Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Dzisiaj na cel obierzemy montaż haka holowniczego VW Passat B7. Temat ciekawy, przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, sam samochód jest stosunkowo młody, co przekłada się na małą ilość ogólnodostępnych informacji dotyczących montażu haka holowniczego. Po drugie, montowany hak będzie… elektryczny. Haki wypinane elektrycznie to najdroższe haki dostępne na rynku. Musimy szczerze przyznać, że sami początkowo byliśmy zaskoczeni tą informacją. Smaczku dodaje również fakt, że hak był montowany samodzielnie a nie w profesjonalnym warsztacie. Tutaj szczególne podziękowania kierujemy w stronę „wojasa„, który udostępnił nam materiały i zdjęcia z montażu. Bardzo dziękujemy!

A może tak hak holowniczy Westfalia?

Wybór w kwestii samego haka padł na Westfalię – jest to marka, która mówi sama za siebie. Światowy lider w produkcji haków, czego można chcieć więcej?

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Niezbędne elementy, czyli co jeszcze potrzebne do montażu takiego haka

W celu pełnego i prawidłowego montażu haka do Passata B7 musimy jeszcze nabyć kilka rzeczy – jedną z nich jest elektroniczny moduł sterujący. Trzeba przyznać, że moduły Westfalii prezentują się niezwykle mocarnie, są pokaźnych rozmiarów, co daje poczucie solidności i tak naprawdę jest.moduł haka holowniczego VW Passat B7

… oraz wiązka elektryczna wraz z przyciskiem montowanym w bagażniku. Ta wiązka dotyczy tylko współpracy z elektrycznie zwalnianą kulą haka holowniczego. Nie przekazuje świateł przyczepie.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Właściwa wiązka dedykowana służąca do elektrycznego połączenia pojazdu z przyczepą przedstawia się następująco:

wiązka haka holowniczego VW Passat B7

Chińszczyzna? Tutaj to niemożliwe!

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę, że wszystkie zastosowane części są to oryginalne, sprawdzone wyroby. Szczególnie mamy tutaj na uwadze wiązkę dedykowaną. Stosowanie tanich, chińskich wiązek jest cenowo korzystne jedynie na początku. Chińskie wiązki są bardzo często wykonane byle jak, bez odpowiednich zabezpieczeń oraz z materiałów niskiej jakości. W przypadku zbyt dużego napięcia cała wiązka zostaje spalona a wraz z nią część fabrycznej instalacji samochodowej. W nowych samochodach bardzo często 40-50% wartości pojazdu to sama elektronika. Wiązki dedykowane posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią całą elektrykę w samochodzie. Wiązki dedykowane to atestowane i sprawdzone rozwiązania, na które producent daje realną gwarancję. Zastosowanie wiązki dedykowanej daje nam również jeszcze jedną najbardziej istotną zaletę ?znacznie uproszczony montaż. Stosując wiązkę dedykowaną unikamy zbędnego przecinania oraz lutowania kabli.

Wiązka do modułu haka dzieli się na 3 koloryCzarna wtyczka (A) odpowiada za połączenie z hakiem, czerwona (B) z samochodem, niebieska (C) z przyciskiem w bagażniku.

Mały protip.

Podczas podłączania się do instalacji elektrycznej samochodu dobrym rozwiązaniem jest odkręcenie samej skrzynki bezpieczników oraz wymontowanie schowka po lewej stronie kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością będziemy mogli manewrować przy skrzynce bezpieczników.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Wiązka czerwona (B)12 pin, dzieli się na:

-pin 2 (kolor niebiesko-czarny, grubość kabla 0,5) ? skrzynka bezpieczników C, 4 miejsce,

-pin 3 (kolor czarno-czerwony, grubość kabla 0,5) – BCM J519, wtyczka C, pin 17. Jest to sygnał światła stopu.

-pin 7 (kolor pomarańczowo-zielony, grubość kabla 0,35) – BCM J519, wtyczka C na 15 pin. Jest to system Can.

