Montaż haka holowniczego Saab 9-3 1998-2002r

Montaż haka holowniczego Saab 9-3  1998-2002r

Poprzednio pisaliśmy o montażu haka do Audi A6, który był dosyć klasycznym przypadkiem a dzisiejszy wpis będzie przedstawiał montaż haka holowniczego Saab 9-3  1998-2002r. Nasze auto było z 1999 r. Szwedzki pojazd jak na swoje czasy prezentował dosyć ciekawą i charakterystyczną stylistkę. Szczególnie można było to odczuć w środku, gdzie choćby deska rozdzielcza była zaprojektowana w sposób logiczny, nowoczesny a jednocześnie ze smakiem i gracją. Mocno charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Saaba był sam sposób odpalania samochodu. Stacyjka została bowiem umieszczona w tunelu środkowy, pomiędzy lewarkiem zmiany biegów a hamulcem ręcznym. Trzeba przyznać, że jak na tamte czasy tego typu rozwiązanie było dosyć rzadko spotykane. Takich smaczków w całym samochodzie znajdziemy więcej. Jednym z nich będzie przedstawiony w dzisiejszym wpisie montaż haka holowniczego, który niejednego fachowca mógłby wprowadzić w zdumienie.

Ten hak holowniczy montuje się bardzo nietypowo…

W przypadku montażu haka holowniczego do popularnych samochodów jak VW Passat czy Golf procedura instalacji haka jest niemal identyczna i dziecinnie prosta. Po ściągnięciu zderzaka tylnego i zdemontowania tylnej belki, należy skompletowany hak wsunąć w podłużnice, umieścić śruby w odpowiednich miejscach, skręcić i gotowe. To tak w dużym uproszczeniu. W przypadku Saaba 9-3 jest nieco inaczej… w zasadzie to całkiem inaczej. Okazuje się bowiem, że po ściągnięciu zderzaka w karoserii nie znajdziemy żadnych otworów montażowych. Nie wiedzieliśmy co robić, czy hak jest nieodpowiedni, o co chodzi?

Montaż haka holowniczego Saab 9-3

Hurtownia haków holowniczych zapewniła wsparcie

Dodatkowo sam pas tylny jest za słaby, aby wywiercić w nim dziury i przykręcić zderzak. Tutaj z pomocą przyszli nam fachowcy z firmy Martec, którzy również dostarczyli hak marki Bosal wraz z wiązką do naszego serwisu samochodowego w Krakowie. Okazuje się bowiem, że w Saabie hak holowniczy najpierw montuje się do belki zderzeniowej (3 otwory), następnie po przykręceniu elementu w kształcie „L” przykręcamy belkę oraz zderzak w fabryczne miejsce. Do wspornika dokręcamy resztę haka holowniczego wraz z kulą.

Montaż haka holowniczego Saab 9-3

Montaż haka holowniczego Saab 9-3

Po wykonaniu tych wszystkich czynności jedyne co pozostaje to wywiercenie w bagażniku (po uprzednim wyjęciu koła zapasowego) dwóch otworów w celu przykręcenie wspornika. Same otwory warto zabezpieczyć środkiem konserwującym. Po przejechaniu 1000 km należy zgłosić się na dokręcenie śrub i od tego momentu możemy już uznać montaż haka holowniczego Saab 9-3 za zakończony.

Zapraszam do dodawania komentarzy, pytań itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.