Podcięcie zderzaka przy montażu haka holowniczego

Dobrze dobrany hak holowniczy ułatwi nam życie. Jednak w niektórych przypadkach w trakcie montażu niezbędne jest  podcięcie zderzaka. Jak wpływa to na estetykę naszego samochodu oraz jak samodzielnie wykonać podcięcie?

Każdy samochód wyposażony jest w zderzaki, które mają na celu ochronę  przed lekkimi kolizjami. Dawniej były to metalowe, chromowane belki z przodu i tyłu pojazdu, następnie plastikowe, czarne osłony, a współcześnie idealnie współgrający z linią nadwozia oraz kolorem element naszego samochodu. Tak więc nie każdy chętnie ingeruję w jego wygląd.

Podcięcie zderzaka przy montażu haka holowniczego

Niestety jeśli chcemy zamontować hak holowniczy wiąże się to w  wielu wypadkach ze zmianą wyglądu zderzaka samochodowego.

Dzieje się tak dlatego, że współczesne zderzaki bardzo nisko opadają w linii nadwozia. Stąd, aby hak nie wadził
o progi zwalniające oraz inne nierówności na drodze musimy podnieść go nieco wyżej, a to wiąże się
z wykonaniem podcięcia, w które schowa się mocowanie kuli haka.

Podcięcia nierzadko wymagają również haki automatyczne wypinane pionowo.

Podcięcie nie jest niczym złym, jest to tak naprawdę standardowa operacja przy montażu haka holowniczego, więc nie ma się czym przejmować. Większość modeli samochodów wymaga podcięcia tylko tylnej części zderzaka lub jego wewnętrznej części, które jest niewidoczne.

Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż zaczepu i konieczne będzie wykonanie podcięcia, najlepiej tę sprawę powierzyć specjaliście. Do wykonania podcięcia potrzebna jest bowiem wycinarka, albo bardzo ostry nożyk.

Jeśli decydujemy się na montaż samodzielny musimy liczyć się z trudnościami. W niektórych przypadkach, aby wyznaczyć miejsce i wielkość podcięcia należy zamontować hak, następnie przyłożyć zderzak i odrysować wielkość oraz miejsce podcięcia. W innych przypadkach instrukcja montażu zawiera papierowy szablon, który przykładamy najczęściej do środkowej części zderzaka i według niego wykonujemy podcięcie.

Przykładowy szablon podcięcia zderzaka dołączany przez firmę Steinhof – polskiego producenta haków:

podcięcie zderzaka

Kupując hak holowniczy zapytaj sprzedawcę czy jego montaż wymaga wykonania podcięcia zderzaka oraz czy będzie to podcięcie widoczne. Upewnij się również u dealera czy montaż zaczepu i wykonanie podcięcia nie spowoduje utraty gwarancji.

W większości przypadków ingerencja w wygląd samochodu nie jest jednak konieczna. W innych niewielkie podcięcie wykonane fachowo nie wpłynie na estetykę naszego pojazdu. Nasz samochód wyposażony w hak holowniczy zwiększy swoją użyteczność i nadal pozostanie piękny.

Jeśli nie wiesz jak to będzie z Twoim autem a przymierzasz się do zakupu i montażu haka – zadaj pytanie w komentarzu, postaram się szybko pomóc. Miłego dnia!

 

8 Komentarzy

1 ping

Skip to comment form

 1. Witam,
  Poszukuje haka do Opla Zafiry rocznik 2007, czy znajdę taki bez podcinania zderzaka?
  Pozdrawiam

  1. Witam,
   Do Opla Zafira z 2007 roku są haki z podcięciem (ze względu na budowę tylnego zderzaka w samochodzie).

  • Czarek on 2 kwietnia 2018 at 12:43
  • Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Czy do Kii Sorento rocznik 2018 trzeba wykonać podcięcie aby zamontować hak. Dziękuję za info.

  1. Witam serdecznie,
   Tak, w tym modelu Kia występuję podcięcie tylnego zderzak w jego spodniej części. Można powiedzieć, podcięcie nie jest widoczne po jego dokonaniu.
   Pozdrawiam !

  • Bartosz on 11 kwietnia 2018 at 10:20
  • Odpowiedz

  Witam,
  Czy w Seat Leon III ST kombi 2014, podcięcie bedzie widoczne?

  1. Witam !
   Tak, w tym modelu jest podcięcie w dolnej części tylnego zderzaka. Podcięcie nie jest wielkie, jest rozmiarów: 55×85 mm.
   Pozdrawiam !

 2. Witam octavia iii sedan czy konieczne podciecie zderzaka?

  1. Witaj! Tak wymaga podcięcia, ale jest ono kosmetyczne i niezbyt zauważalne :)

 1. […] widoczne. Najlepiej sprawdza się taktyka z nożykiem którą przeczytać możecie choćby tutaj: http://hakiholownicze.info/podciecie-zderzaka-przy-montazu-haka-holowniczego/ Belkę wkładamy między wsporniki, skręcamy kluczem solidnie dokręcając śruby do oporu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.