Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Dzisiaj na cel obierzemy montaż haka holowniczego VW Passat B7. Temat ciekawy, przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, sam samochód jest stosunkowo młody, co przekłada się na małą ilość ogólnodostępnych informacji dotyczących montażu haka holowniczego. Po drugie, montowany hak będzie… elektryczny. Haki wypinane elektrycznie to najdroższe haki dostępne na rynku. Musimy szczerze przyznać, że sami początkowo byliśmy zaskoczeni tą informacją. Smaczku dodaje również fakt, że hak był montowany samodzielnie a nie w profesjonalnym warsztacie. Tutaj szczególne podziękowania kierujemy w stronę „wojasa„, który udostępnił nam materiały i zdjęcia z montażu. Bardzo dziękujemy!

A może tak hak holowniczy Westfalia?

Wybór w kwestii samego haka padł na Westfalię – jest to marka, która mówi sama za siebie. Światowy lider w produkcji haków, czego można chcieć więcej?

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Niezbędne elementy, czyli co jeszcze potrzebne do montażu takiego haka

W celu pełnego i prawidłowego montażu haka do Passata B7 musimy jeszcze nabyć kilka rzeczy – jedną z nich jest elektroniczny moduł sterujący. Trzeba przyznać, że moduły Westfalii prezentują się niezwykle mocarnie, są pokaźnych rozmiarów, co daje poczucie solidności i tak naprawdę jest.moduł haka holowniczego VW Passat B7

… oraz wiązka elektryczna wraz z przyciskiem montowanym w bagażniku. Ta wiązka dotyczy tylko współpracy z elektrycznie zwalnianą kulą haka holowniczego. Nie przekazuje świateł przyczepie.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Właściwa wiązka dedykowana służąca do elektrycznego połączenia pojazdu z przyczepą przedstawia się następująco:

wiązka haka holowniczego VW Passat B7

Chińszczyzna? Tutaj to niemożliwe!

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę, że wszystkie zastosowane części są to oryginalne, sprawdzone wyroby. Szczególnie mamy tutaj na uwadze wiązkę dedykowaną. Stosowanie tanich, chińskich wiązek jest cenowo korzystne jedynie na początku. Chińskie wiązki są bardzo często wykonane byle jak, bez odpowiednich zabezpieczeń oraz z materiałów niskiej jakości. W przypadku zbyt dużego napięcia cała wiązka zostaje spalona a wraz z nią część fabrycznej instalacji samochodowej. W nowych samochodach bardzo często 40-50% wartości pojazdu to sama elektronika. Wiązki dedykowane posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią całą elektrykę w samochodzie. Wiązki dedykowane to atestowane i sprawdzone rozwiązania, na które producent daje realną gwarancję. Zastosowanie wiązki dedykowanej daje nam również jeszcze jedną najbardziej istotną zaletę ?znacznie uproszczony montaż. Stosując wiązkę dedykowaną unikamy zbędnego przecinania oraz lutowania kabli.

Wiązka do modułu haka dzieli się na 3 koloryCzarna wtyczka (A) odpowiada za połączenie z hakiem, czerwona (B) z samochodem, niebieska (C) z przyciskiem w bagażniku.

Mały protip.

Podczas podłączania się do instalacji elektrycznej samochodu dobrym rozwiązaniem jest odkręcenie samej skrzynki bezpieczników oraz wymontowanie schowka po lewej stronie kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością będziemy mogli manewrować przy skrzynce bezpieczników.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Wiązka czerwona (B)12 pin, dzieli się na:

-pin 2 (kolor niebiesko-czarny, grubość kabla 0,5) ? skrzynka bezpieczników C, 4 miejsce,

-pin 3 (kolor czarno-czerwony, grubość kabla 0,5) – BCM J519, wtyczka C, pin 17. Jest to sygnał światła stopu.

-pin 7 (kolor pomarańczowo-zielony, grubość kabla 0,35) – BCM J519, wtyczka C na 15 pin. Jest to system Can.

