Montaż haka holowniczego Auto-Hak H07A

Chociaż marka samochodów jaką jest Volkswagen nie jest tak renomowana jak BMW czy Mercedes to pojazdy tego producenta cieszą się dużym powodzeniem na rynku polskim. Starsze typy na przykład Golf III jak i najnowsze modele na przykład Jetta jeżdżą po naszych drogach. Są to auta niezawodne, eleganckie, trwałe.

Piękny i funkcjonalny Volkswagen Bora.

Jednym z modeli produkowanym od 1998r. jest Volkswagen Bora. Jest to wersja modelu Jetta produkowanego od 1979r., który na okres między 1998r. a 2005r. otrzymał nazwę Bora. Sam pamiętam ten samochód z czasów mojego Liceum jako dobrej klasy pojazd , który robił dobre wrażenie swoją sylwetką, będąc jednocześnie większym i droższym od na przykład Golfa IV. Bogata gama silników połączona z 5 lub 6 stopniowa skrzynią biegów zapewniała szeroki wybór i odpowiedź koncernu na zróżnicowane oczekiwania klientów. Piszę o tym samochodzie, ponieważ chciałbym opisać Wam montaż do niego haka holowniczego.

Wersja jaka odwiedziła nasz warsztat to 1,8 litrowy silnik pojazdu w wersji czterodrzwiowego sedana z roku 2000.

Niedrogi, dobrej jakości hak wypinany horyzontalny H07A.

Hakiem jaki montowaliśmy do tego pojazdu jest wyprodukowany przez Auto-Hak Słupsk wypinany poziomo model H07A. Jest to tańsza wersja wypinanego automatu zwanego horyzontalnym, którego kula podlega wypięciu, jednocześnie gniazdo zabezpieczone zatyczką pozostaje widoczne pod zderzakiem samochodu. Cena tego haka holowniczego jest bardzo dobra, więc jest to nie zawyżona za dobrej jakości automat. Można go znaleźć np. w tym sklepie http://www.sklepmartec.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=H07A

Jak widać Auto-Hak H07A pasuje do wielu modeli samochodów, z racji tego, że są one oparte na tej samej płycie podłogowej:

Audi A3 (8L) 1996-2003r
Skoda OCTAVIA I 1997-2010r
VW BORA 1998-2005r
VW BORA VARIANT 1999-2005r
VW GOLF IV 1997-2003r
VW GOLF VARIANT IV 1999-2006r

Tak jest skonstruowany (udostępniam za zgodą sklepu Martec):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak przebiegał montaż haka holowniczego do tego VW Bory?

Aby zamontować hak holowniczy H07A do samochodu Volkswagen Bora z 2000r. należy sprawdzić jego kompletność. Hak był kompletny więc przystąpiliśmy do montażu. Kolejną czynnością było otwarcie klapy bagażnika i demontaż tylnego zderzaka oraz tylnych świateł pojazdu. Odsłoniliśmy w ten sposób belkę zderzeniową, którą usunęliśmy. W jej miejsce zamontujemy hak holowniczy. Wsporniki haka holowniczego wsunęliśmy w pasujące do nich otwory odsłonięte po odkręceniu belki zderzeniowej. Wsporniki przykręcamy śrubami M10x40 stosując również podkładki według załączonej do haka holowniczego instrukcji montażu.

Hak wymaga niewielkiego podcięcia zderzaka, które wykonaliśmy estetycznie w dolnej, środkowej części zderzaka (wielkość 40×80 mm). Montujemy podcięty zderzak oraz lampy świateł tylnych i hak został zamontowany.

Jak to zwykle bywa do haka potrzebna jest wiązka elektryczna :-)

Nie opisałem jej montażu gdyż wszystko zależy od jej rodzaju – dedykowana czy uniwersalna. Jest to temat na odrębny artykuł, chociaż należy pamiętać, że mając zdemontowany zderzak i lampy należałoby zainstalować wiązkę, żeby zbędnie nie powtarzać demontażu.

Mamy nadzieję, że nasze haki holownicze będą dobrze służyły swoim użytkownikom.

Leave a Reply