Passat B6 Montaż haka holowniczego

Passat B6 montaż haka holowniczego

W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu sposób montażu haka holowniczego STEINHOF V-140 do króla naszych szos, czyli legendarnego samochodu VW Passat :-)

passatPassat

Produkcją haków holowniczych do tego modelu samochodu zajmuje się m.in. tarnowska firma Steinhof. Na rynku motoryzacyjnym znana jest ona od wielu już lat, istnieje ona bowiem od 1960 roku. Produkty Steinhof to całkiem dobre haki, co bezpośrednio przenosi się na popularność produktów owej firmy, zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej.

Hak V-140 przeznaczony jest dla samochodu VW Passat B6, kula odkręcana jest na 2 śruby. Jeżeli chodzi o kwestie elektroniki ? do prawidłowego działania niezbędna będzie tutaj wiązka elektryczna wraz z modułem. W kwestii doboru odpowiedniej wiązki, najlepiej pytać sprzedawcę haków holowniczych.

Sam montaż haka holowniczego do VW Passat B6 nie należy do skomplikowanych, możemy podzielić go na trzy etapy. Etap pierwszy to przygotowanie samego haka wraz z niezbędnymi narzędziami. Etap drugi to właściwy montaż haka do podłużnic. Natomiast etap trzeci dotyczy kilku istotnych kwestii, które dotyczą samej już eksploatacji haka.

Etap 1 ? przygotowanie do montażu.

Na tym etapie należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia oraz części potrzebne do montażu haka. Jeżeli chodzi o narzędzia ? będziemy potrzebować tutaj klucz  dynamometryczny, którym będziemy dokręcać śruby z podanym przez producenta momentem obrotowym. Potrzebna nam będzie tutaj również wyrzynarka niezbędna do wykonania podcięcia zderzaka. Sam hak holowniczy do VW Passata B6 składa się z następujących elementów, których obecność musimy sprawdzić przed rozpoczęciem montażu. Są to m.in.:

  1. Korpus ? 1 sztuka.
  2. Kula ? 1 sztuka.
  3. Uchwyt do gniazda elektrycznego ? 1 sztuka.
  4. Uchwyt kuli prawy ? 1 sztuka.
  5. Uchwyt kuli lewy ? 1 sztuka.
  6. Wkładka dystansowa ? 2 sztuki.
  7. Podkładka specjalna 40/ 12,5×2,5 ? 4 sztuki.
  8. Śruba M12x35 ? 4 sztuki.
  9. Śruba M12x40 ? 4 sztuki.
  10. Śruba M12x100 ? 2 sztuki.
  11. Podkładka zwykła 13,0 ? 10 sztuk.
  12. Podkładka sprężysta 12,2 ? 10 sztuk.
  13. Nakrętka M12 ? 6 sztuk.

Passat

Wszystkie śruby oraz nakrętki dołączone w zestawie muszą być dokręcane z odpowiednim momentem obrotowym, podanym w poniższej tabeli, przyda się klucz dynamometryczny. Oczywiście nie każdy go ma ;-)

passat

W przypadku braku jakiejkolwiek części od razy trzeba zgłosić sprzedawcy.

Etap 2 ? właściwy montaż haka holowniczego w modelu Passat B6

Sam montaż najprościej będzie przeprowadzić mając do dyspozycji podnośnik samochodowy kolumnowy lub tzw. kanał. W przypadku braku możliwości zastosowania owych rozwiązań, w ostateczności całą operację, można przeprowadzić na równym oraz stabilnym podłożu. W takim przypadku zalecamy zaciągniecie hamulca ręcznego oraz wrzucenia pierwszego biegu. Po odpowiednim przygotowaniu samochodu, narzędzi jak i haka holowniczego możemy zabrać się za montaż. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest zdemontowanie tylnego zderzaka. W następnej kolejności musimy odkręcić wzmocnienie zderzaka tylnego, warto tutaj wspomnieć, że nie będzie ono już ponownie montowane (w jego miejsce wejdzie hak). Po wykonaniu tych czynności należy poluzować nieco osłony tłumika, aby cały montaż przebiegł sprawniej oraz szybciej. W kolejnym kroku należy wsunąć korpus (1) do wewnątrz podłużnic a następnie skręcić go z podłużnicami poprzez istniejące otwory śrubami M12x35 (8) wraz z podkładkami sprężystymi 12,2 (12) oraz podkładkami specjalnymi 40/  12,5×2,5 (7). Po przeprowadzeniu tej operacji, możemy dokręcić osłonę tłumika. Kolejną czynnością jest przykręcenie do korpusu (1) uchwytu prawego (4) jak i lewego (5) śrubami M12x40 (9) wraz z podkładkami zwykłymi 13,0 (11), sprężystymi 12,2 (12) oraz nakrętkami M12 (13). Po wykonaniu tych wszystkich czynności należy przyłożyć zderzak, aby określić miejsce podcięcia od spodu zderzaka. Podcięcie będzie miało wymiary ~80×65 mm. Po wykonaniu podcięcia możemy założyć zderzak tylny. Jednym z ostatnich etapów będzie montaż samej kuli haka. Do uchwytów kuli (4) i (5) należy przykręcić kulę (2) wraz z uchwytem do gniazdka elektrycznego (3) oraz wkładkami dystansowymi  (6) za pomocą śrub M12x100 (10)  z podkładkami zwykłymi 13,0 (11), podkładkami sprężystymi 12,2 (12) oraz nakrętkami M12 (13). Po wykonaniu tych czynności należy upewnić się, że wszystkie połączenia śrubowe zostały odpowiednio dokręcone oraz, że nie pozostały nam żadne elementy haka.

Jeżeli wykonałeś wszystkie operacje zgodnie z powyższymi zaleceniami, chcielibyśmy pogratulować Ci samodzielnie założonego haka. Jeśli jednak coś poszło nie tak ? nie martw, najlepszym zdarzją się wpadki. Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy Ci w każdej kwestii technicznej.

Etap 3 ? eksploatacja haka.

Po przejechaniu 1000 km należy dokręcić wszystkie śruby przy haku holowniczym raz jeszcze raz – ale spokojnie, to normalna operacja. Od tego momentu nasz Passat jest już gotowy do holowania przyczepy.

Pozostaje jeszcze montaż wiązki elektrycznej z modułem elektronicznym, zależnie od tego czy jest to zestaw uniwersalny czy dedykowany instalujemy go zgodnie z dołączoną instrukcją. Montaż wiązki uniwersalnej wykonuje się podobnie jak w tej Kijance z filmu:

 

2 Komentarze

  1. Gdzie w passacie b6 podłączamy przewód stopu moduł-bordnetz? kolor przewodu gdzie go możemy najłatwiej znaleźć jak go zlokalizować? BORDNETZ typu: z wtyczkami od A do H

    1. Cześć, trudno tak zdalnie cokolwiek pomóc. Moduły są różne, wiązki są różne, gdyby to był zestaw znany na rynku np. Quasar to byłoby łatwiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.