-pin 8 (kolor pomarańczowo-brązowy, grubość kabla 0,35) ? BCM J519, wtyczka C 16 pin do systemu Can,

-pin 9(kolor fioletowo-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników B komorze silnika

-pin 10 (kolor brązowy, grubość kabla 1,0) ? punkt masy, najlepiej podpiąć gdzieś niedaleko haka

-pin 11(kolor żółto-szary, grubość kabla 1,5) ? skrzynka bezpieczników C, miejsce 25, napięcie 12V stałe

-pin 12(kolor biało-czerwony, grubość kabla 1,5) ? skrzynka bezpieczników C, miejsce 23, napięcie stałe 12V

Wiązka niebieska (C) 12 pin, dzieli się na:

-pin 4 (kolor czarno-czerwony, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 4

-pin 5(kolor biało-czerwony, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 2

-pin 6(kolor brązowo-biały, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 1

-pin 10(kolor czarno-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników C (obok kierowcy), 37 miejsce, stałe napiecie 12V

-pin 11(kolor brązowo-czarny, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 3

To jeszcze nie koniec…

Sama wiązka dedykowana po zakupie jest gotowa do użycia. To co nam pozostaje, to wpięcie BCM J519 do wtyczki C (kolor beżowy) do pinów 15, 16 (system CAN) i do pin 17 (światło stop). Kolejną rzeczą, którą musimy wykonać jest przeciągnięcie wiązki do bagażnika. Miejsce poprowadzenia wiązki, możemy wybrać wg własnego upodobania. Najprościej jest to zrobić pod wykładziną idąc lewą stroną samochodu.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

W bagażniku musimy ściągnąć lewy boczek, aby zamontować moduł haka. Samo przykręcenie modułu to formalność, korzystamy już z gotowych otworów używając w tym celu dwóch śrub z nakrętkami. Po przykręceniu modułu pozostaje nam jedynie wpiąć wtyczkę czerwoną oraz niebieską.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Pora na cięcia.

W materiałowym wyciszeniu za pomocą nożyka wykonujemy prostokątne wycięcie, które posłuży do zamocowania przycisku od haka.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Po zamontowaniu przycisku, oraz założenia plastików naszym oczom powinien ukazać się następujący widok:Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Czas na montaż haka holowniczego do Passata B7

Po zamontowaniu całej elektroniki przyszła pora na montaż haka holowniczego. Najpierw musimy zdjąć tylny zderzak wraz z tylnymi lampami. Kolejno musimy zdemontować tylną belkę. W jej miejsce trafi nasz hak holowniczy. Hak wkładamy w podłużnice zaznaczone strzałkami poniżej.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Po włożeniu haka w podłużnice w każdej ze stron musimy przykręcić po 2 śruby. Po lewej stronie dodatkowo musimy zdjąć osłonę termiczną tłumika ? zasłania ona bowiem otwory. Po lewej stronie znajdziemy również okrągły otwór, który posłuży do poprowadzenia wiązki elektrycznej.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Kolejno podpinamy wiązkę dedykowaną do modułu. W dokładce zderzaka wycinamy otwór dla kuli. Tutaj ukłon w stronę VW, bowiem na dokładce znajdziemy dokładnie zaznaczoną linie wycięcia.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Sam otwór najprościej wyciąć przy użyciu wyrzynarki.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

