kolor brązowy jak na poniższym zdjęciu.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Masa jest po lewej stronie, grube zielono-żółte przewody, zgodnie z zasadą po nitce do kłębka kabelki doprowadzą nas w odpowiedni punkt :).
Zdjęcia z montażu wiązki są z początkowego etapu więc mogą wyglądać nie schludnie, ale zapewniamy że wszystko zostało solidnie zamontowane fabrycznymi złączkami, i zaizolowane, przewody dopięte opaskami do fabrycznych. Po sprawdzeniu wszystkich połączeń możemy śmiało stwierdzić, że hak mamy w całości kompletnie zamontowany. Pozostaje oddać auto właścicielowi.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso – podsumowanie 

Mimo bardzo dużego zaawansowania jeżeli chodzi o elektrykę oraz wyposażenie, montaż haka przebiegał dosyć płynnie i bez większych komplikacji. Montaż wiązki również nie był strasznie trudny choć cierpliwość się przy tym przydaje. Jak chodzi o sam montaż haka to rewelacja brak konieczności demontażu zderzaka sporo ułatwia w tym przypadku. Zaoszczędzamy sporo czasu który możemy poświęcić na wiązkę. Godzina do półtorej to czas który musimy sobie zarezerwować na montaż łącznie z wiązką. Warto zwrócić uwagę na plastikowe złączki klipsy itp. Potwierdza się temat delikatności francuskich wozów, kołki spinki są fatalnej jakości. Podsumowując robota czysta i przyjemna a samo auto też ciekawe więc montaż ogółem na duży plus i jak widać na zdjęciu poniżej hak prezentuje się przyzwoicie.

Montaż haka holowniczego Citroen C4 Picasso

Jeśli potrzebujesz hak do Citroen C4 Picasso albo do innego modelu Citroena to warto sprawdzić ofertę sklepu DobreHaki.pl skąd mam również dzięki ich uprzejmości zdjęcia z montażu, która znajduje się pod linkiem Haki Holownicze Citroen

W razie dodatkowych pytań proszę zostaw komentarz poniżej a na pewno się odezwę.

9 Komentarzy

Skip to comment form

 1. W moim citroenie są jakieś nietypowe szpilki w podłużnicy i żadna nakrętka nie pasuje nie wiem co z tym zrobić .

 2. Dzien dobry,
  podczas montażu niestety ukręciła sie szpilka wychodząca z podłuznicy (zdjęcie nr 5 od góry). Obecnie hak jest w tym miejscu chwycony tylko jedną. Czy wg. Pana wpływa to na zachowanie haka i rozkład sił przy ciągnięciu przyczepy?

 3. Czesc a gdzie znajduja sie kabelki prawego migacz i swiatel

 4. Witam. A te stałe 12V to skąd?

 5. Witam. W opisie nie jest napisane skąd „dokładnie” zasilić moduł 12V . Czy można to zrobić z gniazda zapalniczki? będącej niedaleko. Bo wiadomo że resztę trzeba poszukać przy lampach i dodatkowo masa.

 6. 1. W jaki sposób przeprowadzić przewód zasilający z wiązki 12V od tyłu auta do akumulatora?
  2. Czy przy podłączaniu tego przewodu ( i calej wiązki) trzeba odłączyć akumulator? Jezeli tak to który zacisk + czy – (bo w instrukcjach są rożne wersje)?

 7. W jaki sposób poprowadzić przewód zasilający do akumulatora? Czy podpina się wiązkę przy podłączonym akumulatorze czy trzeba go odłączyć (plus czy minus miałby być odłączony)?

 8. Czy była konieczność modyfikacji czujników cofania. Czy przy założonym haku czujniki wskazywały przeszkodę

  1. Nie trzeba było nic modyfikować, to niezwykle rzadka sytuacja kiedy kula widziana jest przez czujniki. Natomiast jeśli są czujniki można się pokusić o wiązkę z modułem z dezaktywacją czujników, wtedy po podpięciu wtyczki będzie rozłączało czujniki automatycznie i przyczepa nie będzie widziana jako przeszkoda. Na przykład taki zestaw 7 biegunowy https://www.dobrehaki.pl/mp2s-wiazka-haka-holowniczego-z-modulem-7-pin-p-2549.html albo 13 biegunowy https://www.dobrehaki.pl/wh3s-g13-wiazka-haka-holowniczego-z-modulem-13-pin-p-2550.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.