Montaż haka holowniczego VW Touran

W dzisiejszym wpisie postaram się opisać jak wygląda montaż haka holowniczego VW Touran  I generacji. Touran jest klasycznym minivanem dostępnym w wersji pięcioosobowej jak również siedmioosobowej. Jednakże nie różnią się pod kątem montażu haka, w związku z czym ten hak będzie pasował bez problemu niezależnie ilu pasażerów można przewieźć w tym samochodzie. Dostępny jest w wielu wersjach silnikowych począwszy benzynowych 1.4 TSI 140/170 koni, 1,6 102 konie, 1,6 FSI 117 konna oraz 2,0 FSI 150 Konna. Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne to klasyczne dla Volkswagena silniki 1,9 TDI oraz 2,0 TDI o mocy od 90 do 170 Koni. W dniu dzisiejszym gościmy Klienta z dynamicznym silnikiem benzynowy o pojemności 2,0 FSI . Legitymuje się on duża elastycznością i ciekawymi wrażeniami z jazdy :)

Hak, który będziemy montować to STEINHOF V-133,  klasyczny model z kulą wypinaną automatycznie. Automat jest pionowy, system ACS. Oczywiście ten hak posiada homologację europejską e20.

Montaż haka holowniczego VW Touran

Na początek sprawdźmy czy mamy wszystko co jest potrzebne do montażu .
Montaż haka holowniczego VW Touran
1. Belka haka ? 1 sztuka,
2. Kula ? 1 sztuka,
3. Gniazdo kuli ? 1 sztuka,
4. Uchwyt gniazda elektrycznego ? 1 sztuka,
5. Podkładka specjalna 40×10,5×2,5  ? 4 sztuki,
6. Śruba M10x35 ? 4 sztuki,
7. Śruba M12x25 ? 3 sztuki,
8. Śruba M12x30 ? 1 sztuka,
9. Podkładka sprężysta 10,2 ? 4 sztuki,
10.  Podkładka sprężysta 12,2 ? 4 sztuki .
11.  Podkładka okrągła 13 – 4 sztuki.
Przed rozpoczęciem montażu chciałem jeszcze poinformować, iż montaż haka V-133 wymaga niewielkiego podcięcia zderzaka. Montaż haka musimy zacząć od demontażu lamp tylnych oraz tylnego zderzaka. Odkręcamy wzmocnienie zderzaka tylnego jest ono mocowane na 7 śrub ? po montażu haka nie będzie ono już potrzebne. Następnie przygotowane do montażu elementy haka przygotowujemy do montażu.
Wsuwamy Belkę haka 1 w podłużnice, następnie skręcamy ją z podłużnicą śrubami nr. 6 wraz z podkładkami sprężystymi nr. 9 oraz podkładkami  numer 5.
Do korpusu haka 1 przykręcamy gniazdo kuli haka 3 oraz uchwyt gniazda elektrycznego 4 śrubami numer 8 i 7 wraz z podkładkami sprężynowymi 10 i okrągłymi 11.
Wykonujemy wycięcie w zderzaku zgodnie z rysunkiem załączonym w instrukcji montażu. Montujemy zderzak na samochodzie i wpinamy kulę do gniazda.
Nadeszła chwila sprawdzenia wszystkich połączeń śrubowych. Jeśli wszystkie śruby mamy już dokręcone zostaje nam jeszcze montaż wiązki elektrycznej.Wiązka elektryczna to dedykowany zestaw do Tego pojazdu w Wersji 13-pinowej. Plusem tej wiązki jest fakt iż po jej montażu nie trzeba przyuczać samochodu na komputerze diagnostycznym, co na pewno uchroni Naszego Klienta przed dodatkowymi wydatkami.
Schemat „pożyczyliśmy” od Ekipy Martec’a ponieważ akurat klient u Nich zaopatrzył się w hak oraz wiązkę dedykowaną do VW Tourana.  Poniżej schemat kompletnej wiązki, jak widać posiada ona moduł elektroniczny.
Montaż haka holowniczego VW Touran
Montaż wiązki dedykowanej, wyposażonej w cyfrowy moduł CFC to tak naprawdę wpięcie dwóch przewodów CAN do magistrali.
Z punktu widzenia mechanika hak ten jest bardzo dobrze wykonany, montaż przebiega sprawnie i bezproblemowo do tego jakość wykonania haka sprawia, że przy montażu nie pojawiają się żadne problemy. Wszystkie elementy mocujące hak są wykonane starannie, zarówno kula haka jak i belka i gniazdo mocujące hak są dobrze zabezpieczone antykorozyjnie. Montaż tej wiązki to była dla nas czysta przyjemność. W naszym odczuciu haki wypinane stają się już znaczną częścią rynku haków holowniczych w Polsce. Ludzie coraz częściej chcą takie montować ze względu na wygodne wypinanie tego haka, które tak naprawdę można wykonać wszędzie bez używania narzędzi.
Pozdrawiam

1 komentarz

  1. W jakie piny w Bordnetz trzeba wpiąć te 2 kabelki z CAN idące od modułu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.