W zasadzie to wszystko – montaż haka holowniczego VW Passat B7 prawie gotowy

Po założeniu tylnego zderzaka oraz tylnych lamp pozostaje nam jedynie zaprogramować hak holowniczy. Potrzebować będziemy w tym celu programu VCDS do CAN Gateway – w liście instalacji klikamy na trailer. Po pozytywnym kodowaniu pozostaje cieszyć się nam z elektronicznego haka holowniczego. Samo działanie haka wygląda następująco:

https://www.youtube.com/watch?v=QUYet0dOnsM

21 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Dzień dobry, zakupiłem i zamontowałem wg Pana instrukcji oryginalny hak westfalia odpinany Do passata b7 kombi. Hak kompletny z oryginalnym modułem i kompletna wiazka. Komputer nie wyrzuca rzadnych błędów. Czy mógłby Pan podpowiedzieć gdzie należy wykonać kodowanie? Wiem że należy dodać hak w rejestrze 69. Ale nie wiem co z czujnikami i czy w module aby i esp trzeba coś modywikowac? Proszę o pomoc ;)

 2. Witam. Zamontowałem hak holowniczy do Passat b7. Instalacja el. dedykowana tez podłączona. Jak na chwile podłączyłem do przyczepy to światła wszystkie działają.
  Czy muszę zakodować hak???? Jeśli tak to muszę mieć koniecznie specjalny program na komp. i złącze diagnostyczne?? Ile może to kosztować u mechanika???
  Pozdrawiam Pawian

 3. Witam. Zakupiłem używany hak do passata b7 kombi (3AA803880, vwag7n0907383, kompletna wiązka, wiązka 13pin) Chciałem skorzystać z instrukcji znalezionej na Waszej stronie i wszystko szło gładko do czasu podłączania okablowania. Otóż kolory w okablowaniu się nie zgadzają. Kable, które się nie zgadzają to: cienkie brąz-czarny, ziel-biały, ziel-czarny, nieb-czarny, brąz-biały. Jest jeszcze brązowo-czarny i niebiesko-żółty odchodzące z przekaźnika nr 646. Kolejne pytanie, czy trzy przewody idące do BCM J519 mają być dodatkowo dolutowane do pinów 15,16,17? Podejrzewam, że 4 kable (nie wiem które) łączy się z przyciskiem ale i tak co z resztą? Proszę o pomoc. Olek

  • Szanics Sándor on 1 kwietnia 2019 at 14:18
  • Odpowiedz

  Üdvözlöm.
  Vw passat elektromos vonóhoroghoz a piros kèk csatlakozású kábel kellene.
  Magyarul beszèlő kollega van e önöknél?

 4. Witam, mam pytanie odnośnie samego składania haka. Mam zamontowany w B7 hak ze stałą główką, w garażu parkuję swoje oraz żony auto na styk. Miałbym luźniej przy możliwości składania główki haka. Potrzebuję wyłącznie info odnośnie przycisku składania i rozkładania haka. Czy silniczek wymaga tylko zmiany polaryzacji czy działa na zasadzie podania impulsu masy lub zasilania aby zwolnić główkę haka ? ogarniam tematy elektryczne ale zanim zabiorę się temat wolę wiedzieć czy to ma zatrybi. pozdrawiam serdecznie

  1. mam taki sam problem z hakiem westwalja bardzo prosił bym o kontakt
   telefoniczny 531-711-485 lub

  2. podpinam sie pod pytanie, czy hak mozna wyzwolić jakimś innym impulsem – mam już moduł i okablowanie pod hak wpinany, a chetnie bym założył składany.

 5. Dzień dobry
  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Kupiłem wiązkę na allegro:
  http://allegro.pl/vw-passat-b7-cc-przycisk-haka-7n0959511b-wiazka-i5738961021.html
  Mając moduł 7N0 907 383 , przycisk haka 7N0959511B, belkę haka z wiązką oraz wiązkę , która to wszystko spinała spróbowałem to spiąć na krótko. Podłączyłem przewody masowe pod minus akumlatorka żelowego 12V a przewody z pinu 11 i 12 czerwonej wtyczki pod plus akumlatorka. Dioda przycisku się zapaliła więc myślałem , że uda mi się odbezpieczyć kulę. Niestety po użyciu przycisku coś zabzyczało, kula się nie odbezpieczyła. Po ponownym podłączeniu przewodów dioda przycisku się już nie zapala a na użycie przycisku nie ma żadnej reakcji. Czy to oznacza , że coś spaliłem? Jeśli tak to co – moduł czy przycisk. A może w ogóle mam wadliwe elementy. Dzwoniłem do firmy Martec ale tam niestety powiedziano mi , że ich wiązka nie nadaje się do haka odpinanego elektrycznie. Może Pan zna jakiś warsztat w okolicy Warszawy, który by mi podłączył elektrycznie gdyż obawiam się , że sam nie dojdę co zniszczyłem i czy jest sens próbować montować mój zestaw na samochodzie.