-pin 8 (kolor pomarańczowo-brązowy, grubość kabla 0,35) ? BCM J519, wtyczka C 16 pin do systemu Can,

-pin 9(kolor fioletowo-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników B komorze silnika

-pin 10 (kolor brązowy, grubość kabla 1,0) ? punkt masy, najlepiej podpiąć gdzieś niedaleko haka

-pin 11(kolor żółto-szary, grubość kabla 1,5) ? skrzynka bezpieczników C, miejsce 25, napięcie 12V stałe

-pin 12(kolor biało-czerwony, grubość kabla 1,5) ? skrzynka bezpieczników C, miejsce 23, napięcie stałe 12V

Wiązka niebieska (C) 12 pin, dzieli się na:

-pin 4 (kolor czarno-czerwony, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 4

-pin 5(kolor biało-czerwony, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 2

-pin 6(kolor brązowo-biały, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 1

-pin 10(kolor czarno-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników C (obok kierowcy), 37 miejsce, stałe napiecie 12V

-pin 11(kolor brązowo-czarny, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 3

To jeszcze nie koniec…

Sama wiązka dedykowana po zakupie jest gotowa do użycia. To co nam pozostaje, to wpięcie BCM J519 do wtyczki C (kolor beżowy) do pinów 15, 16 (system CAN) i do pin 17 (światło stop). Kolejną rzeczą, którą musimy wykonać jest przeciągnięcie wiązki do bagażnika. Miejsce poprowadzenia wiązki, możemy wybrać wg własnego upodobania. Najprościej jest to zrobić pod wykładziną idąc lewą stroną samochodu.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

W bagażniku musimy ściągnąć lewy boczek, aby zamontować moduł haka. Samo przykręcenie modułu to formalność, korzystamy już z gotowych otworów używając w tym celu dwóch śrub z nakrętkami. Po przykręceniu modułu pozostaje nam jedynie wpiąć wtyczkę czerwoną oraz niebieską.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Pora na cięcia.

W materiałowym wyciszeniu za pomocą nożyka wykonujemy prostokątne wycięcie, które posłuży do zamocowania przycisku od haka.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Po zamontowaniu przycisku, oraz założenia plastików naszym oczom powinien ukazać się następujący widok:Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Czas na montaż haka holowniczego do Passata B7

Po zamontowaniu całej elektroniki przyszła pora na montaż haka holowniczego. Najpierw musimy zdjąć tylny zderzak wraz z tylnymi lampami. Kolejno musimy zdemontować tylną belkę. W jej miejsce trafi nasz hak holowniczy. Hak wkładamy w podłużnice zaznaczone strzałkami poniżej.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Po włożeniu haka w podłużnice w każdej ze stron musimy przykręcić po 2 śruby. Po lewej stronie dodatkowo musimy zdjąć osłonę termiczną tłumika ? zasłania ona bowiem otwory. Po lewej stronie znajdziemy również okrągły otwór, który posłuży do poprowadzenia wiązki elektrycznej.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Kolejno podpinamy wiązkę dedykowaną do modułu. W dokładce zderzaka wycinamy otwór dla kuli. Tutaj ukłon w stronę VW, bowiem na dokładce znajdziemy dokładnie zaznaczoną linie wycięcia.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

Sam otwór najprościej wyciąć przy użyciu wyrzynarki.

Montaż haka holowniczego VW Passat B7

W zasadzie to wszystko – montaż haka holowniczego VW Passat B7 prawie gotowy

Po założeniu tylnego zderzaka oraz tylnych lamp pozostaje nam jedynie zaprogramować hak holowniczy. Potrzebować będziemy w tym celu programu VCDS do CAN Gateway – w liście instalacji klikamy na trailer. Po pozytywnym kodowaniu pozostaje cieszyć się nam z elektronicznego haka holowniczego. Samo działanie haka wygląda następująco:

Leave a Reply