Montaż haka holowniczego Mazda Premacy

 Montaż haka holowniczego Mazda Premacy

Dzisiejszy wpis ukazuje praktyczne wskazówki, które mogą być przydatne, gdy przyjdzie nam do głowy montaż haka holowniczego Mazda Premacy. Materiały otrzymaliśmy od Pana Adama z Cieszyna, za co jaka redakcja bloga bardzo mu dziękujemy. Model tej Mazdy zadebiutował na rynku w 1999 roku. W roku 2001 roku auto przeszło delikatny facelifting i do takiego modelu dokładnie montowaliśmy nasz hak. Konstrukcja samochodu jest oparta o sprawdzone rozwiązania wykorzystane w modelach Mazdy 626 i Mazdy 323. Samochód oferowany był silnikami benzynowymi (1.8 100 i 114 KM, 2.0 131 KM) oraz z silnikiem wysokoprężnym (2.0 90 i 101 KM). Solidne diesle słyną niestety w bardzo niskiej kultury pracy, klekoty nie z tej ziemii ;-)

Sprawdzamy czy hak holowniczy jest kompletny

W ofercie hurtowni MARTEC były różne haki holownicze do Mazdy Premacy. Pan Adam zamówił w sumie najtańszy, ale dobry hak Imiola X/016. Po rozpakowaniu haka od dostawcy warto sprawdzić, czy wszystko jest. Nasz komplet montażowy składa się z następujących elementów:

hak holowniczy PremacySercem naszego zestawu jest belka główna haka holowniczego, w skład kompletu wchodzą również kula oraz blaszka mocująca gniazdo elektryczne, na której umieszczona jest bardzo ważna informacja o homologacji europejskiej e20. Ważne są również elementy oznaczone na instrukcji literką (C) które stabilizują belkę. Przetłoczenia w podłużnicach nie są idealnie proste, montaż bez dodatkowych elementów mógłby uszkodzić otwory montażowe.

Przy montażu haka holowniczego zderzak trzeba zdemontować

Aby rozpocząć montaż haka holowniczego Mazda Premacy musimy zdemontować zderzak oraz tylne lampy, demontujemy również osłony podłużnic, których ponownie już nie przykręcamy. Tutaj warto zwrócić uwagę na stan blach oraz połączeń, niestety tylny pas oraz elementy który do niego przylegają dosyć mocno korodują. Generalnie Mazdy to bardzo dobre auta, jedyny mankament to sława trwałość zabezpieczenia blacharki. Wracając do naszego montażu – niezbędne będzie zaopatrzenie się w olejek pełzający lub środek do konserwacji podwozia. Mając samochód przygotowany do dalszych prac wsuwamy belkę wraz z elementami (C) do podłużnic, następnie delikatnie przykręcamy korpus od spodu śrubami M10x40. Jeżeli belka będzie dobrze dopasowana zobaczymy że brakuje nam dwóch otworów które należy przewiercić w miejscu zaznaczonym na instrukcji jako pkt. 2. Przed wierceniem warto również sprawdzić czy belka ładnie licuje się z pozostałymi punktami, szkoda wiercić 4 otwory zamiast dwóch… Montaż zestawu dokładnie jak deklarował producent nie wymaga podcinania zderzaka, jest jednak wymagane wycięcie wewnętrznego wypełnienia:

mazda premacy hak

Podcięcie jest wykonywane wewnątrz zderzaka, nie wpływa w żaden sposób na estetykę samochodu. Jeżeli wszystkie elementy zamontowane na swoich miejscach zabieramy się za dokręcenie śrub z momentami podanymi w tabeli. Podejmując się samodzielnego montażu wiązki polecam zaopatrzyć się w dobry miernik oraz drugą osobę do pomocy.

Tak w skrócie można szybko opisać montaż haka holowniczego Mazda Premacy. Szkoda że samochód nie był w stanie konkurować z takimi modelami jak Sharan czy Scenic. Wykonanie tego modeli stoi na wysokim poziomie, jak to powiedział właściciel „nie ma jak dobry Japoniec” :)

Poniżej galeria z montażu haka holowniczego:

montaż haka holowniczego Mazda Premacy

montaż haka holowniczego Mazda Premacy montaż haka holowniczego Mazda Premacy montaż haka holowniczego Mazda Premacy

 

 

 

3 Komentarze

  1. WITAM, jakie i ile srub sapotrzebne do montazu haka do premacy? Mam taki uzywany hak ale bez srub czy ta sa wlasnie M10x4, 5cm czy jakeis inne jeszcze?

    pzdr i dzieki za odp

  2. ciezka sprawa

    1. Nie taka straszna Piotr :) udało się na szczęście zamontować i do tej pory extra jeżdzi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.