 6. Czy można prosić o bardziej szczegółowe informacje o podłączeniu wiązki do samochodu. Na przykład: -pin 9(kolor fioletowo-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników B komorze silnika – ale do czego w tej skrzynce przypiąć przewód? No i jak zaprogramować przyczepę w komputerze? Czy każdy elektronik samochodowy da sobie z tym radę?

  Pozdrawiam
  Darek

  1. Dzień dobry,
   Dziękuję za zapytanie, wiązki różnych producentów różnią się również schematem podłączenia. Dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiązka powinna być ze szczegółową instrukcją montażu, gdzie ma to miejsce w sklepie DobreHaki.pl: https://www.dobrehaki.pl/wh1pro-wiazka-haka-holowniczego-z-modulem-7-pin-p-2546.html (w pudełku wraz z wiązką znajduje się instrukcja montażu, dodatkowo sklep udostępnia wersje on-line, co jest dużym ukłonem w stronę klientów jak i również montażystów). Wiązki uniwersalne nie wymagają kodowania w sterowniku komputera pokładowego. Warto sprzedawce wiązki dopytać o instrukcję montażu, powinni ją Panu bezproblemu udostępnić.
   Pozdrawiam

 7. Montaż poszedł szybko nawet za szybko – kodowanie zrobione – zaskoczył mnie błąd zasilania ?

  w trakcie oględzin okazało się, że przegapiłem zasilanie z 37 pola skrzynki bezpieczników.

  wiązka dedykowana kolory od sasa do lasa ale niepokoi mnie jedna rzecz.

  jak mam przewód zwarty do masy to jak by go nie było (hak nie daje się otworzyć i odczytuję błąd zasilania)
  jak przewód jest odłączony zapala się na lewym zegarze żarówka z wykrzyknikiem
  natomiast jak podłączę go do zasilania to zapalają się stopy !? i tego już nie ogarniam

  boję się ze coś jest popierniczone we wtyczkach przy module. Poproszę o jakąś radę zanim to wszystko jeszcze raz rozbiorę…

  Pozdrawiam

  1. Panie Bolesławie, trochę za mało informacji. Co to za wiązka dedykowana, jakiej marki i jaki nr katalogowy?

   1. jeśli chodzi o numer i markę to nie podam (nie znam) zabierając się do montażu sprawdzałem dokładnie z Pańskim opisem. Całość jeśli chodzi o wtyczkę B zgodziła się – tylko kolory inne. Kolory opisałem wg wtyczki i poszło. Kable do BCM J519 dolutowane, pola 23 i 25 puszki C siedzą znalazłem jedno wolne pole i wpiąłem kabel z pina 9. Został mi jeden przewód – zasilanie z przycisku (dzisiaj rozbiorę to wszystko żeby jeszcze raz kolory posprawdzać) omyłkowo opisałem go jako masę (pin 10 wtyczka B a powinien to być pin 10 z wtyczki C). Tak czy siak ten ostatni przewód wpiąłem w masę i pojechałem do znajomego na kodowanie – poszło bez problemu niby moduł widzi zgłasza błąd zasilania haka (po podłączeniu nie dało się zwolnić blokady kuli ale myślałem że ma to jakiś związek z kodowaniem).

