Montaż haka holowniczego VW Passat B7
Dzisiaj na cel obierzemy montaż haka holowniczego VW Passat B7. Temat ciekawy, przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, sam samochód jest stosunkowo młody, co przekłada się na małą ilość ogólnodostępnych informacji dotyczących montażu haka holowniczego. Po drugie, montowany hak będzie… elektryczny. Haki wypinane elektrycznie to najdroższe haki dostępne na rynku. Musimy szczerze przyznać, że sami początkowo byliśmy zaskoczeni tą informacją. Smaczku dodaje również fakt, że hak był montowany samodzielnie a nie w profesjonalnym warsztacie. Tutaj szczególne podziękowania kierujemy w stronę „wojasa„, który udostępnił nam materiały i zdjęcia z montażu. Bardzo dziękujemy!
A może tak hak holowniczy Westfalia?
Wybór w kwestii samego haka padł na Westfalię – jest to marka, która mówi sama za siebie. Światowy lider w produkcji haków, czego można chcieć więcej?
Niezbędne elementy, czyli co jeszcze potrzebne do montażu takiego haka
W celu pełnego i prawidłowego montażu haka do Passata B7 musimy jeszcze nabyć kilka rzeczy – jedną z nich jest elektroniczny moduł sterujący. Trzeba przyznać, że moduły Westfalii prezentują się niezwykle mocarnie, są pokaźnych rozmiarów, co daje poczucie solidności i tak naprawdę jest.
… oraz wiązka elektryczna wraz z przyciskiem montowanym w bagażniku. Ta wiązka dotyczy tylko współpracy z elektrycznie zwalnianą kulą haka holowniczego. Nie przekazuje świateł przyczepie.
Właściwa wiązka dedykowana służąca do elektrycznego połączenia pojazdu z przyczepą przedstawia się następująco:
Chińszczyzna? Tutaj to niemożliwe!
W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę, że wszystkie zastosowane części są to oryginalne, sprawdzone wyroby. Szczególnie mamy tutaj na uwadze wiązkę dedykowaną. Stosowanie tanich, chińskich wiązek jest cenowo korzystne jedynie na początku. Chińskie wiązki są bardzo często wykonane byle jak, bez odpowiednich zabezpieczeń oraz z materiałów niskiej jakości. W przypadku zbyt dużego napięcia cała wiązka zostaje spalona a wraz z nią część fabrycznej instalacji samochodowej. W nowych samochodach bardzo często 40-50% wartości pojazdu to sama elektronika. Wiązki dedykowane posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią całą elektrykę w samochodzie. Wiązki dedykowane to atestowane i sprawdzone rozwiązania, na które producent daje realną gwarancję. Zastosowanie wiązki dedykowanej daje nam również jeszcze jedną najbardziej istotną zaletę ?znacznie uproszczony montaż. Stosując wiązkę dedykowaną unikamy zbędnego przecinania oraz lutowania kabli.
Wiązka do modułu haka dzieli się na 3 kolory. Czarna wtyczka (A) odpowiada za połączenie z hakiem, czerwona (B) z samochodem, niebieska (C) z przyciskiem w bagażniku.
Mały protip.
Podczas podłączania się do instalacji elektrycznej samochodu dobrym rozwiązaniem jest odkręcenie samej skrzynki bezpieczników oraz wymontowanie schowka po lewej stronie kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością będziemy mogli manewrować przy skrzynce bezpieczników.
Wiązka czerwona (B)12 pin, dzieli się na:
-pin 2 (kolor niebiesko-czarny, grubość kabla 0,5) ? skrzynka bezpieczników C, 4 miejsce,
-pin 3 (kolor czarno-czerwony, grubość kabla 0,5) – BCM J519, wtyczka C, pin 17. Jest to sygnał światła stopu.
-pin 7 (kolor pomarańczowo-zielony, grubość kabla 0,35) – BCM J519, wtyczka C na 15 pin. Jest to system Can.
