Montaż haka holowniczego VW Sharan

Witam serdecznie,
opis montażu będzie dotyczył mojego samochodu VW Sharan rok produkcji 2009r. Hak holowniczy który zamówiłem do swojego samochodu to produkt polskiego producenta firmy Hak-Pol.Przy zakupie zwróciłem uwagę, czy hak ma homologację europejską, sprawdziłem nawet certyfikat w formacie PDF na stronie sprzedawcy. Wszystko było ok, więc zadzwoniłem do sklepu, który wzbudził moje zaufanie. Po dłuższej rozmowie z doradcą wybrałem hak holowniczy i wiązkę dedykowaną zamiast uniwersalnej. Właśnie wtedy była jakaś promocja w firmie DobreHaki.pl i otrzymałem bardzo dobry rabat na taką lepszą wiązkę. To był dobry wybór, bo w takiej wiązce przewody zakończone są oryginalnymi wtyczkami, co znacznie upraszcza montaż. Nie trzeba nic lutować czy używać często zawodnych szybkozłączek. Przesyłkę otrzymałem na drugi dzień, bo wysłana została kurierem za 15 zł! Od razu przystąpiłem do samodzielnego montażu.

Hak holowniczy w VW Sharan

Tutaj nie był mi potrzebny żaden podnośnik. Auto jest na tyle wysokie, że spokojnie można się wsunąć pod spód. Montaż przeprowadziłem w domowych warunkach przy pomocy czteropaka :) Pierwszą czynnością, od której rozpocząłem był demontaż fabrycznego koła zapasowego, które niestety znajduje się pod samochodem. Klucz do demontażu jest schowany po prawej stronie w schowku, niestety z biegiem czasu śruby oraz system opuszczania koła zapasowego trochę skorodował nie obyło się bez małych komplikacji.

Niezbędne jest również zdemontowanie wkładek pod tylnymi lampami, od środka przykręcone na jedną śrubkę.

Zdjęcie listwy lampy Sharan

Po wykonaniu powyższych czynności możemy się w końcu zabrać za demontaż zderzaka :) Kilka śrub znajduje się w nadkolach od strony koła, po odkręceniu zderzak opadnie delikatnie w dół. Następnie w celu montażu wiązki dedykowanej należy zdemontować plastikowy próg oraz uszczelkę bagażnika. Zderzak demontowałem sam, jednak polecam poprosić kogoś o pomoc, gdyż jest on dosyć sporych rozmiarów i nie obyło się bez delikatnego przerysowania błotnika :/ Hak holowniczy wymaga demontażu wzmocnienia zderzaka, które należy odkręcić i usunąć. W Sharanie jest duży tłumik z tyłu, trzeba go niestety opuścić z mocowań i zdemontować blachę termiczną.

Zdjęcie zderzaka w Sharanie

Montaż od tego momentu już jest znacznie przyjemniejszy, hak wsuwamy w podłużnice i sprawdzamy czy otwory w haku zgrywają się z tymi w samochodzie, po dopasowaniu skręcamy wszystko śrubami i cieszymy się zamontowanym hakiem w naszym samochodzie :) Na tym etapie przed zamontowaniem zderzaka postanowiłem zamontować wiązkę, łatwiejszy dostęp.

Demontaż koła zapasowego w VW Sharan

Wiązka dedykowana to moim zdaniem rewelacyjne rozwiązanie w firmie Dobrehaki.pl kosztowała w promocji tylko 116 zł. Posiada ona oryginalnie przygotowane zaślepki do podłogi w miejscu wpuszczenia przewodów pod samochód, sama długość kabli jest również idealnie dopasowana do samochodu, wpięcie jest bardzo intuicyjne dwie kostki na stronę. W moim modelu 2009 kostka światła przeciwmgłowego była już wpięta po prawej stronie, są tam trzy kostki właściwa to ta wpięta najgłębiej.

Instalacja haka holowniczego Sharan

Montaż zderzaka zajmuje już kilka minut, duży plus tego haka to brak podcięcia zderzaka, podcinamy tylko wnękę, przykręcamy kulę haka i gotowe. Potem tylko wizyta na stacji diagnostycznej, gdzie otrzymałem zaświadczenie (koszt 35 zł), potem wydział komunikacji i hak wbity do dowodu rejestracyjnego. Operacja zakończona sukcesem :-) Co widać:

Hak holowniczy zamontowany w VW Sharan

1 komentarz

  1. Kupiłem w tej samej firmie hak i wiązkę do sharan. Opis jest ogólny ale można sobie poradzi. Właśnie jestem na etapie montażu tak ze chciałem dodać że są jeszcze 4 srubki do odkrecenia z belki. Najlepiej się położyć pod auto, przy pomocy światła będą od razu widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.