    Teraz jest tak jak pisałem – nie można zwolnić blokady kuli, jest błąd zasilania (przy kablu na masie) przy odpiętym kablu kontrolka świateł zewnętrznych, a przy podłączeniu kabla na zasilanie (jak teoretycznie powinno być) zapalają się światła STOP. Trochę zgłupiałem bo za duże rozbieżności między objawami…

    1. Pędzę by zameldować, że znalazłem fuzla, fuzel zlikwidowany, zasilanie jest, blokada działa, mam nadzieję że reszta (prąd na poszczególnych pinach gniazda) też będzie – to jutro będę sprawdzał.

     Co do fuzla to chwała za to temu co wiązkę składał bo pomylił pin10 czerwonej wtyczki z pinem10 niebieskiej wtyczki – pobieżne sprawdzanie nie popłaca jak dać bo trzeba było jeszcze raz rozbierać pół tyłu.

     Za szybką odpowiedź tak czy siak dziękuję a problem i rozwiązanie niech zostanie ku przestrodze.

     Pozdrawiam

      • Greg on 3 stycznia 2017 at 04:52

      Witam. A co to był za fuzel bo mam podobna sytuacje. Pozdrawiam

 8. Też szukam jasnego schematu podłączenia wiązki haka. Najchetniej bym kupił wiązkę w serwisie, aby tylko powpinać w skrzynke bezpiecznikow, bez cięcia i dłubania. Jak coś znajdziesz prosze daj znać

  1. Cześć, nie trzeba zamawiać drogiej wiązki w serwisie ASO. Na rynku są dostępne identyczne wiązki dedykowane, produkowane przez te same fabryki, nie płacisz za logo VW i jest taniej. Dla przykładu w sklepie Martec mają coś takiego: zestaw 7-pin z modułem cyfrowym CFC dla Can-Bus cena 432 zł http://www.sklepmartec.pl/p16124,wiazka-haka-dedykowana-7-pin-vw-passat-b7-od-11-2010r.html albo 13-pin cena 559 zł http://www.sklepmartec.pl/p7850,wiazka-haka-dedykowana-13-pin-vw-passat-kombi-b6-b7-od-08-2005r.html Pamiętaj, że zadziała też wiązka z modułem uniwersalna, ceny od 145 zł za solidny zestaw z homologacją, dobry montaż i też będzie niezawodna. Ale wiadomo dedyk to dedyk :-)

 9. Bardzo fajny manual do instalacji.
  Kupujac uzywany hak, zawsze czegoś brakuje, tutaj jesteśmy prowadzeni za zamontować hak w prawidłowy sposób.
  Brakuje mi podpowiedzi gdzie szukać wtyczek, bo z pewnością są w serwisie ale żaden sprzedawca nie bedzie szukał części za pare złotych.

 10. witam
  naprawdę super inicjatywa udzielenia informacji na temat zamontowania haka pelne uznanie
  jednak jak dla mnie jest pare szczegolow bez których się gubie

  podajac piny wtyczki z której strony patrzymy na nia a najlepiej jakby był rysunek gdzie dokładnie się znajduja

  i odnośnie kabli które podciągamy do bezpiecznikow jest sa opisane ale tak naprawdę nie wiem gdzie podlaczamy kable swiatel pozycyjnych migaczy itp.

  z tego co wywnioskowałem to do przodu samochodu ciągniemy kable zasilające +++ oraz can, kabel stop i mase
  tak wiec nie wiem na jakiej zasadzie dzialaja swiatla np. przeciwmgłowe itp. jeśli ktoś moglby zamiescic dodatkowe informacje bylbym wdzięczny
  pozdrawiam

 11. Witam
  chciałbym zamontować taki hak w VW golf VII proszę o jakieś namiary na warsztat

  1. Witaj Szymonie,

   Zachęcamy do zapoznania się z mapą partnerów montażowych zaprzyjaźnionej firmy MARTEC. Myślę, że każdy z partnerów z chęcią pomoże dobrać oraz zamontować hak do Twojego samochodu. Link do mapki: TUTAJ

   Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.