-pin 8 (kolor pomarańczowo-brązowy, grubość kabla 0,35) ? BCM J519, wtyczka C 16 pin do systemu Can,
-pin 9(kolor fioletowo-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników B komorze silnika
-pin 10 (kolor brązowy, grubość kabla 1,0) ? punkt masy, najlepiej podpiąć gdzieś niedaleko haka
-pin 11(kolor żółto-szary, grubość kabla 1,5) ? skrzynka bezpieczników C, miejsce 25, napięcie 12V stałe
-pin 12(kolor biało-czerwony, grubość kabla 1,5) ? skrzynka bezpieczników C, miejsce 23, napięcie stałe 12V
Wiązka niebieska (C) 12 pin, dzieli się na:
-pin 4 (kolor czarno-czerwony, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 4
-pin 5(kolor biało-czerwony, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 2
-pin 6(kolor brązowo-biały, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 1
-pin 10(kolor czarno-czerwony, grubość kabla 2,5) ? skrzynka bezpieczników C (obok kierowcy), 37 miejsce, stałe napiecie 12V
-pin 11(kolor brązowo-czarny, grubość kabla 0,35) ? jest to wtyczka przycisku, pin 3
To jeszcze nie koniec…
Sama wiązka dedykowana po zakupie jest gotowa do użycia. To co nam pozostaje, to wpięcie BCM J519 do wtyczki C (kolor beżowy) do pinów 15, 16 (system CAN) i do pin 17 (światło stop). Kolejną rzeczą, którą musimy wykonać jest przeciągnięcie wiązki do bagażnika. Miejsce poprowadzenia wiązki, możemy wybrać wg własnego upodobania. Najprościej jest to zrobić pod wykładziną idąc lewą stroną samochodu.
W bagażniku musimy ściągnąć lewy boczek, aby zamontować moduł haka. Samo przykręcenie modułu to formalność, korzystamy już z gotowych otworów używając w tym celu dwóch śrub z nakrętkami. Po przykręceniu modułu pozostaje nam jedynie wpiąć wtyczkę czerwoną oraz niebieską.
Pora na cięcia.
W materiałowym wyciszeniu za pomocą nożyka wykonujemy prostokątne wycięcie, które posłuży do zamocowania przycisku od haka.
Po zamontowaniu przycisku, oraz założenia plastików naszym oczom powinien ukazać się następujący widok:
Czas na montaż haka holowniczego do Passata B7
Po zamontowaniu całej elektroniki przyszła pora na montaż haka holowniczego. Najpierw musimy zdjąć tylny zderzak wraz z tylnymi lampami. Kolejno musimy zdemontować tylną belkę. W jej miejsce trafi nasz hak holowniczy. Hak wkładamy w podłużnice zaznaczone strzałkami poniżej.
Po włożeniu haka w podłużnice w każdej ze stron musimy przykręcić po 2 śruby. Po lewej stronie dodatkowo musimy zdjąć osłonę termiczną tłumika ? zasłania ona bowiem otwory. Po lewej stronie znajdziemy również okrągły otwór, który posłuży do poprowadzenia wiązki elektrycznej.
Kolejno podpinamy wiązkę dedykowaną do modułu. W dokładce zderzaka wycinamy otwór dla kuli. Tutaj ukłon w stronę VW, bowiem na dokładce znajdziemy dokładnie zaznaczoną linie wycięcia.
Sam otwór najprościej wyciąć przy użyciu wyrzynarki.
W zasadzie to wszystko – montaż haka holowniczego VW Passat B7 prawie gotowy
Po założeniu tylnego zderzaka oraz tylnych lamp pozostaje nam jedynie zaprogramować hak holowniczy. Potrzebować będziemy w tym celu programu VCDS do CAN Gateway – w liście instalacji klikamy na trailer. Po pozytywnym kodowaniu pozostaje cieszyć się nam z elektronicznego haka holowniczego. Samo działanie haka wygląda następująco:
15 pings
Skip to comment form