VW Golf IV – Montaż haka holowniczego

Golf

VW Golf IV to klasyczny kompakt produkowany od 1997 do 2006 roku. Dostępny był w wersjach 3/5 drzwiowej w nadwoziu hatchback, dwudrzwiowym kabriolecie oraz pięciodrzwiowym kombi. Paleta silników w tym pojeździe była bardzo bogata. Silniki benzynowe rozpoczynają się na pojemności 1,4 75-koni a kończą na doładowanym 3.2 o mocy 241 koni mechanicznych. Silniki Diesla to 1.9 SDI o mocy 68 koni oraz silniki 1.9 TDI o mocy od 90 do 150 koni mechanicznych. Volkswagen Golf IV zdobył tytuł Samochodu 1998 w swojej klasie. Warto nadmienić , iż przez cały okres produkcji tego samochodu z taśm produkcyjnych zjechało 4,9 miliona egzemplarzy tego samochodu. Golf był i jest autem bardzo pożądanym na rynku wtórnym ze względu na dobre opinie, w miarę możliwości jest bezawaryjny a gdy już się coś zepsuje to cena części nie zrujnuje portfela właściciela.

Dostaliśmy ostatnio ciekawy telefon od Pana Tomasza z naszego miasta z zapytaniem czy założymy hak do świeżo sprowadzonego Volkswagena Golfa IV z 2002 roku. Samochód w wersji 5-drzwiowy hatchback z silnikiem 1.9 TDI 90-konny. Klient na wstępie powiedział, że ma już wszystko co potrzebne do montażu czyli kompletny hak holowniczy z kulą odkręcaną firmy Steinhof o numerze V-056 oraz wiązkę uniwersalną 7-pinową (Golf 4 nie wymaga modułu). Oczywiście podjęliśmy wyzwanie i umówiliśmy Pana Tomasza na wizytę u Nas w warsztacie .

Hak V-056 to konstrukcja, która pasuje zarówno do Golfa w wersji 3/5 drzwiowej hatchback jak również Kombi (wyłączając samochody z napędem na 4 koła 4-motion). Jednakże ten hak można montować do innych modeli samochodów opartych na tej samej płycie podłogowej:

Volkswagena Bory (Bez wersji 4-motion),
Skody Octavii I generacji niezależnie od wersji nadwozia (bez wersji 4WD),
Skody Roomster,
Audi A3 I generacji (bez wersji Quattro) oraz
Seata Toledo w wersji 4-drzwiowiej.

Hak holowniczy składa się z :steinhof v-056

 1. Korpusu
 2. Kuli
 3. Uchwytu gniazda elektrycznego
 4. Podkładek specjalnych
 5. Śrub M10
 6. Śrub M12
 7. Podkładek zwykłych 13,0
 8. Podkładek Sprężystych 10,2
 9. Podkładek Sprężystych 12,2
 10. Nakrętek M12.

Wiązka elektryczna wygląda następująco:wiązka haka uniwersalna

A w jej skład wchodzą:

 1. dwumetrowe przewody połączone od razu z gniazdem 7-pinowym oraz założoną uszczelką
 2. śruby montażowe
 3. szybkozłączki
 4. oraz osłonkę kuli haka.

Gdy wszystko mamy sprawdzone, części żadnych nie brakuje w związku z czym możemy się brać do pracy.

Montaż haka

Rozpoczynamy analogicznie od demontażu lamp tylnych, po czym demontujemy zderzak tylny. Kolejnym krokiem jest demontaż belki wzmacniającej pod zderzakiem. Teraz musimy zdjąć tylne koła ponieważ otwory na śruby mocujące belkę haka znajdują się pod warstwą konserwacji za kołami. Gdy już mamy odsłonięte te otwory możemy śmiało wsunąć korpus haka w podłużnice i skręcamy śrubami M10 wraz z podkładkami specjalnymi oraz podkładkami sprężystymi 10,2. Następnie wycinamy otwór w zderzaku zgodnie z fabrycznym zaznaczeniem. Pozostał nam jeszcze montaż kuli haka do belki oraz zamocowanie uchwytu gniazda elektrycznego . Po wycięciu otworu sprawdzamy wszystkie połączenia śrubowe i jeśli wszystko jest dobrze to na chwilę obecną przy haku to wszystko.

Montaż wiązki

Teraz pozostał nam montaż wiązki, a była to znana i ceniona wiązka haka UNI7, którą już kilkakrotnie opisywaliśmy. Ma ona długie przewody, rozdzielone na prawą i lewą stronę za pomocą peszla ochronnego. Po montażu wiązki mamy już hak gotowy i jedyne o czym Pan Tomasz musi teraz pamiętać to wizyta Golfem w stacji diagnostycznej oraz wydziale komunikacji.

Przy okazji zapraszamy do obejrzenia prezentacji wiązki UNI7, którą przygotowała firma Martec:

Jeśli masz jakieś pytanie, zadaj je w komentarzu! Dziękuję.

2 Komentarze

 1. Mam możliwość zakupu haka z 4 punktami montażowymi. Hak jest od kombi, ale czy w przypadku 4 punktów (nakretek) powinien pasowac też do wersji hatchback? Jezeli ma kyos dane jaki odstep od głównej belki (/rozstaw) powinien być dla HB, a jaki dla kombi?
  Dzieki za odpowiedzi.

 2. Mam możliwość zakupu haka z 4 punktami montażowymi. Hak jest od kombi, ale czy w przypadku 4 punktów (nakretek) powinien pasowac też do wersji hatchback? Jezeli ma kyos dane jaki odstep od głównej belki (/rozstaw) powinien być dla HB, a jaki dla kombi?
  Dzieki za odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.